Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Allah Yolunda Cihad

sponsor

Bakara Süresi 190-191-192-193. Ayet Meali

Bakara Süresi 190. Ayet Meali: Size karşı savaş açanlara, siz de Allah yolunda savaş açın. Aşırı gitmeyin; çünkü Allah aşırıları sevmez.

Bakara Süresi 191. Ayet Meali: Onları yakaladığınız yerde öldürün. Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram’da, onlar sizinle savşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. Eğer onlar, size karşı savaş açarlarsa siz de onları öldürün. Kafirlerin cezası böyledir.

Bakara Süresi 192. Ayet Meali: Eğer onlar (savaştan) vazgeçerlerse Allah Ğafur ve Rahim’dir

Bakara Süresi 193. Ayet Meali: Fitne tamamen yok edilinceye ve din de yalnız Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. Şayet vazgeçerlerse zalimlerden başkasına düşmanlık ve saldırı yoktur

Bakara Süresi 190-191-192-193. Ayet Tesiri

Allah (c.c) ‘Aşırı gitmeyin; çünkü Allah aşırıları sevmez‘ buyuruyor. Yani Allah yolunda savaşın ve onda aşırıya gitmeyin. Hasan-ı Basri’nin söylediği gibi, bu yasağın içine; ölüye ve diriye işkence etmek, paylaştırılmamış ganimetten mal aşırmak, görüşleriyle savaşa katkıda bulunmayan ve savaşmayan kadınlar, çocuklar ve ihtiyarlarla ibadethanelerine kapanmış din adamlarını öldürmek, faydasız yere ağaçları kesmek ve hayvanları öldürmek yasakları girer.

Hz Peygamber (s.a.v)’in katıldığı bir savaşta ölü bir kadın cesedi bulununca Peygamber (s.a.v) kadınların ve çocukların öldürülmelerini çirkin bularak nehyetti.

Cihadda adam öldürmek ile insan hayatına son vermek olduğundan dolayı Allah (c.c) kafirlerin içinde bulundukları Allah’ı inkar, Ona ortak koşma ve yolundan alıkoymaktan daha ağır, çetin, şiddetli ve büyük bir felaket olduğuna dikkat çekerek şöyle buyurdu: ‘Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür‘. Ebu Malik der ki: Yani sizin içinde bulunduğunuz hal savaştan daha büyük bir felakettir.

Hz Peygamber (s.a.v)’e yiğitlik için savaşan, toprak ve kabile müdafaası için savaşan ve gösteriş için savaşan kimselerden hangisinin Allah yolunda savaşçı olduğu sorulduğunda: ‘Her kim Allah’ın sözü en yüce olsun diye savaşırsa o kimse Allah yolunda savaşıyor’ demektir buyurmuştur.

‘Kim size saldırırsa sizde ona misilleme olacak kadar saldırın (Bakara 194). Bir kötülüğün cezası ona denk bir kötülüktür. Kim bağışlar ve barışı sağlarsa onun mükafatı Allah’a aittir. Doğrusu O, zalimleri sevmez (Şura 40)’. Eğer ceza verecekseniz size yapılan işkencenin misliyle ceza verin (Nahl 126)’. Bu yüzden İkrime ile Katade: Zalim, ‘La ilahe illallah‘ demeyi reddeden kişidir demişlerdir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 69- 73

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı