Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Allah Yolunda Harcayın ve İnfak Edin

sponsor

Bakara Süresi 254. Ayet Meali ve Tefsiri

Bakara Süresi 254. Ayet Meali: Ey iman edenler! Alış veriş, dostluk ve şefaat bulunmayan gün gelmeden önce, size verdiğimiz rızıktan hayır yolunda harcayın. Kafirler zalimlerin ta kendileridir.

Bakara Süresi 254. Ayet Tefsiri: Yüce Allah kullarına verdiği rızıklardan kendi yolunda, hayırlı işlerde infakta bulunmalarını, böylece bunun sevabını Rableri ve patişahları katında biriktirmelerini, daha bu dünyadan göçmeden evvel bu işlerde acele etmelerini emrediyor.

‘Alış veriş, dostluk ve şefaat bulunmayan gün’; yani kıyamet günü ‘gelmeden önce size verdiğimiz rızıktan hayır yolunda harcayın‘. Zira o gün kimse (istese bile) kendisini satamayacak, yer dolusu altın harcasa bile kendisini kurtaramayacaktır. Hiç kimsenin dostluğu, yani (iyi birileriyle olan) arkadaşlığı hatta aynı soydan olması ona fayda vermeyecektir. Nitekim yüce Allah:

‘Sura üflendiği zaman artık aralarında akrabalık bağları kalmamıştır; birbirlerini de arayıp sormazlar (Mü’minun 101)’ buyurur. O günde şefaat etmek ve aracılık yapmak isteyenlerin bu çabaları hiçbir fayda vermeyecektir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 265

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı