Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Allah Yolunda İnfak Etmek

sponsor

Bakara Süresi 195. Ayet Meali ve Tefsiri

Bakara Süresi 195. Ayet Meali: Allah yolunda infak edin. Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik yapın. Çünkü Allah iyilik yapanları sever.

Bakara Süresi 195. Ayet Tefsiri: Ata b. Said b. Cübeyr kanalıyla İbn Abbas (r.a)’tan: ‘Allah yolunda infak edin. Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın’ buyruğu hakkında onun şöyle dediğini rivayet etmiştir: Bu infak hakkındadır, tehlike Allah yolunda infaktan elini çekmendir. Kendini bu şekilde tehlikeye sokma.

Hammd b. Seleme, Ebu Cübeyre’den şöyle nakleder: Ensar, mallarından tasadduk eder ve infakta bulunurlardı. Bir yıl kıtlık olması üzerine Allah yolunda infak etmeyi bıraktılar. Bunun üzerine ‘Allah yolunda infak edin. Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın’ ayeti nazil oldu.

Hasan-ı Basri ‘Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın’ ayetinde sözü edilen tehlike cimriliktir demiştir.

Allah (c.c) daha sonra elinde ihtiyacından fazlası bulunan kimselere ‘İyilik yapın. Çünkü Allah iyilik yapanları sever’ diye emrediyor. Ayet-i kerime çeşitli ibadetleri ve türlü taatleri, özellikle de düşmanlarla savaş için infak etmeyi, Müslümanların düşmanlarına karşı güçlenmesini sağlayacak şeylerde Allah (c.c) rızası için infakta bulunmayı emretmekte; bunu tamamen terk etmenin ve alışkanlık haline getirmenin o kimse için bir helak unsuru ve yıkım olacağını haber vermektedir. Allah (c.c) ardından en yüksek taat olan iyilikte bulunmayı emrederek ‘İyilik yapın. Çünkü Allah iyilik yapanları sever’ buyurmuştur.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 77-79

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı