Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6367
EURO
10,1730
ALTIN
487,27
BIST
1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
29°C
Bursa
29°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Salı Gök Gürültülü
28°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
28°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
19°C
SON DAKİKA

Allah’a Giden Yoldaki En Büyük Engeller

25.04.2020
0
A+
A-

İmam Kuşeyri Hz’nin (k.s) naklettiği bir habere göre Allah Teala Hz Davud’a (a.s) şöyle vahyetmiştir; 

Ey Davud! Ümmetini aşırı arzuyla yemekten sakındır ve korkut. Hiç şüphesiz dünya şehvetlerine bağlı bir kalbin aklı, benden perdelenmiştir

Buradan anlaşılacağı üzere kıymetliler, nefsin meydanı dünya oluyor. İnsanın üç büyük düşmanından

Birincisi dünya,

İkincisi nefis,

Üçüncüsü de malum şeytandır

Dünyanın hükümleri çok geniştir. Dünyaya dair ahkamı Rabbü’l-alemin, Kur’an’la,Resulüllah Efendimiz’le (s.a.v) ümmet-i Muhammed’e bildirmiştir. Dünyanın haline uymamakla bizleri uyarmıştır. Ulemanın beyanına göre dünya, Allah’a ve Allah’ın dostlarına düşmandır.

Dünyanın, Allah’a giden yolları kullara kapaması, Allah’a düşman olduğunun alametidir. Onun için dünya bir perdedir. Dünyanın aslı fanidir; yaratılışındaki sıfatı cazibeli, aldatıcı ve nefsin yaratılışına uygundur.

Çünkü dünya şeytanın avını yakalamak için kurduğu bir tuzak hükmündedir.

Şeytan dünyayı çok iyi kullanır. Ademoğlunu da dünya ile aldatır. Dünyanın cazibe ve güzelliği olmasaydı, ne şeytan insana hücum edebilir ne de nefis insanı ahiret yolundan alıkoyabilirdi.

Allah’ın zatından başkasına olan muhabbet, Allah’ın Resulü’ne (s.a.v) duyulan sevgi Allah Resulü’ne olan muhabbet Allah Teala’ya karşı hissedilen sevgiden kaynaklanır. Yani Hz Muhammed Mustafa’yı (s.a.v) sevmenin belirtisi;

Ona itaat ve sünnet-i seniyyelerine uymak, onu en güzel örnek almakla anlaşılır.

Şu halde ahlak-ı hamide olan Hz Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) sünnetlerinden vazgeçen ehl-i dünya olur. Bu dünya için insanların birbirine küsmesi, Allah Resulü’nün (s.a.v) ahlakından habersiz olmasındandır. Çünkü bu tür ehl-i dünya, tamamen veya kısmen ahiretten uzaklaşmıştır. Bu,tıpkı ahiret ehlinin dünyadan uzaklaşmasına benzer.

İşte Resulüllah (s.a.v) Efendimiz’in daha önce de zikredildiği gib ‘Siz dünya işlerini benden daha iyi bilirsiniz’ buyurması Nasıl ki ehl-i dünya, dünyaya bağlılıkları derecesinde, Allah’ın şeriatından çok şeyi noksan yapıyorsa, ehl-i Hak da yüzünü Cenab-ı Hakk’a çevirince dünyadan çok şeyi noksan bırakır, terkeder. Zira ahiret ehline göre dışta dünya ile olmak, içte ahiret perişanlığına sebep olur. İki hanımlı adam, iki hanımını da aynı anda hoşnut edemeyeceği gibi, ahiret adamı da dünyayı hoşnut etmeye kalkarsa ahiret gelinini küstürür.

Biz insanların basireti yani gönül gözü açılmadıkça, gözün zahiri görmesi bir mana ifade etmiyor. Gönül gözü gaflet uykusundan azat olup, nefsini tezkiye etmedikçe, gönül nurunu parlatmadıkça, gözün zahiri görmesi gerçek manada uyanıklık sayılmıyor. Kur’an’ı Kerim’de zikredilen ‘kalplerin kör olma meselesi işte budur:

‘Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir.Onların gözlerine de bir çeşit perde gerilmiştir ve onlar için (dünya ve ahirette) büyük bir azap vardır (Bakara’7)’

‘(Seni yalanlayanlar) hiç yeryüzünde dolaşmadılar mı? Zira dolaşsalardı elbette düşünecek kalpleri ve işitecek kulakları olurdu. Ama gerçek şu ki, gözler kör olmaz; lakin göğüsler içindeki kalpler kör olur (Hac’46)’

Muhteremler!

Bu dünyada güzel ahlaka ve Peygamberim Muhammed Mustafa Efendimiz ‘in (s.a.v) sünnetine sarılmadıysak nafile’ Basiretimizi açıp aklımızı işletmediksek nafile!

Bu bakımdan ehl-i tasavvuf, baş gözünün değil kalp gözünün görmesini gerekli kabul ediyor. Onun için kalp gözü açılmayan amadır ve ehl-i dünyadır. Kemalat,ehl-i dünya olarak çok para kazanmakta değil reşit olmaktadır. Nasıl ki bedeni kanuna göre bir vatandaşın bazı haklara sahip olabilmesi için, reşit olması gerekiyorsa, tasavvufta da reşit olmak, marifet-i ilahiyyeye ulaşmakla mümkündür. Onun için dünya ehl-i arasında nice yetmiş yaşında çocuklar, nice yirmi yaşında er kişiler vardır.

İsmail Hakkı Bursevi, Kenz-i Mahfi (gizli hazine) isimli eserinde şöyle buyurmuş;

‘Ey irfan sahibi! Herkeste göz aynı iken, birinizin bir, diğerinizin iki görmesinin sebebi nedir? Birinin yar, diğerinin ağyan seyretmesi nedendir? İşte bu şaşlık ve göz bozukluğu, neyl-i dünyadan ibarettir..

Kaynak:  Mehmet Ildırar / Tasavvuf Ve Nefis Terbiyesi / bkz: 142-145

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    %d blogcu bunu beğendi: