Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,8733
EURO
10,3844
ALTIN
495,82
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
26°C
Bursa
26°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Sağanak Yağışlı
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
23°C
Cuma Parçalı Bulutlu
23°C
Cumartesi Hafif Sağanak
22°C
SON DAKİKA

Allah’ı İnkar Etmek Mümkün müdür?

27.04.2020
0
A+
A-

“Şüphe yok ki bu Kur’an, insanlara en doğru olan yola iletir ve salih amellerde bulunan müminlere müjde verir ki, onlar için muhakkak bir büyük mükafat vardır ve Ahirete inanmayanlara ise gayet acı bir azap hazırladığımızı bildirir (1)”

Siz Allah’ı nasıl inkar edebilirsiniz ki… (2)

“Şer planları hazırlayanlar, emin mi oldular: Allah’ın kendilerini yerin dibine geçirmesinden yahut hiç ummadıkları bir yerden azabın gelmesinden, Veya onları dönüp dolaşırlarken yakalayı vermesinden, Yahut da kendilerini korkuta korkuta, eksilte eksilte alıvermesinden emin mi oldular, Görmüyorlar mı ki Allah’ın yarattığı şeylerin gölgeleri bile nasıl sağdan soldan sürünüp Allah’a secde ederek dönmektedir?, Hem göklerde ve yerde ne varsa hepsi, herhangi bir canlı olsun, melaike olsun hepsi Allah’a secde eder, asla kibirlenmezler, Üstlerindeki Rab’lerinden korkar ve kendilerine ne emredilirse onu yaparlar (3)”.

Ey şaşkınlık çölünde avare avare gezen kişi!

Her şey haber verilmişken, menzil belli iken, bu menzile ulaşmak için gerekli olan azığı hazırlaman söylenmişken, her şeyden habersiz olarak ve hiç bir şeyden haberi olmadan kuru kuruya Allah’a tevekkül ederek, Allah bana kafidir, beni yarı bırakmaz diyerekten; gerekli olan azığı hazırlamadan yola çıkan ahmak insanın helak olması nasıl kaçınılmaz bir gerçek ise, aynı şekilde de Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmeden bir hayat sürerek yaşamış ve günü gelince de ama isteyerek ama istemeyerek yola çıkan yani azrail (a.s) gelmiş Allah’ın izni ile canını almış olduğu kimsenin durumu da aynıdır.

Dünyadaki rızkınızı, hayatınızı sürdürmek için gerekli olan nevalayı, ihtiyacı temin etmek için debelenip durursunuz da ebedi hayatınız için hazırlık yapmazsınız?

“Halbuki, siz nefislerine zulmetmiş olanların yurtlarında ikamet etmiş ve onlara neler yapmış olduğumuz sizin için apaçık belli olmuş idi ve sizin için misaller de beyan etmiş (4)” idik ama sizin gözleriniz kör, kulaklarınız sağır ve akıllı olduğunuzu sanmanıza rağmen ahmağın teki olduğu(n)(m)uz için bundan ibret almadınız, görüp anlamadınız, okuyup öğrenmediniz.

Sizi Allah yarattı (5)”, “Siz Allah’ı nasıl inkar edebilirsiniz ki… (6)”;

“Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi O’nundur. İtaat daima O’nadır. Öyle iken Allah’tan başkasından mı korkuyorsunuz, Hem sizde nimet namına ne varsa hepsi Allah’tandır (7)”. “Allah gökten yağmur indirip onunla ölmüş olan yeryüzüne hayat verir. Elbette bunda gerçeğe kulak verecek kimseler için ibret ve delil vardır, Doğrusu davarlarda da size deliller vardır: Zira size onların karınlarındaki işkembe ile kan arasından, halis bir süt içiriyoruz ki içenlerin boğazından afiyetle geçer, Hurma ve üzümden hem sarhoşluk veren içki, hem de güzel gıdalar elde edersiniz. Şüphesiz bunda aklını çalıştıran kimseler için alacak ibret vardır, Ve Rabbin bal arısına da ilham etmiştir ki, dağlardan ve ağaçlardan ve çardaklardan evler edin, Sonra meyvelerin hepsinden yede Rabbin kolaylaştırdığı yollarına git. içlerinden renkleri muhtelif bir şerbet çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz ki, bunda düşünen bir kavim için elbette bir ibret vardır (8)”,

“Ve Allah Teala sizin için kendi cinsinizden eşler kıldı ve sizin için eşlerinizden, oğullar, torunlar yarattı. Ve sizi temiz, hoş şeylerden rızıklandırdı (9)” “Biz gece ve gündüzü kudretimizi gösteren iki delil kıldık. Gece delili ay’ı sildik, gündüz delili güneş’i aydınlatıcı yaptık ki hem Rabbinizin lütfedeceği nimetlerin peşine düşesiniz, hem de yılların sayısını ve hesabı bilesiniz. Biz her şeyi açık açık bildirdik (10)”

Durum, gerçek ve hakikat bu iken ve ortada iken “Allah’tan başka, kendilerine, göklerden veya yerden zerre miktar rızık verme gücü olmayan ve bunu yapma ihtimali de bulunmayan (11)” evlatlara, çoluk, çocuğa, dünyanın geçici metaına, malına, mülküne, servetine, aslı çirkef olan ama kendi güzel görünen dünyanın çirkef yüzüne meylederler ve buna ibadet ederler.

Allah’ı seviyormuşçasına, Allah’a ibadet ediyor muşçasına bunlara değer verirler,bunlara saplanıp kalırlar.

Sizi Allah yarattı.(12)”,”Siz Allah’ı nasıl inkar edebilirsiniz ki… (13)”

“Allah sizi analarınızın karınlarından öyle bir halde çıkardı ki hiçbir şey bilmiyordunuz. Öyle iken size kulaklar, gözler, kalpler verdi ki şükredesiniz, Gökyüzünün genişliğinde Allah’ın emrine ram olarak uçan kuşları görmezler mi? Bunları orada Allah’tan başkası tutmuyor. Elbette bunda iman edecek kimseler için çok deliller, çok işaretler vardır, Ve Allah sizin için evlerinizden birer mesken kıldı ve sizin için ehli hayvanların derilerinden evler yaptı. Onları gerek göç gününde ve gerek ikametiniz gününde kolayca taşırsınız. Ve onların yünlerinden, tüylerinden ve kıllarından bir zamana kadar faydalanacağınız bir ev eşyası ve bir ticaret malı meydana getirdi, Ve Allah yarattığı şeylerin bir kısmında size gölgelikler, dağlarda da sizin için barınaklar yaptı. Sizi sıcaktan ve soğuktan koruyacak elbiseler ve savaşta sizi koruyacak zırhlar var etti. Böylece Allah üzerinizdeki nimetlerini tamamlar ki  O’na teslimiyetle itaat edesiniz (14)” ve Allah Resulü insanların iman etmemeleri, inkarda ısrar etmeleri karşısında üzüldüğü içindir ki Yüce Allah Resulüne hitaben:

Eğer bunca nimetlere rağmen yüz çevirirlerse sen sorumlu değilsin. Çünkü senin açık tebliğden başka bir görevin yoktur (15)” buyurdu.

Unutmayın ki “İyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz. Kötülük ederseniz, onu da kendi aleyhinize işlemiş olursunuz (16)” “İnsanlar düşünüp ders alsınlar diye Biz Kur’an’da bu gerçekleri farklı üsluplarla beyan ettik. Ne var ki bu, onları daha da kaçırmaktan başka bir sonuç vermedi (17)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-İsra 9-0) (2-Bakara 28) (3-Nahl 45-50) (4-İbrahim 45) (5-Nahl 70) (6-Bakara 28) (7-Nahl 52-53) (8-Nahl 65-69) (9-Nahl 72) (10-İsra 12) (11-Nahl 73) (12-Nahl 70) (13-Bakara 28) (14-Nahl 78-81) (15-Nahl 82) (16-İsra 7) (17-İsra 41)

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.