Allah'ın Varlığına İnanmakHz Ali'nin Sözleri

Allah’ın Yaratma Sıfatı

sponsor

Allah’ın Yaratma Sıfatını Anlatan Kavramlar ve Örnekler

Kudretin azametini ve nimetin büyüklüğünü düşünseler doğru yola dönerler; ateşin azabından korkarlardı. Fakat; Kalpler hasta, gözler ise rahatsızdır. Mahlukatının küçüğüne, yaratılışını nasıl muhkem kıldığına bakmıyor musunuz?

Terkibini tamamladı; ona duyma ve görme özelliği verdi;  kemik ve deriyi düzgün bir şekilde yarattı. Karıncanın cüssesinin küçüklüğüne ve yapısının inceliğine bakınız. Neredeyse gözün bakışıyla ve düşüncenin kavrayışıyla ona nail olunmayacak. Yerde nasıl da hareket edip rızkını temin için çalışıyor. Taneyi deliğine kadar taşıyor; onu yuvasında hazır ediyor. Sıcak zamanda soğuk zamanlar için ve ulaştığında dönüş için hazırlık yapıyor. Rızkı, teminat altındadır, kendisine uygun rızık verilmiştir. Kuru kayada ve donuk taşta dahi olsa

Nimeti Veren, onu ihmal etmez; Kahhar olan onu mahrum etmez. Yemeğinin gittiği yerleri, yukarısını ve aşağısını, içindekileri, karnındaki kemiklerin ucundaki yumuşaklığı, başında bulunan gözünü ve kulağını düşünürsen, yaratılışından dolayı hayret eder, onu tasvir etmekten yorgun düşersin. Onu ayakları üzerinde ayakta tutan, dayanakları üzerine bina eden Allah Yücedir.

Zirvesine ulaşmak için fikrinin yollarında yürürsen her şeyin detayındaki incelik ve her şeyin farklı olmasındaki sırdan dolayı delil seni sadece ‘karıncayı yaratanın hurma ağacını da yaratan olduğu’ sonucuna götürür.

O’nun yaratmasında, büyük ve zarif, ağır ve hafif, güçlü ve zayıf olan denktir. Gök ve hava, rüzgarlar ve su da böyledir. Güneşe ve aya, bitkilere ve ağaçlara, suya ve taşa, gecenin ve gündüzün değişmesine, denizlerin kabarmasına, dağların çokluğuna, dağ zirvelerinin yüksekliğine, dillerin farklı oluşuna ve birbirinden farklı lisanlara bak!

Takdir edeni reddedene ve düzenleyeni inkar edene yazıklar olsun!

Kendilerinin, ekicisi olmayan bitkiler gibi olduklarını, farklı suretlerinin bir yapıcısı olmadığını iddia ettiler. İddia ettikleri şey hususunda bir delile sığınamazlar, ezberledikleri şeyin gerçekliği yoktur. Yapıcısı olmadan bir bina olabilir mi ya da işleyeni olmayan bir cinayet meydana gelebilir mi?

İstersen çekirgeyi anlatayım. Ona iki kırmızı göz yaratmış; ay gibi iki göz bebeği yakmış; gizli duyma özelliği vermiş; ahenkli bir ağız açmış; güçlü bir his, ısırmasına yarayan iki diş ve tutmasına yarayan iki tırpan vermiştir. Çitçiler, ekinleri için kendisinden korkarlar. Hepsini ele geçirseler de işlenmiş toprağa sıçrayışlarıyla ulaşmadan ve ondan arzularını gerçekleştirmeden onu def etmeye güç yetiremezler.

Göklerde ve yerde olanların kendisine isteyerek ya da istemeyerek secde ettiği, yanakla ve yüzle eğildiği, barışla ya da zayıf olarak kendisine itaat edilen, huşuyla ya da korkuyla itaat edilen Yüce Allah her türlü eksiklikten münezzehtir.

Kuşlar emrine amadedir, onların tüylerinin ve nefeslerinin adedini saymış, ayaklarını ıslak ve kuru yerde sağlamlaştırmış, azıklarını takdir etmiş, cinslerinin adede vurmuştur. Bu karga, bu da kartal; bu güvercin bu da deve kuşu….  Her kuşu kendi adıyla çağırdı; onun rızkına kefil oldu. Sağanak yağmuru yağdıran ağır bulutları meydana getirdi, paylarını saydı, yeri kuruluğundan sonra ıslattı, sonra onu yeşertti.

Allah’a İman Etmek

 

Dinimiz İslam’da 32 Farz

Kaynak: (Hz Ali’nin Konuşamarı, Mektupları ve Hikmetli Sözleri)  Nehcü’l Belağa / bkz: 198-200

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı