Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Aman Canım ! Örtünsem de Olur Örtünmesem de Olur Diyenlerden misin?

26.11.2020
0
A+
A-

Hanımefendi Müslümanmış ama kapanmak İstemiyormuş


“Zatına ait muhabbet tecellilerinin yenilenmesi hasebince yenilenen ve sürekli olan yardımıyla tüm zuhur yerlerine nispetle Rahman olan ve bütün zuhur yerlerinin hülasası, mahlukatın zübdesi olan, her iki yaratılış itibariyle dünya ve ahirette; zahir-batın, ilk-son şeklindeki her iki mertebeyi de şamil tam bir velayet ve umumi bir nübüvvet ile tüm mertebe ve mezahiri kuşatan insana nispetlede de Rahim olan ve Zatının vahdetinde gizli olan isim ve sıfatlarının muktezasınca zuhur ettiği her şeyde zahir olan, dolayısıyla da isim ve sıfatlarının çokluğunca çok görünen Allah’ın adıyla (1)”

“Onlar ki Kur’an-ı gruplara ayırmışlardı (Hicr’91). Yani kendilerine indirilmiş kitapları kısımlara ayırdılar, bir kısmına iman edip, bir kısmını inkar ettiler (2)”. Size ne oluyor ki aman örtünsem de olur, örtünmesem de olur diyecek kadar bir gaflete düşüp de aşağılara düştüğünüz yetmiyormuş gibi aşağıların aşağısı olan esfel-i safilin mertebesine düşüyorsunuz.

Oysa yüce Allah seni Ahsen-i Takvimde üstün bir varlık olarak yaratmışken, insan-ı kamil gibi bir rütbeyle şereflendirmişken, ne oluyor da Hakk’ın verdiği rütbeyi, kıymeti, değeri beğenmiyorsun da Hakk’ı arkaya atıp Halkın dediklerini öne alıyorsun. Yoksa senin için yaratılan, yani sonradan meydana gelen şey; ebedi ve ezeli, evvel ve ahir, zahir ve batın olan, hiç kimseye ve hiç bir şeye muhtaç olmayan, Zatı itibariyle her türlü eksiklikten münezzeh olan Allah’tan daha mı değerli?

Rabbin dedi ki;

“Mümin erkeklere bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle! (3)” ve bir sonraki ayette ise “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler (4)” buyurmuş iken ve sen benim kalbim temiz, örtünsem de olur örtünmesem de olur diyebiliyorsan, aman ne örtünenler, kapananlar var ki yapmadıkları, yemedikleri halt yok diyebiliyorsan eğer sen cahilin ve ahmağın tekisin.

Sen kendi hatanı kabul etmek ve hatalarını ve kusurlarını düzeltmek yerine, kendini haklı çıkarabilmek ve bu sebeplerin arkasına gizlenerek kendini ben onlardan daha temiz daha iyim düşüncesine saplanarak ‘Benlik’ duygusuna kapılıyorsun ve kendinde aslında o gaflet denizinde yüzmene, dalalet çöllerinde koşturmana rağmen kendini çok temiz sanıyorsun.

Evet Yusuf (a.s)’ın söylediği gibi

“(Bununla beraber) ben nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü nefis aşırı şekilde kötülüğü emreder (5)” ama Allah’ın yardımı ile de nefsimi de başıboş bırakmıyorum.

Sizin o belki örtünmüyorum, kapanmıyorum ama kalbim temiz diyen kardeşimiz sırf bunu cehaletinden ve nefsinin gırdabına düşüp, tüm benliğini dünya sevgisi kaplamış olduğu ve Hakk’ın rızasını gözetmek şöyle bir yana dursun Hakk’ın rızası, cennet-cehennem, ölüm, hesap nizam, dirilme vs hiç birisi aklına gelmiyor.

Şayet bunlardan birisi yani misalen ölüm aklına gelecek olsa, bu ten, bu benlik, bu güzellik bende kalmayacak diye biraz düşünüp idrak edebilse, azcık tefekkür edebilse, belki de hayatında birçok şeyi değiştirip, birçok yanlışını doğruyla yer değiştirecektir.

Ama tabi ki bunun için en etkili faktörlerden birisi bulunduğunuz ortam ve arkadaş çevrenizdir ki bu konuyu arkadaşlık ile ilgili bölümde teferruatlı olarak ele aldığım için burada bu konuyu es geçiyorum. Ancak şunu unutmayın ki; Sen yanlış yaptığın zaman seni uyarmayan, sana Hakk’ı hatırlatmayan kişi senin dostun değil düşmanındır, o  senin arkadaşın değil arkadaş kılığına bürünmüş şeytanındır.

Ve yine Hz Ali (r.a) Allah kendinden ve aile efradından razı olun) Günahların en kötüsü, sahibinin küçümsediğidir buyurmuş iken ve Hz Ali hakkında Resulüllah (s.a.v) ben ilim şehri Ali ise kapısıdır buyurmuş iken;

Allah’ın kitabında, Resulüllah’ın sünnetinde, Ehl-i beyt tarafından, al ve ashabı, mezheb imamları ve İslam alimleri tarafından bu konuda ittifak edilmişse eğer ve örtünmenin emir ve farz olduğu bildirilmişken, sen hangi akla hizmet ederek örtünsem de olur, örtünmesem de olur. Yada aha başımı, kıçımı açtım da ne oldu diyerekden böyle insanı dinden uzaklaştıracak kelimeler sarf edebiliyorsunuz.

Şayet böyle bir kelime kullanıyorsanız eğer siz Kur’an-ın bir kısmını inkar ediyorsunuz ama bu inkarın yanında da diğer emir ve yasakları yerine getiriyorsanız bu seferde Kur’an-ın bir kısmını kabul ediyorsunuz. Yani girişte de belirtildiği üzere ve yüce Allah’ın buyurduğu üzere “Onlar ki Kur’an-ı gruplara ayırmışlardı (Hicr 91). Yani kendilerine indirilmiş kitapları kısımlara ayırdılar, bir kısmına iman edip, bir kısmını inkar ettiler (6)”

Evet !

Size ne oluyor ki hiç düşünmüyorsunuz da benim kalbim temiz diyerekden açılıp, saçılıyorsunuz. Nasıl oluyor da örtünsem de olur örtünmesem de olur diyebiliyorsunuz. Yoksa siz Hak Tealanın “Uydurduğu yalanı Allah’a isnad edenden veya kendisine gelen hakikati yalan sayandan daha zalim kim olabilir? Kafirler için cehennemde yer mi yok (7)” buyruğunu hiç duymadın mı?

Evet bu sözleri sarf edenlerin “Bildikleri, sadece dünya hayatının dış görünüşüdür; ama ahiretten habersiz, gafildirler (8)”. Ancak “İnsanların hesap verme vakti yaklaştı. Ama onlar hala koyu bir gaflet içinde haktan yüz çevirmekteler (9)”.

Öyle bir günden sakının ve korkun ki “O gün azap onları hem üstlerinden hem ayaklarının altından kaplayacak da, Allah onlara: “yaptıklarınızı tadın bakalım!” buyuracak (10)”. Nitekim “Ayetlerimiz konusunda, haktan sapanlar bize gizli kalmazlar. Şimdi söyleyin bakalım: Cehenneme atılmak mı iyidir, yoksa kıyamet günü büyük duruşmaya tam bir güven içinde gelmek mi? İstediğinizi yapın, çünkü O, bütün yaptıklarınızı görmektedir (11)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: 2 / bkz: 349) (2-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim (İbn Kesir Tefsiri) / C: 6 / bkz: 168) (3-Nur 30) (4-Nur 31) (5-Yusuıf 53) (6-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim (İbn Kesir Tefsiri) / C: 6 / bkz: 168) (7-Ankebut 68) (8-Rum 7) (9-Enbiya 1) (10-Ankebut 55) (11-Fussilet 40)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.