Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5413
EURO
10,0531
ALTIN
482,63
BIST
1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
29°C
Bursa
29°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
33°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
SON DAKİKA

Amelden Önce Ameli Bozan Kötülüklerden Uzaklaşmak

05.04.2020
0
A+
A-

Arınma Ne Demek?

Arınma; kötülükten,üzerine iyiliğin bina edildiği temele intikal etmektir. Binanın yıkılması ve temelin kalması mümkün olabilirken, temelin yıkılması ve binanın kalması mümkün değildir.

Kim amelden önce arınmazssa, kötülük, kulu iyiliğin faydasından alıkoyar. Kulun kötülüğü terk etmesi ve daha sonra iyiliği talep etmesi daha evladır.

Nefis, arınmaktan sıkılır ve arınmanın kendisine ağır gelmesinden dolayı amellere, temizlenmeksizin ibadet etmenin kolaycılığına kaçar.

Arınma, ibadetlerle amel etmekten önce geldiğine göre -arınmaya nispetle amel, nefse daha kolay geldiği için- hayra ve Allah’a ulaştıran sebepleri bilme ihtiyacı çok daha şiddetlidir.

Amelden önce ameli bozan kötülüklerden arınmak

Kim nefsine özen gösteriyor ve onu helak etmekten korkuyorsa, zeka incelikleri ve derin kavrayış ile sebeplerin nüktelerine varmak ister ve varır da. Ona ulaştığı zaman ona tutunur ve onunla amel eder. Çünkü ameli bozan kötülükleri bilmek, amel etmekten; yolu bilmek yola çıkmaktan öncedir. Kul eğer akıllı biri ise nefsini, nefsin hevasını ve düşmanını ve kötüyü bilmeye olan ihtiyacı daha şiddetli; zeki ve nefsine özen gösteren biri ise bunları bilmeye daha çok muhtaçtır.

Çünkü bütün iyilikleri yapmak kul için gerekli değildir; kötülüğün tamamını terk etmek ise kul için gereklidir.

Kim kötülüğü terk ederse iyilik yapmış olur.İyilik yapan her kimse ise iyilerden değildir.

Kulun kötüyü bilmesinde, iyinin de kötünün de bilgisi vardır. Halbuki iyinin bilinmesinde iki bilgi birlikte bulunmaz. Çünkü iyiyi kötüden ayıran her kimse kötüyü terk eder. Bundan sonra kalan şey bütünüyle iyidir. İyiyi bilmek ve fakat iyiyi bozan ve iptal eden felaketlerin, kötünün bulunduğu şeyleri güzelce ayırt edememek mümkündür. Çünkü iyi, kötüyle karışmış haldedir, kötü ise bütünüyle kötüdür.

Şeytan İnsanları İyi Ve Kötü İle Saptırır

Pis düşman, insanlardan bir kısmını iyilikle, bir kısmını ise kötülükle saptırır. İyilikle saptırdığı kimseler ancak, kötülükle karışan iyilik hakkındaki bilgilerinin azlığından dolayı saptırır. Onlar böylece bunun bilgisinden cahil kalırlar ve Allah’tan sapmış, O’nun sevgi ve istikamet yolundan ayrılmışlarken, nefisleri onlara kendilerinin iyilik, hidayet, sevgi ve istikamet yolu üzere olduklarını zannettirir. Bunlar ancak amellere bulaşan kötülüklerin çokluğundan ve ilmiyle amel edenlerin ilimlerinin azlığındandır. Allah’tan geldik yine O’na döneceğiz.

İlim ile amel Etmek

İnsanlar nefsielrinden, hevalarından ve düşmanlarından ne kadar da gafiller. Gafletten, aldanmadan ve amelleri bozan, değersizleştiren unutmadan Allah’a sığınırız.

Burada zikretmeye değer bir husus daha var: Kötülüğü terk edenin terki, kötünün zararlarını bildiği kadardır. O, yerine getirdiği takdirde kendisini Allah’a yaklaştıran bir farzı yapmış olur. İlim bir şeydir, amel bir şeydir, fayda bir şeydir… Bazen ilim olur fakat ilmin sahibi o ilimle amil olmaz. Bazen ilim ve amel olur fakat fayda olmaz. Bazen ise hem ilim, hem amel, hem de faydası olur… Bundan ötesi iptal ve boşa gitmedir. Bazen de kul bilir, amel eder ve faydalanır, kurtulur ve tamam olur.

Kaynak: Muhasibi / Adabü^n-Nüfüs ( Nefsin Terbiyesi ) / bkz: 33-35

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.