Günahlar ve Sonuçları

Amelleriniz Başınıza Musallat Edilir

sponsor

Dünyada pek çok insanın başına gelen büyük musibet ve belaları düşündüm ki bu musibetler çok sert ve şiddetliydi.

Sonra Subhanallah!

Allah (c.c) kerimlerin en keremlisidir. Keremi de müsamahakar olmayı gerektirir. Peki o zaman bunlara verilen bu cezalar neyin nesi? diye düşündüm. Sonra anladım ki pek çok insanın varlığı yoklukları gibidir.

Allah’ın birliği ile alakalı konulardaki delillere detaylarıyla vakıf değiller. Onun emir ve yasaklarına bakmazlar, hayvanlar gibi içgüdüleriyle sıradan yaşarlar. Eğer şeriat rastgele onların isteklerine rastlarsa ne a’la, aksi takdirde onlar kendi heveslerine dayanırlar.

Paraya sahip olduktan sonra onun ne haram ne de helal yerden gelmesine aldırmazlar. Kolaylarına gelirse namaz kılarlar, yoksa terk ederler. Onları bazı büyük günahları bilmelerine rağmen, açık bir şekilde işlerler. Bazılarının bilgileri daha kuvvetli, günahları daha büyük olsa da onlara gelen azap yine de işlediklerine göre hafif kalıyor. Eğer gelen azap onların günahlarını temizlemek cinsinden olursa hemen feryad-ı figan ederler ve Ben hangi günahı işledim ki bu başıma geldi derler.

Bazıları işledikleri günahlardan dolayı yerin bile titrediğini unuturlar. Bazen yaşlı kişiye yaşından dolayı ceza hafif gelir ve kalpler ona karşı merhamet duygusuna kapılır. O, bunun gelmesinin sebebinin genç iken işlediklerinden dolayı olduğunun farkında olmaz. Ancak bunların başına bir musibet gelse biliyorum ki bu musibet işlemiş oldukları günahlar sebebiyledir.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 31

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı