Nefis Muhasebesi

Amudi Velayet

sponsor

Allah Resulü, iki çene ve apış arası hakkında söz verene, cenneti vadediyor. Cennetle müjdelenen müstesna karnetler bilinmektedir. Demek onların dışında da bazı kimseler ihraz ettikleri makam ve kazandıkları kurbiyet haysiyetiyle böyle bir mazhariyeti elde edeceklerdir. Buradaki mazhariyet, ağız ve apış arasını korumanın zorluğundan gelmektedir.

Zira şehvetin bütün vücudu sardığı, benliği kavrayıp ruhu sarstığı bir anda, hatta iradenin gevşeyip fenalığın her türlüsüne açık hale geldiği bir zamanda, Hakk’ın hatırı için insanın kendisini frenlemesi o kadar önemlidir ki, insanın manen amudi (dikey) olarak zirveleşmesine vesile olabilir ve böyle bir amele muvaffak olan insan, elbette Allah Resulü’nun kefaleti altına girip cennetlere uçabilir.

Öyleyse nefsinin taşkınlıklarına gem vurabilen, onun her türlü fenalığa açık olduğu demlerde onu zapt-u rapt altına alıp günahlara girmekten alıkoyan ve onlara karşı hep sabırla direnen, hatta bu gibi zaaflara karşı durmadan tahşidat yapan bir insan, bir başkasının, her gece kıldığı nafile bin rekat namazın ona kazandıracağından daha fazlasını hem de bire anda kazanabilir. Kazandırır ve dikey olarak velilik noktasına ulaştırır.

Bunlarla, nafile namaz ve nafile orucun hafife alındığı zannedilmesin; onlar önemli birer kurbet (Allah’a yakınlık) vesiledir ve hep öyle kalacaktır.

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 649

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı