Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Anne Sütünün Bebeğin Sağlığı Açısından Faydaları

sponsor

1-► Anne sütünün çocuk doğar doğmaz (ilk on dakika içinde) verilmesi, teneffüs ve idrar yollarının enfeksiyonlara karşı, çocuğun korunmasını sağlar. Çünkü bu ilk emme mikropsuz ortamda dünyaya gelen bebeğin, özellikle ağız ve mide-bağırsak sistemi iç zarlarının (gastro-istestinal mukozaları) koruyucu bir madde ile (sekretuar IgA) örtülerek korunmasını sağlamış olur.

2-► Anne sütünde, bebeğin sık ishal olmasına neden olan mikroplara karşı etkili bulunan bir koruyucu maddenin (IgGantikoru) varlığı da belirlenmiştir.

3-► Anne sütü, bebeğin gereksiz şişmanlamasını önler ve onun standart kiloda gelişmesine yardımcı olur

4-► Anne sütünün mikropsuz (steril) oluşu ve bakterilere karşı etkili bulunuşu yüzünden, bebeğin gözüne damlatılması durumunda, gözü konjuktivitten (bulaşıcı bir göz hastalığı) koruduğu ve tedavi ettiği belirlenmiştir. Anadolu da gözü ağrıyan çocuğa anne sütü damlatılmasının nedeni budur

5-► Anne sütünün bir çeşit aşı görevi yapması nedeniyle bebeklerin hastalanmalarının, kızamık, ishal ve pnömoniden (zatürre) ölümlerinin az olduğu gözlemlenmiştir.

6-► Anne sütündeki lipazın (bir enzim türü) sindirimde önemli bir etkisi vardır. Çünkü bebeğin pankreasından ilk aylarda lipaz ve amilaz (protein sindiriminde yer alan bir madde türü) salgılanması çok azdır.

7-Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerji az görülür. Bebeğin inek sütü, soya sütü gibi değişik gıda alerjilerine karşı da anne sütü koruyucu bir niteliğe sahiptir.

8-► Anne sütünün bebeği orta kulak iltihabına karşı (otitis medi) koruyucu etkisi vardır.

9-► Anne kızamıkçık (Rubulla) aşısı olduğunda sütünde aşı virüsü bütün ihtiyaçlarının karşılanmasında yeri doldurulamayacak bir besin olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu açıklamalar anne sütünün bebeğin biyolojik ve psikolojik bütün ihtiyaçlarının karşılanmasında yeri doldurulamayacak bir besin olduğunu göstermektedir.

İşte çocuğun gelişmesinde bu derece önemli olan anne sütünün, öz anneden sağlama imkanı olmaz veya bebeğin sağlığı için gerekli görülürse, öz anneden başka bir süt emme konusunda yararlanma da İslam’ın önem verdiği bir husustur.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 313-314

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı