Ahde Vefa Göstermek

Anne Ve Babaya Karşı Saygı, Hoşgörü Ve Sadakat

sponsor

İnsanların en yakını anne ve babasıdır ve her türlü iyilikte olduğu gibi, vefada da öncelik hakkı onlara aittir.

Onlara hürmette kusur eden, Hakk’a karşı gelmiş olur. Onları hırpalayan er yada geç hırpalanmaya maruz kalır. İnsan daha küçük bir canlı halinde var olmaya başladığı günden itibaren, hep anne-babanın omuzlarında ve onlara yük olarak gelişir.

Bu hususta ne onların çocuklarına karşı olan şefkatlerinin derinliğini tayine, ne de onların çektiği sıkıntılarının sınırını tespite imkan vardır.

Bu bakımdan onlara saygı ve vefa hem bir insanlık borcu, hem bir edep, hem de bir görevdir.

Kur’an bize bu edebi, seçtiği duaları ile öğretir ve ‘Ey Rabb’imiz (amellerin) hesap olunacağı gün, beni, aba-babamı ve müminleri bağışla (İbrahim Süresi 41)’ der.

Demek ki, önce insanın kendi nefsi, sonra anne-babası gelir. Zaten bu husus insan olmanın, insani duygularla bezenmenin bir ifadesidir. Allah hakkından sonra dikkat çekilen husus, ana-baba hakkıdır.

Anne-babasının hakkına riayet edenler övülmüş, aksi davranışlar ise büyük günahlardan sayılmıştır.

Sadece bir-iki ayet meali vermekle yetinmek istiyoruz.

‘Biz insana, anne-babasına iyi davranmasını tavsiye ettik. Anası onu zorluk üstüne zorluk çekerek taşıdı. Onun (memeden) ayrılması da iki yıl içinde olmuştur. (Onun için biz insana) ‘Bana ve anne-babana şükret, dönüş banadır diye öğüt verdik (Lokman Süresi 14)’

‘Rabb’iniz yalnız kendisine ibadet etmenizi ve anne-babaya iyilik etmenizi emretti. İkisinden birisi, yahut da her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara öf bile deme, onları azarlama! Onlara güzel söz söyle. Onlara karşı alçak gönüllü ol ve Ey Rabb’im! Bunlar beni küçükken nasıl (acıyıp) yetiştidirelerse, Sen de bunlara (öyle) acı de (İsra Süresi 2324)’

İnsan anne-babasına karşı vefası ölçüsünde Yaratıcısna karşı vefalı olur. Onlara saygı ve vefası olmayanın Allah’a vefa ve saygısından söz etmek güçtür.

Günümüzde, sadece Allah’a karşı saygısız olanlar değil, O’nu sevdiğini iddia edenler bile, anne-babalarına karşı ne kadar saygılı ve vefalı olabiliyorlar acaba!

Ya yıllarca en zor şartlarda evladını bağrına basan, yemeyip yediren, giymeyip giydiren, uyumayıp başında duran anne-babasına, kurtulması gereken bir fazlalık ve yük olarak gören evlada ne demeli.

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 680

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı