Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Arabuluculuk Yapmak ve Önemi

sponsor

Arabuluculuk Nedir?

► Dargın olanları uzlaştırmak, barıştırmak, birbirine yakınlaştırmak.

Müslümanlar, aralarında dargınlığa varacak söz ve davranışlardan sakınmalıdırlar. Her şeye rağmen dargınlık olursa dargınlıklarını gidermeye, anlaşmazlıkları çözmeye gayret etmelidirler. Bunun da mümkün olmadığı yerlerde, Müslümanların, diğer Müslüman kardeşlerinin aralarını bulmaya çalışıp, onları barıştırmaları ahlaki görevleridir. Çünkü Allah Teala:

Müminler kardeştirler, kardeşlerinizin arasını düzeltin.” (Hucurat 10) buyurmuştur.

Allah Teala, başta aile hayatı olmak üzere, toplum hayatında barış ve anlaşmanın hayırlı bir iş olduğunu bildirmiştir. Bu sebeple Hakk Tealanın: “Allah’tan korkunuz ve aranızı düzeltiniz, ” (Enfa 1) emrine uymayı hayatımız için bir düstur kabul etmeliyiz.

Diğer taraftan, Hz Peygamber (s.a.v) Müslümanlara arabuluculuk yapmalarım tavsiye ettiğini, kendilerinin de bizzat gidip dargın ve birbiri ile anlaşamayan Müslümanları barıştırdığını biliyoruz.

Bir gün Resulüllah ashabına:

“Size, namaz, oruç ve sadakadan daha üstün bir şey göstereyim mi?” buyurdu.

Onlar: “Evet, ya Resulullah, ” dediler.

Peygamberimiz de sözüne devamla buyurdu ki:

Arabuluculuk yapmak, barıştırmaktır; Çünkü aranın bozulması saçı kökünden kazır demiyorum, dini kazır

Bir gün, Medine yakınlarındaki Kuba halkı dövüşmüş, hatta birbirlerini taşlamışlardı. Bunu haber alan Peygamber Efendimiz, ashabına:

“Haydi bizimle geliniz de onların aralarını düzeltelim,” buyurmuş ve Kuba’ya gitmişti.

Başka bir hadislerinde de Resulullah şöyle buyurmuştur: “Halkın arasını düzelten ve bunun için iyilik kastiyle söz taşıyan ve yine iyilik düşüncesiyle yalan söyleyen, yalancı değildir.”

Bilindiği gibi yalan büyük günahlardandırKarı-koca ve diğer insanların arasını bulmak için buna müsaade edilmesi arabuluculuğun ne kadar önemli bir ahlaki görev olduğunu göstermektedir.

Hz Peygamber:

“Birbirinize kin tutmayın, birbirinizle hasetleşmeyin, birbirinizden arka dönüp uzaklaşmayın. Ey Allah’ın kulları! Birbirinizle kardeş olun. Bir Müslümanın din kardeşini üç günden fazla terk etmesi (yani dargın durması) helal olmaz” buyurmuştur.

Öyleyse, birbirine dargın olan Müslümanların, Peygamber Efendimizin yasakladığı bir konuda kendilerine yardımcı olmaya çalışan, yani onları barıştırmaya, aralarını bulmaya gayret eden Müslüman kardeşlerine yardımcı olmaları da ahlaki görevleri arasındadır. Dargın Müslümanlar, inatla dargınlıklarını devam ettireceklerine, dinin üç günden fazla dargın durmayı yasakladığını, atalarımızın: “Müslümanın Müslümana küslüğü tülbent kuruyuncaya kadardır,” dediğini düşünerek arabuluculuk yapmak isteyenlerin bu hayırlı teşebbüslerini bir barışma vesilesi saymalıdırlar.

Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

“Onların gizli konuşmalarının çoğunda hayır yoktur; ancak sadaka vermeyi yahut iyilik yapmayı ve insanların arasını düzeltmeyi gözeten kimseler müstesna. Bunları, Allah’ın rızasını kazanmak için yapana büyük ecir vereceğiz.” (en-Nisâ, 4/114).

Bu ayet bize, arabuluculuğun, diğer iyiliklerde olduğu gibi, çıkar gözetilmeden sırf Allah rızası için yapılması gerektiğini, ancak böyle bir düşünce ile yapılan arabuluculuğun ahlaki bir değer ifade edebileceğini göstermektedir.

Dinimiz, arabuluculuğu büyük bir fazilet olarak teşvik ederken, aksine arabozmak için söz taşımayı da büyük günah saymıştır.

Osman ÇETİN

Kaynak: https://dogruhaber.com.tr/

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı