Ahiret Hayatına İman

A’raf Ehli Olanların Durumu

sponsor

İki taraf (cennetliklerle cehennemlikler) arasında bir perde ve herkesi simalarından tanıyan adamlar vardır ki, bunlar henüz Cennet’e giremedikleri halde (girmeyi) umarak cennet ehline:

Selam size! diye seslenirler. Gözleri cehennem ehline çevrildiğinde ise Ey Rabbimiz! Bizi zalimler topluluğu ile beraber bulundurma derler (A!raf 46-47)

A’raf Ne Demektir?

A’raf esasen orta menzil, orta yol demektir. Ayetten anlaşılan manasıyla Cennet ile Cehennem arasındadır; fakat keyfiyeti hakkında hiç bir malumata sahip değiliz. Burada bulunan şahıslar kimlerdir?

Bu soruya verilen bir çok cevap vardır. Fakat verilen cevapların hepsi de dirayetle alakalıdır. Zira hem A’raf hem de A’raf’ta bulunanlar hakkında Kur’an’da zikri geçen hususun dışında herhangi bir rivayet bilmiyoruz.

Kur’an-ı Kerim’de ise üç ayrı tablo sergilenmekte ve bu arada A’raf’taki insanlardan bahsedilmektedir:

Birinci bölümde; Cennet ehlinin Cehennem ehline sorusu yer alıyor. Cennet ehli soruyor: Biz Rabb’imizin bize vaadettiğini gerçek olarak bulduk; siz de Rabb’inizin size vaadettiğiniz gerçek olarak buldunuz mu? Bu soruya Cehennem ehli Evet diye cevap veriyor. Tam bu esnada aralarından bir münadi şöyle seslenir: Allah’ın (c.c) laneti zalimlerin üzerine olsun (A’raf 44)

İkinci bölümde; devreye A’raf ehli giriyor. Cennet ehline bakıp Selam size diyorlar. Cehennem ehlini gördüklerinde de Ey Rabbimiz! Bizi zalimler topluluğu ile beraber bulundurma diyorlar Daha sonra da tanıdıkları Cehennem ehlinin ileri gelenlerine dünyadaki sözlerini hatırlatıyor ve onlara ne mallarının ne de çocuklarının hiç bir fayda vermediğini yüzlerine vuruyorlar. Bu sahne değişir gibi oluyor ve son olarak A’raf ehlinin Cennet ehline şu sözleri duyuluyor: Girin Cennete artık size korku yoktur ve siz üzülecek de değilsiniz (A’raf 49)

Üçüncü bölümde ise Cehennemdekilerin Cennet ehline verilen nimetlerden kendilerine de vermelerini talep ederek Suyunuzdan veya Allah’ın (c.c) size verdiği nimetlerden bizim üzerimize de dökün diye seslenişleri yer alıyor. Cennet ehlinin verdiği cevap ise şu oluyor:

Allah (c.c) bunları kafirlere haram kılmıştır (A’raf 50)

Demek oluyor ki;

A’raf ehli bir yönüyle Cennet ehliyle diğer yönüyle de Cehennem ehliyle münasebet içindedir. Her iki tarafı da yakından tanımakta ve bilmekteler

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 204-205

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı