DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

A’raf Süresi 59-63 Arası Ayetin Tefsiri

A’raf Süresi 59-63 Arası Ayetin Tefsiri

A’raf Süresi 59. Ayet Meali: Andolsun ki Nuh’u elçi olarak kavmine gönderdik de dedi ki: Ey kavmim! Allah’a kulluk edin, sizin ondan başka ilahınız yoktur. Doğrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum.

A’raf Süresi 59. Ayet Tefsiri: Yemin olsun ki, biz peygamberimiz Nuh’u, hak yolundan ayrılmış olan ve batıl arzulara, boş hayallere yönelmiş olan kavmine gönderdiğimiz zaman, onlara nasihat vererek ve şefkatli bir biçimde şöyle dedi:

Ey gaflete saplanmış insanlar, tanrılıkta tek başına olan, rablığında tek ve bir olan Allah’a tapınız ve kulluk ediniz. İbadet edilmeye müstahak olan yalnızca odur. İyi biliniz ki sizin ondan başka ibadet edeceğiniz başka bir mabudunuz yoktur. Sizi azabından kurtaracak olan da odur.

Eğer ona kulluk etmezseniz ve ona şirk koşmaya devam ederseniz başınıza gelecek büyük azabın isabet etmesinden korkuyorum. O büyük gün dünyada iken tufandır, ahirette ise kıyamettir.

A’raf Süresi 60. Ayet Meali: Halkının ileri gelenleri, hakikaten biz seni büyük bir sapıklık içinde görüyoruz, dediler.

A’raf Süresi 60. Ayet Tefsiri: Kavmin ileri gelenleri Nuh’u dinledikten sonra; ey Nuh, biz seni açıkça sapıtmış görmekteyiz. Bizim kesinlikle kabul ettiğimiz ilahlara tapınmayı terk etmemizi istiyorsun, bizim tek bir ilaha ibadet etmemizi istiyorsun. O tek ilah senin kendi kafandan uydurmuş olduğun bir şeydir dediler.

Fakat Nuh peygamberlik şefkatinin gereği olarak onların anlamalarını umarak dedi ki;

A’raf Süresi 61. Ayet Meali: Ey halkım, bende hiçbir sapıklık yoktur fakat ben alemlerin Rab binden size gönderilen bir peygamberim dedi.

A’raf Süresi 61. Ayet Tefsiri: Ben sizin cahilce düşündüğünüz gibi değilim. Ben sizi doğru yola sevk etmek için sizi yaratan, yoktan var eden, Rab olduğu için size türlü türlü nimetler veren ve sizden sadece Rabliğini kabul etmenizi, onun tevhidini ikrar etmenizi isteyen Allah tarafından gönderilmiş bir peygamberim, diye cevap verdi.

A’raf Süresi 62. Ayet Meali: Size Rabbimin vahiylerini tebliğ ediyorum, nasihat ediyorum ve Allah’ın bana bildirmesiyle sizin bilmediklerinizi biliyorum.

A’raf Süresi 62. Ayet Tefsiri: Ben size Rabbimin emirlerini bildirmeye ve size onun ayetleriyle nasihat etmeye geldim. Benim yol göstermemle yüksek mertebeler elde etmenizi, Allah katından büyük sevaplar elde etmenizi istiyorum. Beni aşağılamayınız ve benim aşağılık ve cahil olduğumu söylemeyiniz. Allah’ın bana vahıy yoluyla bildirdikleri sayesinde sizin bilmediklerinizi de bilirim. Siz beni mi yalanlıyorsunuz, beni mi inkar ediyorsunuz?

A’raf Süresi 63. Ayet Meali: Sakınıp da rahmete nail olmanız ümidiyle, içinizden sizi uyaracak bir adam vasıtasıyla Rabbinizden size bir zikir gelmesine şaştınız mı?

A’raf Süresi 63. Ayet Tefsiri: Sizden birisine peygamberlik gelmesine ve o insanın Allah’tan gelen emir ve yasakları size bildirerek size doğu yolu göstermesine şaşırdınız mı? O insanın sizi küfür ve kötülüklerden alıkoymak ve akıbetinin vahametini anlatmasına ve sizi büyük günahlara karşı uyarmasına şaşırdınız mı? Umulur ki siz onun emirlerini yerine getirirsiniz ve yasaklarından kaçınırsınız.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: II / bkz: 129-130

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.