Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Arkasından Gelecek Azabın Öncesindeki Zevkte Hayır Yoktur

sponsor

Cahillerin büyük çoğunluğu hemen verilen nimetleri daha sonra verilecek olan nimetlere tercih ederler ve acil olarak tercih ettikleri nimetlerin akıbetinden emin olamazlar.

Nice sultanları, kralları ve zenginleri duyduk ki nefsini şehevi arzularına kaptırmış, haram-helal dememiş, ölüm anında ise aldığı lezzetlerden kat kat fazla pişmanlık duymuş, aldığı lezzetin zerresini dahi bulamayacağı ve karşı koyamayacağı kederlerle karşılaşmıştır. Sadece bu kadarı bile o kişiye üzüntü olarak yeter.

Peki sürekli bir azap karşısında kişinin hali nice olur?

Dünyanın insan tabiatına sevimli geldiği konusunda şüphe yoktur. Dünya için çalışmayı ve lezzetleri karşısında etkilenmeyi de yadırgamıyorum. Ancak kişinin kazandığına ve elde ettiği şeylere nasıl sahip olduğuna bakması gerekir. Böylece dünyanın lezzetleri sonucunda karşılaşacağı durumlardan emin olsun.

Aksi takdirde arkasında azap bırakan lezzetlerde hayır olmaz

Akıllı bir kişiye ‘Sen bu memlekette otur ancak bir yıl sonra seni öldüreceğiz’ denilse, bu kişi böyle bir teklife ne cevap verir? Akıllı kişi, bir veya iki yıl çalışıp çabalar ki öldükten sonra rahat etsin.

Peşinden ceza gelecek olan o lezzete yuh olsun

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 119

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı