TefsirVakı'a Süresi

Ashab-ı Şimal

sponsor

Vakı’a Süresi 41-42-43-44-45 Ayet Meali Tefsiri

Fakat Ashab-ı şimale, yani şakavet-i ezeliyye ile damgalanmış, imkan pisliklerine iyice boğulmuş olarak gelince, Ashab-ı şimal ne kötüdür (41). Onların hali ne kadar da berbat, ne kadar da fecidir.

Onlar Kızgın bir ateşe ve kızgın bir su içerisindedirler (42). Onlar, gaflet ve dalalet sahiplerini kasıp kavuran imkan (bedensel ve maddi) zevklere, türlü türlü fitne ve azgınlıklara düşüren hayvani şehvetlere ve isteklere sonuna kadar daldıkları için, kavurucu rüzgar gibi, insanın bedenini kavuran, çok kızgın, harıl harıl yanan bir ateşin içerisinde ve ebediyen kalacaklardır.

Yine onlar dünyada iken, tevhid ve yakin sırlarından uzaklaştıran cehaletten kaynaklanan nefsani emel ve kuruntuların zevklerinde boğuldukları için, bir yudumu bile bağırsakları yok eden çok kızgın bir suyun içinde olacaklardır.

Cehennem ateşinden yükselen simsiyah bir dumandan hasıl olan Zifiri karanlık bir gölge altındadırlar (43).

O gölge diğer gölgelerde olduğunun tersine Ne serindir, ne de hoştur (44). Yani onlardan hiçbir fayda gelmez.

Kısaca; Onlar, serkeşlik ve gafletlerinin şiddeti sebebiyle, Bundan önce müsrifçe bir lüks içinde idiler (45). Dünyada iken dalalet ve çehvetler içerisinde boğulmuş idiler.

O zaman Onlar büyük günahta ısrar ediyorlardı (46). Bu büyük günah Allah’a şirk koşmak ve onun tevhidini, birliğini inkar etmektir.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: V / bkz: 504-505

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı