Bakara SüresiTefsir

Ayet-el Kürsünün İnanan Bir İnsan İçin Huzur Ve Mutluluğu Adına İfade Ettiği Mesajlar

sponsor
Ayetel Kürsü Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Yüce Allah, evvela koymuş olduğu kanun ve sebeplere sarılıp onlara tabi olmamızı istiyor. Ancak sebeplere sarılıp da bir neticeye varamadığımızda O Kayyum’dur. Yaratmış olduğu kainat, her an idare ve tasarrufundadır beyanıyla bize şunu hatırlatıyor :

Bu mülkün yönetimi O’nun elindedir. Kapalı gördüğümüz kapıları O sizin için dilediği an açar, mümkün olmadığını gördüğünüz şeyi sizin için mümkün hale getirebilir. Sebeplerin tamamen düştüğü, sustuğu yerde Artık Her Şey Bitmiştir gibi bir ümitsizliğe kapılmayınız. Zira O, dilediğini yapmaya gücü yetendir.

Onu ne bir uyuklama ne de bir uyku tutar cümlesiyle ise, yüce Allah mümin kullarına şu mesajı veriyor.

Huzur ve emniyet içinde olunuz, çünkü kendisine iman edip teslim olduğunuz o Rabbiniz, sizinle alakalı yapılanların hiçbirinden bir an bile olsun habersiz değildir. Ben uyuyorken, düşmanlarım bana bir zarar verir diye bir endişeye girmeyin. Asla uyumayan ve sizi daima görüp gözeten olarak ben varım. Siz kulluğunuzun gereği olan tedbirinizi alınız, ötekini bana bırakınız

İbrahim Hakkı Hz bunu veciz bir şekilde şöyle ifade etmiştir:

∟ Naçar (çaresiz) kaldığı yerde
∟ Nagah (ansızın, birdenbire) açar ol perde
∟ Derman olur her derde
∟ Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler

Göklerde ve yerde ne varsa (hepsi) O’nundur cümlesiyle ise inanan kalpte mevcut olan ve huzur daha da pekiştiriliyor. Yüce Allah kuluna burada adeta şöyle diyor:

Neden korkuyorsun, yarın elde edemeyeceğini zannettiğin rızıktan mı, yoksa yarın yerine getiremeyeceğinden korktuğun bir işten mi? Şunu aklından çıkarma ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi Benimdir, onları dilediğime verirken, dilediğimden de geri alırım. Sen, sana düşeni yap, sonra Bana itimat et. Zira Ben bana inanmayanlara bile rızık veriyorum, kaldı ki sen bana itaat ediyorsun ve bana inanıyorsun.

İzni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine? beyanıyla ise Allah (c.c) huzurunda kendisine rağmen kimsenin kimseye bir müdahalesinin olmayacağını hatırlatarak şöyle demektedir: Ne kadar güç sahibi olursa olsunlar bu dünyada kimseden korkma. Bana rağmen kimsenin sana zarar vermesi mümkün değildir. Eğer bir acı ve zorlukla yüz yüze kalmışsan,bilmiş ol ki, bu Benim seninle alakalı olan bir takdirimdir. O halde, sen yalnızca kendi vazifeni düşün ve ötesi için endişelenme.

Cenab-ı Hak (Yarattığı kullarının) önünde arkasında ne varsa, hepsini bilir ifadesiyle ise, mümin kullarına şöyle der:

Neler olduğunu ve senin için insanların neler planladığını bilmediğimi sakın sanmayın. Ben onların gizli-açık her şeylerini biliyorum. Haberdar olmayacağım bir şey olur diye korkun olmasın. Durum böyle olunca, sen artık ey kulum, neden korkuyorsun?

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 73-77

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı