Yalan-Gıybet-Dedikodu

Az Ve Öz Konuşmak

sponsor

Senin en güzel halin, sıraladığımız gıybet, koğuculuk, yalan, ikiyüzlülük vs gibi sözlerden kaçınarak kimseye zararı olmayan sözleri konuşmandır. Fakat üzülerek söyleyelim ki, ihtiyacın olmadığı halde lüzumsuz sözleri konuşur, kıymetli zamanlarını harcar ve bu konuştukların yüzünden de hesaba çekilirsin. Böylece iyi bırakıp kötü seçmiş olursun.

Eğer sen bu kıymetli zamanlarını gereksiz sözlerle harcamayıp Allah’ın yücelik ve azametini ve onun yarattıklarını düşünmeye harcasaydın, bu düşünce sırasında sana daha büyük ilahi nefesler açabilirdi. Bundan başka Allah’ı tehlil, tesbih ve zikretmen, senin için daha iyi olurdu

Bir kişi, günah olmayan mübahları konuşurken, her ne kadar günaha girmiyorsa da Allah’ı zikretmekle kazanacağı büyük kardan yoksun kalacağı için zarardadır.

Çünkü mümin susarken düşünür, bakarken ibret alır, konuşurken Allah’ı zikreder.

Vakit insanın en kıymetli sermayesidir. Bunlardan kar etmeyip hazırı kullanan, ahiret için iyilikler yaparak hazırlanmayan, ana sermayeyi de kaybeder, sonucunu kendisinin hazırladığı büyük bir hüsrana uğrar.

Allah Resulü (s.a.v): Kişinin boş ve faydası olmayan şeyleri terketmesi, slamiyetinin güzel oluşundandır buyurmaktadır.

Cennet gereksiz konuşanlar için değil, hiçbir hesabı olmayan için hazırlanmıştır. Gereksiz konuşanların konuştukları her ne kadar günah değilse de, hesaplar çetin geçeceğinden bu bile bir çeşit azaptır ve böyleleri için cennet hazırlanmaz.

İslam büyüklerinden Mücahid diyor ki; İbn Abbas: ‘Beş şey vardır ki, bunlar bana binilmek üzere hazır olarak bekletilen arap atından daha sevimlidir dedi ve şöyle devam etti;

1-► Sana faydası olmayan gereksiz şeyler konuşma. Bu zararından emin olmadığın boş bir iştir.

2-► Yeri olmadıkça gerekli bile olsa lüzumlu sözü de konuşma, çünkü çoğu zaman doğru söz de yerini bulmaz ve kaybolur.

3-► Halim ve sefih, yani ahmak kimselerle çatışmaya girme! Halim olan kalbinden düşmanlık eder, açıktan bir şey belli etmez. Adi ve ahmaklar da sana dilleriyle işkence ederler.

4-► Yanında konuştuğun bir kimse senden ayrıldığı zaman başka bir yerde senin için neler söylemesini istersen sen de onun için öyle şeyler söyle, senin affolunması istediğin yerlerde sende onu affet.

5-►Bir kardeşinin sana karşı nasıl bir muamelede bulunmasını istiyorsan, sen de ona aynı şekilde muamelede bulun. Suçlu olarak yakalanan, fakat ceza yerine iyilikle ödüllendirilen kimsenin ameli gibi amel yap.

Boş sözlerin sınırına gelince;

Konuşmadığın zaman günah kazanmadığın, konuştuğun zaman da hiç bir şekilde zarar görmediğin şeylerin konuşulmamasıdır. Sana lazım olmayan şeyleri başkasından sorman da gereksiz konuşmadır.

Siz sağ ve solunuzda durup ağzınızdan her çıkan sözü kayda geçen ve sizi tehlikelere karşı koruyan melekleri aklınıza getirmiyor musunuz?

Dünyada iken yaptığınız boş şeylerin yazılmış olduğu amel defteriniz, yarın kıyamet günü, mahşer halkının huzurunda açılıp da gösterildiği zaman korkup da utanmaayacak mısınız?

Allah Resulü (s.a.v): Az konuşan ve malının fazlasını harcayan kimseye müjdeler olsun buyurmuştur.

Halbu ki şimdi insanlar bunun tam tersini yapıyor, mallarının çoğunu saklıyor, dillerini de salabildikleri kadar salıyorlar.

Hasan-ı Basri diyor ki: Çok konuşan çok yalan söyler. Malı çoğalanın günahı da çoğalır. Kötü huylu olanın nefsi eziyet çeker.

İslam büyüklerinden İbrahim Nehai diyor ki;

İnsanları mahveden alışkanlıklar iki tanedir

Fazla mal toplama
► Çok konuşmak

Bunlardan kurtuluş çareleri ve tedavi yolları, ölünün kaşla göz arasında bir an meselesi olduğunu konuştuğu her kelime, hatta harfiyen sorumlu olduğunu, aldığı nefeslerin ona sermaye olduğunu, dilinin genç ve güzel kızları kandırabilecek bir tuzak olduğunu, eğer diline gerektiği önemi vermezse bunun büyük tehlike olacağın.

İlmi yönden ilaç budur, amel yönünden yapacağı şey ise, bunları bilip ona göre sahip olmak ve Hz Ebu Bekir gibi ağzında bir şey taşıımak, yalnıza kalmak, bazen konuşulması gereksiz lüzumlu şeyleri bile konuşmayarak, susmaya alışmalı ve dilini boş sözlerden kesmelidir. Bu durumda halktan ayrı olmayanların dillerine hakim olmaları gerçekten zordur.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 319-328

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı