İslam'da Sabır ve Önemi

Azimli Ve Sabırlı Olmak

sponsor

Sırtı iki büklüm ve yara bere içinde olan zayıf bir eşek vardı. Kuru ot bile bulamayan eşek, arpayı ancak rüyasında görebiliyordu. Karnının doyduğu vaki değildi. Ölümün kurtuluş olduğuna inanmaya başlamıştı.

Bu eşeğin sahibi su taşıyarak hayatını sürdüren bir sakaydı. Eşeğinin karnını bile doyuramadığı gibi bir de onu dövüyordu.

Bir gün zavallı eşek, sırtındaki yüklerden bacakları titreye titreye sahibinin ardı sıra yürüyordu. Karşılarına, sakanın eski bir tanıdığı olan sarayın at bakıcısı geldi. Sakaya selam verirken gözü iki büklüm olmuş eşeğe takıldı;

Yahu bu eşeğe ne olmuş böyle? Hiç mi bakmıyorsun bu hayvana? dedi.

Saka kederli kederli; Ben fakir biriyim. Kendi karnımı bile zar zor doyuruyorum. Eşeğin karnını nasıl doyurayım diye cevap verdi.

Padişah atlarına bakan kişi; Sen bu hayvanı kısa bir süreliğine bana ver. Sarayın ahırında bir güzel bakıp besleyeyim onu. Biraz olsun kendine gelir dedi.

Saka çok sevindi. Eşeğin sırtındaki yüklere yere indirdi. Eşeği adama verdi.

Eşek sarayın ahırına gelince çok şaşırdı. Ahırın temizliği, atların bakımlı ve diri görünümleri eşeğin çok hoşuna gitti. Kendi kendine;

Ey yüce yaradanım! Beni de sen yarattın bu besili ve bakımlı atları da. Onların hali de ortada benim halim de. Bu nasıl iş Allah’ım diye söylendi.

Aradan bir kaç gün geçmişti. Sarayda savaş alarmı verildi. Atların hepsi hazırlandı ve savaşa götürüldü. Geri getirildiklerinde hepsinin vücudu ok ve kılıç yaraları ile doluydu. Kesik yaralarından kanlar akıyordu. Çektikleri acı yüzlerinden okunuyordu. Kırık ok ve mızrak parçalarını vücutlarından çıkarmak için atların o bölgelerini yarıyorlardı. Eşek atların durumunu görünce haline şükretti;

Benim yoksulluğuma ve yarı aç halime şükürler olsun. Ne atların hayatını ne aldıkları o yaraları isterim dedi.

Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır diye bir atasözümüz vardır.

Hedefe giden yolda sabırlı olmak ve vazgeçmemek gerekir. Zaman zaman kendimizi bizden daha iyi durumda olan kişilerle kıyaslamak hayata karşı olan direncimizi ve sabrımızı azaltır. Bu durumda kendimizden daha kötü olanları düşünerek dayanma gücümüzü ve sabrımızı artırmalıyız.

Etrafımızda gördüğümüz başarılı ve mutlu insanların her biri bulundukları yere sabır basamaklarından çıkarak gelmişlerdir. Mevlana bu durumu aşağıdaki sözüyle çok güzel bir şekilde açıklamaktadır;

Kimi, eşsiz bir zenginlikte görürsen bil ki o, bu hale gelmek için çok sabretmiştir.

Haricen Not= Elinizdekilerin kıymetini bilin ve kanaatkar olun

Kaynak: Tekin Kılınç / Mevlanadan Torunlarına Yol Rehberi / bkz: 186-187

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı