İslam'i Bilgiler

Babanın Bağışladığı Parada Mirasçıların Hakkı Var mıdır?

sponsor

Soru: Bir baba hayatta iken, çocuklarından birisine sermaye vererek bir market açmasını sağlamıştır. Baba ölünce mirasçılar bu market üzerinde hak iddia edebilirler mi?

Cevap: Babanın oğluna tasarrufta bulunmak üzere verdiği bu sermaye, tasarruf sonucunda artmışsa, artan bu malın aslı (anapara) hibe yoluyla verilmişse, ana para ve artan bölümü (ribh) ona ait olur. Eğer ticaret yapmak üzere verilmişse bütün mirasçılar o maldan hak alabilirler. Çünkü artan mal, babanın malından artmış olur.

Burada çocuklardan yalnız birisine bağış yapıp, diğerlerine yapılmaması çocuklar arasında eşitliği bozduğu için baba, sünnete aykırı davranmış olur. Ancak bununla birlikte bağış yapılan, bu sermayeye ve işletilmesi sonucunda meydana gelen kara hak kazanır. Baba, sermayeyi bağış olarak değil de, işletmek üzere vermişse, bunu baba ile oğul arasında Mudarabe (emek-sermaye ortaklığı) yöntemi olarak değerlendirmek gerekir. Buradan karın paylaşılma şekli belirlenmemişse, anapara ayrıldıktan sonra kar (ribh), işletmeci (mudarib) ile sermaye sahibi (rabbül-mal) arasında yarı yarıya paylaştırılır.

Sonuç olarak, babanın sermayeyi bağış olarak değil de işletmek üzere verdiği kabul edilirse, yukarıdaki market örneğimizde anaparanın tamamı ile karın yarısı mirasa girer. Burada işletmeci durumundaki mirasçı, karın yarısını emeğinin karşılığı olarak alırken, anapara ve karın diğer yarısı mirasçıların hakkı olur. İşletmeci olan çocuk da bu mirasçılar arasındadır.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 541-542

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı