Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 108. Ayet Tefsiri (Abdülkadir Geylani)

sponsor

O halde ey müminler! İşlerinizi ona ve Resulüne teslim ve tevfiz (havale) edip, tam bir kulluk ve bağlılıkla İslam dinini kabul mü edeceksiniz? Yoksa daha önceden Musa’ya sorulduğu gibi siz de peygamberinize sorular sormak mı istiyorsunuz?

Sizin maksadınız halinizin ıslahı için size inen ayetlerin sırlarını peygamberinizden inat ve kibrinizden dolayı zorla öğrenmeye çalışmak mı? Daha önce de İsrail oğullarının ıslahı için inen ayetlerden dolayı Musa (a.s) sorgulanmıştı. Onlara inen her bir ayetin sırrını onlar zorlayarak ve ısrarla Musa (a.s)’dan sormuşlardı.

Bundan dolayı da ısrarcı ve zorlayıcı tavırlarının cezasını Allah onlara vermişti. Siz de aynı şekilde yaparsanız, Allah onları cezalandırdığı gibi sizi de cezalandırır. Ve iyi bilin ki, “Her kim imanı küfürle değiştirirse, dümdüz yolu şaşırmış olur (Bakara 108)”

Hakiki bir imanı, mezmum ve kötü olan küfre karşılık satar da, tıpkı İsrail oğullarının Allah’ın kitabına muhalefet etmeleri ve peygamberlerini yalanlamaları sebebiyle saptıkları gibi, tevhide ulaştıran dosdoğru yoldan sapmış olur.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 12-

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı