Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 165-166-167. Ayet Tefsiri (Geylani)

sponsor

Zulmedenler, azabı gördükleri zaman bütün kuvvetin Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın azabının çetin olduğunu anlayacaklarını bir bilselerdi (Bakara Süresi 165)”

Tevhid yolundan çıkmak, sırat-i müstakimden sapmak ve kendi reislerini taklit ederek Allah’ı severcesine sevdikleri putlarını, mabudlarını ilah edinmek suretiyle dünya hayatında iken zalimlik edenler, ahirette batıl ilahlar edinmeleri sebebiyle kendilerine gelen azabı gördüklerinde, bütün kuvvetin, bütün kudretin, mutlak gücün sadece ve sadece Allah’a mahsus olduğunu bilecekler. Yine onlar, onun intikamının ne kadar acı, hesabının ne kadar hızlı olduğunu da bilecekler. Ahirette kendilerine gösterilecek olan, bütün güç, kuvvet ve azametin Allah’a ait olduğu, güç ve kuvvette onun tek olduğu,hiçbir ortağının hiçbir yardımcısının olmadığı gerçeğini görebilmiş olsalardı, elbetteki onlar ilahlarından ve peşlerinden gittikleri şeylerden, ahirette uzaklaşacakları gibi daha dünyada iken uzaklaşırlardı.

Ey Resullerin en kamili! Onlara şunu da hatırlat: “O zaman kendilerine uyulanlar, kendilerine uyanlardan uzaklaşırlar“. Kıyamet günü, Allah’a eş ve ortak olarak görülüp kendilerine uyanlar tarafından put edinilenler, kendilerini ilah edinenlerden uzaklaşacaklar. “Azabı görünce“. O zaman mabud edinilenler, kendi tabilerine inen azabı görünce, kendilerini temize çıkarmak için onları yalanlayacaklar, onlaran uzaklaşmaya çalışacaklar. Yine, tabi olanlar da, azabı gördükten sonra, onların kendilerinden uzaklaşmaya çalıştıklarını anlayacaklar ve onlardan intikam almak isteyecekler. Ne var ki; “Onlarla olan bağları paramparça olmuştur (Bakara Süresi 166)”. Yani, dünya ile bağlarının kopmasıyla birlikte, intikam araçları da kopmuş olur

Ve” intikamdan ümitleri kesilince, “Tabi olanlar şöyle derler“. Bunlar iç çekip pişman olarak derler ki: “Keşke bir imkan olsa da onların bizden uzaklaştığı gibi bizler de onlardan uzaklaşsak“. Ne olurdu dünyaya dönmek için bir daha fırsat olsaydı da, onları ilah edinmemizin telafisi olarak, onların ahirette bizi terk ettikleri gibi, bizler de onları dünyada terk etseydik. Ama maalesef onların bu pişmanlık ve temennilerinin bir faydası yoktur. Sadece ve sadece sıkıntılarını artırır.

Böylece Allah onlara amellerini birer hasret olarak gösterir“. Yani, onların puta tapmaları sebebiyle çektikleri azap sayesinde, Allah onların geçmişte işledikleri fasit amelelrinin tamamını, kötü amellerini ve çirkin davranışlarını bir hasret, bir özlem olarak gösterir -ki, bu, Allah korusun, en kötü azaptır- ve o amellerini her biri için onlara ayrı ayrı azap eder.Ezcümle, “Onlar ateşten çıkacak da değillerdir (Bakara Süresi 167)”

Tabiler de, kendilerine tabi olunanlar da, kendilerini türlü türlü zarar ve ziyana uğratan o uzaklık ve imkan ateşinden hiçbir zaman çıkamayacaklardır.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 164-165

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı