Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 187. Ayet Meali ve Tefsiri

sponsor

Bakara Süresi 187. Ayet Meali: Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar sizin için birer, elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz. Allah, kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tevbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın. Mescidlerde ibadete çekilmiş olduğunuz zamanlarda kadınlara yaklaşmayın. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardı. Sakın bu sınırları aşmayın. İşte böylece Allah ayetlerini insanlara açıklar. Umulur ki korunurlar

Bakara Süresi 187. Ayet Tefsiri: Bu ayette Allah’ın (c.c) Müslümanlara tanıdığı bir ruhsat ve İslam’ın başlangıcındaki bir hükmü kaldırması ele alınıyor. Zira o dönemde bir Müslüman orucunu açtıktan sonra yatsı namazına kadar yiyip içebilir ve cima edebilirdi. Yatsıdan öncee uyursa veya yatsı namazını kılarsa, sonraki akşama kadar yiyip içme ve cima etmesi yasaktı.

Hz Peygamber (s.a.v)’in ashabından biri oruçlu iken iftar etmeden evvel uyursa yarın aynı vakte kadar yemezdi. Ensar’dan Kays b. Sırma’da bir gün oruçlu haliyle gün boyu tarlasında çalışıp iftar vakti hanımına geldi. Ona ‘Yemeğin hazır mı?’ diye sordu ve kadın ‘hayır. Gidip senin için arayayım’ dedi. Onu beklerken Kays’ı uyku tuttu ve uyudu. Hanımı geldiğinde onu uyur halde görünce ‘yazık sana, uyudun mu?’ dedi. Ertesi gün öğle olunca Kays bayıldı. Durumu Hz Peygamber’e bildirilmesi üzerine, ‘Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı…’ ayeti nazil oldu.ve sahabiler buna çok sevindiler.

Ramazan orucu ayeti indikten sonra insanlar Ramazan boyunca hanımlarına yaklaşamıyordu. Bazı insanlar ise kendilerine hıyanet edip bunu işliyorlardı. Bunun üzerine Allah (c.c): ‘Allah, kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tevbenizi kabul edip sizi bağışladı’ ayetini indirdi.

Ali b. Ebi Talha, İbn Abas (r.a)’tan şöyle nakleder: Ramazan ayında Müslümanlara yatsı namazını kıldıktan sonra ertesi günü aynı vakte kadar kadınlara yaklaşma ve yemek-içmek haram kılınmıştı. Sonra bazı Müslümanlar yatsıdan sonra nefislerine yenik düşerek kadınlarıyla ilişkiye giriyorlar ve yiyorlardı. Bunlardan biri de Hz Ömer (r.a) idi. Bunlar Hz Peygamber’e bundan dert yandılar. Bunun üzerine Allah (c.c): ‘Allah, kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tevbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık onlara yaklaşın’ ayetini nazil etti.

‘Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın’. Yüce Allah yukarıda gecenin her vaktinde cinsel ilişkiyi helal kıldığı gibi, burada da yeme içmeyi hela kılmıştır. Bunun sınırını sabah aydınlığının gece karanlığından ayrılması anı olarak belirlenmiş, bunu ise ‘beyaz iplik’ ve ‘siyah iplik’ ile ifade etmiş, karışıklığı da ‘mine’l-fecr: sabahın’ diyerek ortadan kaldırmıştır..

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 50-54

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı