Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 224 ve 225. Ayetin Tefsiri & Abdülkadir Geylani

sponsor

Ve” yine size indirilmiş güzel ahlak kurallarından birisi de şudur: “İyilik etmek, takva sahibi olmak ve insanların arasını düzeltmek gibi hususlarda Allah’ı yeminlerinizin amacı yapmayın” Yüce veya adi, hak veya batıl olsun, gündelik işlerinizde Allah adına fazla ve sıkça yemin etmeyin, onun adını araya koymayın. Çünkü birer beşer olmanız hasebiyle, yalan ve batıldan uzak kalamayabilirsiniz. Özellikle batıl işlerinizde Cenab-ı Hakk’ın adını nasıl telaffuz edebilir, araya koyabilirsiniz?

Eğer iyilik yapmak istiyorsanız, hayır hasenat yapan, taat ve ibadete devam edin, her hal ve durumda Allah’a yönelin. Eğer takva sahibi olmak istiyorsanız, sakıncalı şeylerden uzak durun, haramlardan sakının ve bütün izafetleri düşünerek (Hakk’a yakışmayan şeyleri düşüncelerinizden temizleyerek) Rabbinize dönün. İnsanların arasını kalplerini yumuşatarak düzeltmek istiyorsanız, onları hikmet ve nasihat ile Hak yoluna çağırın; onlarla en güzel ve en iyi bir tarzda mücadele et. “Allah Semi (herşeyi işiten) ve Alim’dir (her şeyi bilendir) (Bakara Süresi 224)”

Halkın dilindeki yeminler bir şeyi ispat veya reddetmek için değildir. Genelikle öylesine söylenen yeminlerdir. İşte bunlardan bir kısmı affedilebilir niteliktedir. Bundan dolayı Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “Allah, kasıtsız yeminlerinizden dolayı sizi hesaba çekmez“.

Kasıt ve irade dışı ettiğiniz yeminlerden yani boş yeminlerden sorumlu tutmaz. “Fakat kalplerinizin kazandığı şeylerden dolayı hesaba çeker“. Hakikatle örtüşmeyen yalan yeminleriniz sebebiyle sizi sorumlu tutar.

Allah Gafur (affedici) ve Halim’dir (yumuşaktır) (Bakara Süresi 228)”. Eğer ona tövbe eder ve dönerseniz o sizin yaptığınız günah ve hatalar hususunda size karşı affedici davranır ve yaptığınız yanlışlarda tövbe etmenizi bekleyerek ceza vermede aceleci davranmaz.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 211-212

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı