Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 240. Ayet Tefsiri & Abdülkadir Geylani

sponsor

İçinizden ölüp de geriye eşler bırakan erkekler, eşlerinin, evden çıkarılmaksızın bir yıla kadar geçimlerinin sağlanmasını vasiyet etsinler

Ey müminler !

Sizden vefat eden ve arkasında eş/ler bırakanların, eşlerinin, içerisinde yaşadıkları evden çıkarılmaksızın, bir yıllık geçimlerinin temini için mallarından bir kısmının ayrılmasını vasiyet etmeleri gerekir. Bu hüküm İslam’ın ilk yıllarında böyle idi. Daha sonra dört ay on günlük bekleme süresinin belirlenmesi ile bu hüküm neshedilmiştir.

Şayet kendileri çıkarlarsa, onların kendileri için meşru gördüklerini yapmalarında size bir günah yoktur“.

Ey Hakk’ın hükmünü yerine getirenler !

O kadınlar eşlerinin evinden kendiliklerinden çıktıkları zaman, onların kendileri için makbul gördüğü şeyleri yapmaları, yani terk etmeleri veya başkalarının onlara talip olması gibi meşru ve örfe uygun olan şeyleri yapmalarında size bir günah yoktur. Fakat meşru şeyleri yapmayacak olurlarsa;

Ey Hakk’ın hükmünü hakkıyla yerine getirenler !

İşte o zaman o size vebal düşer. “Allah, Aziz’dir (izzet ve cela sahibi), Hakim’dir (hüküm ve hikmet sahibidir) (Bakara Süresi 240).

Allah Teala koymuş olduğu sınırları aşanlardan ve hükümlerini icra etmeyi hafife alanlardan intikam almaya (onları cezalandırmaya) muktedir ve kullarının lehine olan şeyleri gözetme de hakimdir.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz:224

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı