Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 250 ve 251. Ayetin Meali ve Tefsiri

sponsor

Bakara Süresi 250. Ayet Meali: Talut ve askerleriyle savaşa tutuştuklarında: Ey Rabbimiz: Üzerimize sabır yağdır. Ayaklarımızı sebat ettir. Kafir kavme karşı bize yardım et, dediler

Yani, Talut’un adamlarından oluşan az sayıda iman ordusu: Calut’un sayıca kalabalık adamlarından oluşan düşmanlarıyla karşılaştıklarında: ‘Ey Rabbimiz: Üzerimize sabır yağdır Ayaklarımızı sebat ettir’ yani: düşmanla karşılaşmamızda bizi kaçmaktan ve acziyetten koru, ‘kafir kavme karşı bize yardım et’ dediler.

Bakara Süresi 251. Ayet Meali: Eğer Allah’ın insanlardan bir kısmının kötülüğünü diğerleriyle savması olmasaydı elbette yeryüzü altüst olurdu.

Yani, Allah, Talut’un savaşması ve Davud (a.s)’ın cesareti sayesinde İsrailoğullarından şerri def ettiği gibi, bir takım kimselerin şerrini başka kimseler yoluyla def etmeseydi insanlar kesin biçimde helak olurlardı. Nitekim yüce Allah başka bir ayette şöyle buyurur:

Eğer Allah, bir kısım insanları (kötülüklerini) diğer bir kısmı ile defedip önlemeseydi, mutlak surette, içlerinde Allah’ın ismi bol bol anılan manastırlar, kiliseler, havralar ve mescitler yıkılır giderdi.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 260-261

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı