Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 271 ve 274. Ayet Meali ve Tefsiri & Beyanu’l-Hak

Bakara Süresi 271. Ayet Meali Tefsiri

Bakara Süresi 271. Ayet Meali: Eğer sadakaları (zekat ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne ala. Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. Allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter. Allah, yapmakta olduklarınızı bilir. (272) (Ya Muhammed!) Onları doğru yola iletmek sana ait değildir

Bakara Süresi 271. Ayet Tefsiri: Çünkü “Hiç şüphe yok ki iyilikler kötülükleri silip yok ederler (Hud 114)”

Çünkü senin ve bütün peygamberlerin işi ya da görevi, apaçık tebliğdir. Sen, sana indirilenleri tebliğ edip insanları bilgilendirip örnek ahlakınla da onlara doğru yolu gösterdinse, hidayet ve rislet görevini eksiksiz yapmış olursun. Artık hidayete ermek / bilgilenmek ve doğru yolu seçmek, insanların kendi tercihlerine kalmıştır.

Bakara Süresi 274. Ayet Meali Tefsiri

Bakara Süresi 274. Ayet Meali: (Yapacağınız hayırlar) kendilerini Allah yoluna adamış, bu sebeple yeryüzünde kazanç için dolaşamayan fakirler için olsun. Bilmeyen kimseler, iffetlerinden dolayı onları zengin zannederler. Sen onları simalarından tanırsın. Çünkü onlar yüzsüzlük ederek istemezler. Yaptığınız her hayrı muhakkak Allah bilir.

Bakara Süresi 274. Ayet Tefsiri: “Kendilerini Allah yoluna vakfetmiş” den maksat, özellikle dünya hayatının malını, mülkünü, her türlü zenginliklerini, refah ve mutluluğunun peşinden koşmayı bırakıp Allah rızası için aklıyla, fikriyle, bedeniyle, gece-gündüz demeyip sürekli olarak hayır işlerde koşuşturan gerçek müminler kasıt edilmiştir denilebilir.

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: 3 / bkz: 131

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı