Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 63-64-65 ve 66. Ayet Meali ve Tefsiri & Abdülkadir Geylani

Ve yine Hatırlayın ki,sizden ahit almıştık. Musa’ya tabi olacağınıza dair sizden söz almıştık. Fakat siz ona tabi olmaktan imtina ettiniz ve onun kitabındaki emir ve nehiyleri ağır ve sıkıcı bularak ona bağlanmaktan çekindiniz. Biz de bunun üzerine, Cebrail’e Tur Dağını yerinden sökmeyi emrederek sizin Musa’ya sığınmanızı sağlamıştık.

Ve yerinden söktükten sonra Tur Dağını sizin üzerinize kaldırmıştık. Cebrail o dağı bizim tevfik ve inayetimizle sizin üzerinizde havada asılı bir şekilde tutmuştu. İşte bu anda size şöyle emretmiştirk:  Size verdiğimiz şeyleri sıkıca alın Size kitap ve dinden ne emrediyor ve vahyediyorsak, onların hepsine sımsıkı sarılın. O kitabın içindekileri hatırlayın / unutmayın; umulur ki sakınırsınız (Bakara 63)

O kitapta sizin için ne varsa hepsini hatırlayın, sakın unutmayın. Eğer o kitaba sarılmaz ve onu daima hatırlamazsanız, dağı üzerinize indirir ve sizin kökünüzü kazırız. Siz dağın üzerinize düşmesinden korkarak bize sığınmışken, biz de sizden söz aldık ve bunu da kahır ve intikamımızdan sakınmanız için yaptık.

Daha sonra bundan yüz çevirdiniz. Biz size bir müddet verdik; fakat siz sözünüzden döndünüz, o zaman içerisinde bulunduğunuz korkuyu unuttunuz. Çünkü sizin cibilliyetinizde zulmetmek, Hakk’ın sınırlarını aşmak ve ahitleri bozmak yatmaktadır. Eğer Allah’ın size fazlı ve merhameti olmasaydı o sizin hakkınızda iman ve ıslahı dilemeseydi ve size kitap ve peygamber göndermekle merhamet etmeseydi

Kesinlikle hüsrana uğrayanlardan olurdunuz (Bakara 64) Kıyamet günü kendisi de, ailesi de hüsrana uğrayanlar var ya, işte gerçekten hüsran budur (Zümer 15) zümresine dahil olurdunuz. Niçin olmasın ki ? Sizler ilahi vaatlere muhalefet eden bir kavimsiniz ve sizin işiniz işte budur. Ve sizler içinizden cumartesi günü konusunda sınırı aşanları bilmektesiniz.

Sizler daha önce Davud (a.s) zamanında, cumartesi günü balık avlamak hususunda ilahi ahdi aşan kimselerin kıssasını biliyorsunuz. Bunlar, deniz kenarında Eyle denilen bir yerde oturuyorlar ve geçimlerini deniz ürünlerinden sağlıyorlardı. Allah Teala onlara Davud (a.s)’ı peygamber olarak gönderdi. Hz Davud onları Hakk’a davet etti. Onlar da iman ettiler.

Davud (a.s) onlardan cumartesi günleri balık avlamayacaklarına, o günü Hakk’a ibadet ve teveccühe ayıracaklarına ve ona yardım edeceklerine dair kesin bir söz ve misak aldı. Anlaşmadan sonra, deniz canlıları cumartesi günü denizin kenarına geliyorlar, vücutlarını sudan dışarı çıkarıyorlardı. Aradan bir müddet geçince, onlar o günkü balıkları avlamanın bir hilesini keşfettiler. Denizin kenarına havuz ve çukur benzeri arkları açıyorlar, suyun havuz ve çukurlara dolmasını sağlıyorlardı. Böylece deniz canlıları da onlarda birikiyordu. Pazar günü olunca gidip o hayvanları avlıyorlardı. Kısaca, bizim ahdimizi bu hile ile bozdular ve biz de onlara mühlet verdik. Onlar bizi kandırdıklarını zannettiler. Sonra biz de onları şiddetle cezalandırdık

Ve onlara dedik ki: Aşağılık maymunlar olun (Bakara 65)

Ahde vefa gösterme ve üzerine düşeni yapma gibi insan olmanın gereği olan özelliklerinizi ifsat ettiğiniz zaman, biz de sizin insanlığınızı bir kerede ifsat ettik. Sizi sureten ve manen, aşağı, rezil maymunlar yaptık. İlim, idrak, marifet, iman gibi insanlık vasıflarını hemen onlardan sıyırıp alıverdik. Onlar da vahşi hayvanlara benzediler. Hatta hal olarak onlardan daha kötü oldular.

Biz onu önündekiler ve sonra gelecekler için bir ibret ve korunanlar / takva sahipleri için de bir öğüt yaptık (Bakara 66)

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz: 577-579

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı