Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 67-68-69-70. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Bakara Süresi 67. Ayet Meali: Musa kavmine: Allah bir sığır kesmenizi emrediyor demişti de: Bizimle alay mı ediyorsun? demişlerdi. O da: Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım demişti.

Bakara Süresi 67. Ayet İbn Kesir Tefsiri

Allah (c.c) buyuruyor ki: Ey İsrail oğulları! Sığır meselesini, onun sebebiyle olağan dışı bir şekilde katilin kim olduğunu açıklama, öldürüleni diriltip katilin onlardan kim olduğunu söyletme nimetini hatırlayın. İsrail oğullarından çocuğu olmayan kısır bir adam vardı. Adam çok zengindi ve malının mirasçısı, erkek kardeşinin oğluydu.

Amcasının ölümü gecikince şeytan onlara gelerek ‘Amcanızı öldürseniz de malına varis olsanız iyi olmaz mı! Üstelik diğer şehir halkından diyet parası da alırsınız’ dedi. Zira bunlar iki ayrı şehirdi ve onlar bunların birinde yaşıyorlardı. O vakit birisi iki şehir arasında ölü bulunduğunda iki şehre uzaklığı ölçülür ve hangisine yakınsa ona diye ödetilirdi. Şeytan bunu güzel gösterip onlarda amcasının ölümünü gecikmiş bunu onu öldürmeye karar verdiler, öldürdüler.

Sonra cesedini alıp İsrail oğullarından birinin evinin önüne bıraktı. Sabah olunca amcasını onlardan birinin öldürdüğünü iddia etti. İnsanlar silaha sarıldılar ve birbirleriyle çarpışmaya girdiler. Onlardan sağduyulu ve olgun bazı kimseler de ‘Allah’ın peygamberi aranızda iken neden birbirinizle savaşıyorsunuz?’ dediler. Bunun üzerine Musa (a.s)’a gelerek olayı ona anlattılar. Musa (a.s)’da onlara ‘Allah bir sığır kesmenizi emrediyor’ dedi. Onlar ‘Bizimle alay mı ediyorsun? dediler. Musa (a.s): Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım dedi.

Selmani der ki: Onlar sığırın nitelikleri konusuna girmeselerdi kestikleri en basit sığırla emri yerine getirmiş olacaklardı. Ancak onlar zorlaştırdılar, bunun üzerine Allah (c.c) da onlara zorlaştırdı. Kesmekle emrolundukları sığırı sonunda başka hiçbir sığırı olmayan bir adamda buldular. Adam: Vallahi, derisi dolusunca altından aşağısına razı olmam dedi. Onlar da derisi dolusunca altına alıp kestiler. Sonra onun bazı parçalarını adama vurdular. Sonunda ölmüş olan adam (amcası) kalktı. Ona: Seni kim öldürdü? dediler. Yeğenini göstererek ‘Bu’ dedi ve tekrar öldü. Bunun üzerine amcasının malından ona hiçbir şey verilmedi. O günden sonra da hiçbir katil öldürdüğü kimsenin malına varis olamadı.

Bakara Süresi 68. Ayet Meali: Bizim adımıza Rabbine dua et, bize onun ne olduğunu açıklasın dediler. Musa: Allah diyor ki: O, ne yaşlı ne de körpe, ikisi arasında bir inek.  Size emredileni hemen yapın.

Bakara Süresi 69. Ayet Meali: Bu defa Bizim için Rabbine dua et, bize onun rengini açıklasın dediler. O diyor ki: Sarı renkli, parlak tüylü, bakanların içini açan bir inektir dedi.

Bakara Süresi 70. Ayet Meali: Bizim için Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın. Çünkü sığırlar, bizce birbirlerine benzemektedir. Ama Allah dilerse elbet buluruz dediler.

Bakara Süresi 68-69-70. Ayet Tefsiri & İbn Kesir

Allah (c.c) bu ayetlerde İsrail oğullarının işi zora koşmalarını ve peygamberlerine çok soru sormalarını anlatıyor. Bu yüzden onlar kendilerini dara sokunca Allah (c.c)’da onları dara soktu.

İbn Abbas, Ubeyde ve başka birçok kişinin söylediği gibi: onlar herhangi bir sığır kesselerdi, emir yerine getirilmiş olacaktı. Fakat onlar zorlaştırınca Allah (c.c) da işi kendilerine zorlaştırdı.

‘Bizim adımıza dua et, bize onun ne olduğunu açıklasın dediler’. Yani bu inek nedir, özellikleri nelerdir onları bize açıklasın.

Musa Allah diyor ki: O ne yaşlı ne de körpe, ikisi arasında bir inek. Yani ne yaşlanmış ne de hamile kalmamış kadar küçük.

Kaynak: İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:1 / bkz: 376-382

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı