Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 71-72 ve 73. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Bakara Süresi 71 Ayet Meali: (Musa) dedi ki: Allah şöyle buyuruyor: O, henüz boyunduruk altına alınmayan, toprak sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan (salma), salim hiç alacası bulunmayan bir inektir. ‘İşte şimdi gerçeği anlattın’ dediler ve bunun üzerine (onu bulup) kestiler, ama az kalsın kesmeyeceklerdi.

Bakara Süresi 71. Ayet İbn Kesir Tefsiri

‘(Musa) dedi ki: Allah şöyle buyuruyor: O, henüz boyunduruk altına alınmayan, toprak sürmeyen, ekin sulamayan’ yani tarla sürerek yıpranmamış ve horlanmamış, dolapla su çekmek için beslenmemiştir. Bilakis onurlandırılmış, güzel ve parlak bir inektir.

‘Salimdir: Yani sapasağlam, hiçbir ayıbı ve kusuru yoktur. ‘Hiç alacası bulunmayan bir inektir’. Onda kendi rengi dışında hiçbir renk, ayıbı ve kusuru yoktur demektir.

Bakara Süresi 72 Ayet Meali: Hani siz bir adam öldürmüştünüz de onun hakkında birbirinizle atışmıştınız. Halbuki Allah gizlemekte olduğunuzu ortaya çıkaracaktır

Bakara Süresi 73 Ayet Meali: ‘Haydi şimdi (öldürülen) adama, (kesilen ineğin) bir parçasıyla vurun’ dedik. Allah ölüleri işte böyle diriltir ve düşünesiniz diye siz ayetlerini (Peygamberine verdiği mucizeleri) gösterir.

Bakara Süresi 72 ve 73. Ayet İbn Kesir Tefsiri

Bakara Süresi 72-73 Ayetin Tefsiri: ‘Allah ölüleri işte böyle diriltir’. Yani onlar vurdular. Allah da onu diriltti. Allah (c.c) burada maktül hakkında bizzat şahit oldukları olayı vesile edinerek kendisinin kudretine ve ölüleri diriltmesine dikkat çekmiştir. Allah (c.c) diriltme olayını hem onlara tekrar dirilme hususunda hüccet, hem de aralarındaki düşmanlık ve fitneyi sona erdirici bir sebep kılmıştır. Yüce Allah (c.c) kendisinin ölüleri tekrar diriltme gücüyle ilgili olarak bu sürede beş olay zikreder;’

Sonra ölümünüzün ardından sizi (israiloğullarını) tekrar dirilttik ayeti bu kıssa, ölüm korkusuyla beldelerini terk eden binlerce kişi kıssası, damları üzerine yıkılmış halde olan kasabaya uğrayan kişinin kıssası ve İbrahim (a.s)’ın dört kuşu diriltme kıssası. Allah (c.c) yeryüzünü ölümünden sonra canlandırmasına dikkat çekerek bunu bedenlerin küle dönüştükten sonra tekrar dirilteceğine delil göstermiştir.

İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri -Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:1 / bkz: 384-387

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı