Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Bakara Süresi 81-82 ve 83. Ayet Meali ve Tefsiri & Abdülkadir Geylani

Evet! Hakk’ın katında kesin olduğu ve onun sünnet-i seniyesinde de geçtiği üzere şurası muhakkaktır ki Kim bir kötülük eder ve kötülüğü de kendisini çepeçevre kuşatırsa, her kim kendisini Hak’tan uzaklaştıran, meşgul eden, alıkoyan bir haslet sahibi olur ve onu daima kötülüğe götüren bu haslet onun her tarafını kaplarsa İşte bunlar cehennemliklerdir

Hak yolundan uzaklaşıp bin türlü, yanlışları ve kötülükleri kendisini kuşatmış olan bu gibi kimseler, rahmetten uzaklık ve perişanlık ateşinde olacaklardır. Oradan asla kurtulamayacak, çıkamayacaklardır. Bilakis Onlar orada temelli kalacaklardır (Bakara 81) Allah’ın dilediği zamana kadar, orada ebedi olarak kalacaklardır.

İman eden ve salih ameller işleyenler ise, Allah’ın vahdaniyetine, birliğine inanan, hakiki anlamda ondan başka bir varlık olmadığını yakinen bilen, cennete iman ve ikan ile birlikte, böylesi bir imana uygun iyi fiilleri bütün uzuvlarıyla birlikte eda edenlere gelince; İşte bunlar cennetliklerdir Kurbiyet ve vuslata ereceklerdir. Orada temelli kalacaklardır (Bakara 82) Allah’ın dilediği şeylerde sonsuz kadar kalacaklardır. Kaldı ki, Allah’tan öte gidilecek bir yer ve ondan başka bir maksat yoktur.Allah’tan başka ilah yoktur. Güç ve kuvvet yalnızca O’na mahsustur.

Ve yine hatırla müminlere ey resullerin en kamili Biz İsrail oğullarından sadece Allah’a kulluk edeceksiniz diye söz almıştık Allah’tan başka bir şeye yönelmeyeceksiniz ve ondan başka bir şeyin rızasına bakmayacaksınız, çünkü Allah,sizi yokluktan ızhar eden, çeşitli lütuf ve ikramlarla onu hakkıyla tanıyasınız diye sizi besleyip büyüten, terbiye eden odur diye onlardan çok sıkı söz almıştık. Yine şu konularda da onlardan söz almıştık:

Anne-babaya, yakınlara,kimsesizlere ve yoksullara yardım edeceksiniz Allah’tan gelen bir vekillik ile sizi onun adına büyüten, terbiye eden, ebeveyninize malınız ve canınızla hizmet edeceksiniz. ebeveyniniz vasıtasıyla size sığınmış,size bağlı olan akrabalarınıza sadece iyilik edeceksiniz, yetimlere, anne-babası kalmamış çocuklara, yakınlarınıza, geçinme gücü ve imkanı olmayan fakirlere haksızlık ve kötülük etmeyeceksiniz, bilakis onlara izzet ve ikramda bulunacaksınız, şefkat göstereceksiniz.

İnsanlara güzel söz söyleyeceksiniz Onlara olan yardım, şefkat ve muhabbetinizi gösteren, yumuşak,güzel ve tatlı sözlerle konuşacaksınız. Ve bu şekilde onlara dünyayı ilgilendiren emir ve nehiylerimizi bildirince, onların ahiret yani asıl hayatlarıyla, bize dönüşleri ilgili olan emirlerimizi de şu sözlerimizle bildirdik:

Namazı kılın Hakiki bir miraç olup, tevhidin zirvesine ulaştıran namaza devam edin ve gönlünüz ona bağlı kalsın. Buda ancak ondan alıkoyan ve engelleyen şeyleri terk etmekle mümkün olur. Aynı şekilde Zekatı da verin. Nefislerinizi cimrilikten temizleyen, sizin Hak’tan gayri şeylere, masivaya karşı olan muhabbetinizi gideren zekatı verin; kaldı ki,sizi Mevla’ya vuslattan en fazla engelleyen asıl şey nefsinize olan muhabbetinizdir.

Sonra emir ve nehiyler ağır gelince ahdinizi bozdunuz  Geri döndünüz. O ahitlerinizden yüz çevirdiniz. Onları sırtınızın arkasına attınız. Ancak pek azınız hariç Allah’ın yukarıda geçen ‘iman edenler, Yahudiler…’ ayetinde belirttiği içinizden pek az kimse hariç hepiniz ahdinizi bozdunuz.

Ve Kısaca siz Siz yüz çeviren (Bakara 83) bir kavimsiniz. Bütün işiniz gücünüz Hak’tan yüz çevirmek

Kaynak: Abdüladir Geylani / Geylani Tefsiri / C:1 / bkz: 105-107

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı