Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5413
EURO
10,0531
ALTIN
482,63
BIST
1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
29°C
Bursa
29°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
33°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
SON DAKİKA

Başarılı Olmak için Neler Yapmalıyız? İşte Size Başarılı Olmanın Yolları

18.04.2020
0
A+
A-

Fikri çalışmanın herkesin mizacına göre değişen verimli ve aziz saatleri vardır. Bunlar bazı kimseler için sabahın erken saatleri, bazıları için öğlene doğru, bazıları için de öğleden sonra gece saatleridir. Kendini yokla ve senin aziz saatlerin hangileri ise, bunları hiçbir eğlenceye feda edip kaçırma

Okuduğun bir kitapta ki güzel bir parçayı ve orjinal bir fikrin; yerini ve sayfasını işaret ederek not edin

Bir mevzu veya mesele hakkında yazı veya eser yazmaya karar verdiğin zaman, evvela bu mevzu ve mesele üzerinde evvelce yazılmış eserleri oku. Taki yazılmış ve sayılmış şeyleri tekrar edip ömrünü israf etmeyesin.

Yepyeni Bir Fikir Üretmek
Dersi Öğrenmenin ve Başarılı Olmanın Yolu
Kararsız Olmak
Kıymetli ve tesir edici sözler

► Kimsenin yüzüne karşı söyleyemediğini, arkasından söyleme ve bil ki arkadan konuşmak, korkaklığın en iğrenç şeklidir.

► Kimsenin cahilliğini yüzüne vurma. İnsanları en çok kızdıran ve gücendiren cahilliklerinin yüzlerine vurulmasıdır

► Yalan söyleme. Yalan söyleyen yakalanma korkusu içinde olan hırsız gibidir.

► Bir kimseye söz vermeden evvel düşün. Fakat verdiğin sözden dönme

► Bir işe sinirli ve öfkeli iken karar verme. Bekle öfken geçsin. Zira öfke ile kalkan zararla oturur.

Hayatta başarı; Akıl, bilim, tecrübe, tedbir ve düzenli çalışmayla kazanılır. Plansız bir yaşam, boşuna kürek çekmektir. İşleri şansa bırakma. Sonu başarı değil hüsran olur.

► Kişinin kendi imkan ve kabiliyetleri doğrultusunda ulaşabileceği hedefler belirlemesi, başarılı ve mutlu olabilmenin ilk şartıdır.

►Tembellik, can sıkıntısı ve başarısızlık, yapacak bir şey olmamasının değil, uğrunda mücadele edecek bir şeyinizin olmamasının sonucudur.

► Gündüz kandilini, ışığını hazırlamayan; karanlığa razı demektir

► Her şeyden önceki hedefleri belirle ve gereken planı yap. Hz Nuh (a.s) gemisini yapmaya başladığı zaman, henüz yağmur başlamamıştı.

► Siz gelecek hakkında hayaller kurar ve geçmişteki hatalara üzülürken, aslında sahip olduğunuz tek şey, yani şimdiki zaman avuçlarınızdan kayıp gider.

Karar Verirken Akıl mı Kalp mi?

Akıl; Doğru ve isabetli kararların alınmasında son derece önemlidir. Ancak gönül bazen aklın sezemediği bazı şeyleri sezebilir. siz aklınızla hedeflerinizi belirleyin, ancak gönlünüzün fısıltılarını dinlemeyi de ihmal etmeyin.

► Endişeleri düşünürsen başarısız, zaferi düşünürsen başarılı olursun

Büyük değeri olan şeyler ucuza mal olamaz. Bulduğunuz şeyin değeri, ararken sarfettiğiniz emek kadardır.

► Başlamak için önce tüm sorun ve olası engellerin ortadan kaldırılmasını beklerseniz, hiçbir işe başlayamazsınız.

► Eğer boş hayallerden uzak durarak huzur bulmak istersen, hayatta yaptığın her işi, bu dünyadaki son işin olarak düşünmelisin.

► Hain bile olsalar bizim en kötü düşmanlarımız cahil ve basit insanlar değil; okumuş ve ahlakı bozuk olanlardır

► Az korkun çok ümit edin, az yeyin ve çok çiğneyin, az konuşun ama çok şey ifade edin, az kızın çok sevin. O zaman iyi şeyler sizindir.

► Fenalık iyilikten daha çabuk ürer, fenalığın izi iyilikten daha fazla devam eder. Bu gerçeği kavradığın gün iyiliği çoğaltmaya değil, fenalığı kaldırmaya çalışmanın çok daha faziletli ve mesut edici bir iş olduğunu anlayacaksın.

Bir deniz yolculuğunda bindiğin gemi bir limana uğrar da seni kıyıya su almak için yollarsa, yolda midye kabğu yada mantar bulursan bunları toplayabilirsin. Ama aklın hep geride olmalıdır. Sık sık başını geriye çevirerek kaptanın seni çağırıp çağırmadığını araştırmalısın. Kaptan çağırırsa, seni eli ayağı bağlı bir hayvan gibi almamalarına meydan vermemek için, elindekileri atıp hızla geriye dönmelisin. Hayat yolculuğundada durum böyledir. Bir midye kabuğu, bir mantar yerine bir kadın yada bir çocuk nasip olursa bunları benimsersin. Ama kaptan seni çağırınca arkana bakmadan her şeyi bırakıp gitmen gerekir.

► Her kim benim sofram, benim ekmeğim derse, elini onun ekmeğinden, ayağını onun sofrasından çek. Kendi bostanından yediğin tere otu, kuzu kebabından daha tatlıdır.

Hatırla ki; Uzun yada kısa bir piyeste, rejisörün sana verdiği rolü oynayacak aktörsün. Senin bir dilenci rölü oynaman gerekiyor. Bir torpilin, bir prensin yada ayak takımından birinin rolünü oynamanı uygun görürse, yine başka türlü davranacak değilsin. Çünkü verilen rolü iyi oynamak sana düşer. Ama rolü seçmek başkasının elindedir.

► İş hayatında en hayırlı huy sabırdır. İnsanlar anlatacakları şeyleri dinlemenizi, onların arzularını yerine getirmenize tercih eder.

Büyük başarıların sahipleri küçük işleri titizlikle yapabilme sabrını gösteren kişilerdir.

► Zevk için olmasa bile ümitsizlik yüzünden de çalışmak gerek. Çünkü açıkça anlaşılmaktadır ki, çalışmak eğlenmekten çok daha eğlencelidir.

► Çalışmak için müsait bir gün ve saat beklemeyin. Bilin ki hergün ve saat, çalışmanın en müsait zamanıdır.

► İnsanın en büyük buluşu ateş, tekerlek yada motor, otomatik enerji ve maddi dünya ile ilgili herhangi birşey değildir. İnsanın en büyük buluşu anlaşarak ekip halinde çalışmaktır.

► Yapılacak çok iş olmadan, zevk almak imkansızdır. Eğer sizde deha varsa çalışkanlık bunu geliştirir. Eğer yoksa onun yerini çalışkanlık alır.

►Çalışmak için müsait bir yer ve köşe aramayın. Bilin ki her yer ve her köşe çalışmanın en müsait yeridir.

► Bir günde veya bir zamanda yapman gereken bir işi, ertesi güne bırakmayın. Zira her günün derdi gibi işi de kendine yeter.

► Bir zamanda birden fazla iş yapayım diyen, hiçbirini tam ve temiz yapamaz.

► Başladığın bir işi yapıp bitirmeden başka bir işe başlama. Yarıda kalan iş başlanmamış demektir.

Kaynak: Ahmet Avcı / Başarılı Olmaya Var Mısın?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.