Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Başarılı, Sağlıklı ve Huzurlu Bir Evlilik İstediniz ama Huzursuz Olmak İçin Elinizden Gelen Her Şeyi Yaptınız. Nasıl mı?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

24.09.2020
0
A+
A-

Belirttiğimiz üzere evlilik kadar tatlı ama evlilik kadar da acı bir şey yoktur. Kişiye verilecek en hayırlı dünyalık şey saliha bir eş, saliha bir hanımdır. Nitekim bu konuda Allah Resulü Hz Muhammed (s.a.v):

“Siz, şükredici bir kalbe, zikredici bir lisana ve sizin ahiretinize yardımcı olacak iyi bir kadına sahip olmaya çalışın” buyurmaktadır. Şunu unutmayın ki kadın erkeği vezir de eder, rezil de eder. Nitekim Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

‘Kişi Allah’tan sakınmak (takva)dan sonra saliha eşten daha hayırlı bir nimete sahip olmamıştır. Öyle ki ona baktığında sevinç ve sürur verir, emrettiğinde itaat eder, üzerine yemin ettiğinde yeminini bozdurmaz, ondan ayrılıp bir yerlere gittiğinde kendini ve kocasının malını korumak suretiyle kocasına (şeref ve malına) sahip çıkar’.

Ama sizler kendinize eş seçerken; seçtiğiniz eşi kendinize mi seçiyorsunuz yoksa başkasına mı seçiyorsunuz burası gerçekten tartışılır. Çünkü erkek kadına yatkın yaratıldığı ve kadının da bir çeşit çekiciliği olduğu içindir ki insan eğer nefsini terbiye edemezse, edememişse ve odun gibi yaşıyorsa eğer nefsini gıdıklayan ve nefsani ve şehevi arzularını galeyana getiren tiplemelere yönelecektir ki zaten bu mantıkla ve bu çeşit yapılan evliliklerin sünnetle de evlilikle de pek bir alakası olduğu söylenemez. Oysa nefsi gıdıklayan, ne giydiği belli olmayan tiplere yönelirken sizin duyduğunuz şehevi duyguları şüphesiz ki başkası da aynı düşüncelerle yaklaşacaktır. en kötü ihtimalle eşinizi böyle giyiminden kuşamından ve başkalarının ona karşı bakışlarından rahatsızlık duymayacaksanız ve bundan dolayı kıskançlık hissetmeyecekseniz eğer buna deyyusluğun alası derler ki deyyuslar hakkında da ağır ifadeler mevcuttur, yeri geldiğince zaman zaman açıklanacaktır inşallah.

İşte bu yüzdendir ki İslam büyüklerinden Malik b.Dinar diyor ki;

Sizler, aza kanaat eden, ne verirseniz onunla memnun olan ve elinden geldiği kadar size hürmet etmeye çalışan öksüz kızlara bakmıyor, bilakis aza kanaat etmeyen, sizden daima şunu bunu al diye isteklerde bulunan ve filan adamın kızına bakıyor ve onlarla evlenmeyi tercih ediyorsunuz, siz işte böyle kimselersiniz”.

Allah Teala herkesi kendi fıtratına göre programlamış ve herkesi de birbirinin hizmetine sunmuştur ki bunlardan biriside kadın-erkek (karı-koca) ilişkisidir. Kişi her ne kadar ibadetini yapıyorsa da bekarlığı dolayısı ile sonuçta bir yanı eksik kalacaktır ve o boşluğu da evleninceye kadar ancak ve ancak oruç ve sabır ile doldurabilirsiniz.

Nasıl Bir Kadınla Evlenmeliyim?

Nitekim Yüce Allah “Şüphe yok ki Allah Teala sabredenlerle beraberdir (1)”.

Allah Resulü (s.a.v): “Kadın ya malı, ya güzelliği,ya soy ve asaleti ya da dindarlığı için nikah edilir. Sen dindar kadını al ki elin toprağı tutsun. Kim kadını yalnız güzelliği ve malı için alırsa, onun malından da, güzelliğinden de mahrum kalır. Ancak Allah; kadını dindarlığı için alan kimseye mal da verir, güzellik de nasip eder” şeklinde buyurmaktadır.

Kadının birinci vazifesi -zamanımızda her ne kadar dikkate alınmasa da- erkeğine ibadet konusunda köstek yerine yardımcı ve destek olmasıdır. Kocasıyla beraber Allah rızası için Allah yolunda nefsiyle cihad etmesi ve şeytana ve şeytanın neferlerine ve vesveselerine karşı birbirlerine destek olmaları gerekmektedir. Bu gerek kocaya itaat gerekse aile içi huzurdur. Ama sizin güttüğünüz dava tamamen sözden öteye gitmediği dilinizden boğazınıza varmadığı için ne namaz kıldınız, nede namaz kılan ve diğer farz ibadetlerini yerine getirip güzel ahlak sahibi saliha bir eş aradınız. Sizin bütün işiniz gücünüz yemek, içmek, yatmak, kalkmak, uyumak ve cinsi münasebet kurarak egoalrını tatmin etmek. Sizin başka bir arzunuz yok. Bütün arzularınız bundan ibaret.B u konu üzerinde Allah Resulü (s.a.v): “Her biriniz şükreden bir kalp, zikreden bir dil ve ahiretine yardım eden bir hanım edinsin.” buyurmaktadır.

Hani demiştikya geçmiş bölümlerde ibadete uzak olup, farzları, emir ve yasakları dinlemeyip, haram ve helalleri önemsemeyen birisinin kendince ibadet diye evlenmesi laf kalabalığından başka bi rşey değildir. Siz gerçekten ne için evlendiniz hiç kendinize sordunuz mu?

Oysa Allah Resulü (s.a.v): Kim Allah rızasını gözeterek evlenirse ve evlendirirse Allah’ın dostu olmaya nail olur, hak eder şeklinde buyurmuş iken siz tamamen ki kendinizde böylesiniz kitap, sünnet bilmeyen, namazla oruçla işi olmayan tiplemeleri koynunuza aldınız yada koynuna girdiniz. Bu arada insanı hayvandan ayıran tek şey irade kuvveti gösterip gösteremeyeceğidir (akıl).

Şahsım adına düşünebilen ama düşündüklerini tatbik etmeyip akıllı ama iradesi olmayan bir insan olmaktansa, aklı olmayıp sadece iç güdüleriyle hareket edip, kendi dilince Allah’ı tespih eden bir hayvan olmayı tercih ederim. (İlgililere)

Nitekim Allah Resulü (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde:

“Kadınlarınızın hayırlısı, kocası yüzüne baktığında onu sevindiren, emrine karşı itaatkar olan, ayrıldığı zaman malını ve namusunu muhafaza edendir” buyurmasına rağmen toplum olarak öyle bir hale geldik öyle bir duruma düştük ki itaat yerine kadın-erkek eşittir mantığını düşünerek dustursuzca bir hareket sergilediniz, namusu sadece -sözüm meclisten dışarı- iki bacak arasından ferc bölgesinden ibaret sandınız, sevgiyi ise sadece yatakta yaşadınız. Yani bir nevi insanlara yani kocalarınıza varlığınızda yokluğunuzu arattırdınız. İşte siz böyle insanlarsınız…. -istisnaları tenzih ederim-

Çöplükte Yetişen Güllerden Sakının

Allah Resulü (s.a.v): Çöplükte yetişen güllerden sakının yani kötü ailede doğup, büyüyen kızlardan uzak durun derken siz tamamen güle sahip olayım derken çamura bulandınız. Ondan sonra da eşim yok şöyle yok böyle, yok öyle yapıyor yok böyle yapıyor diye başladınız sızlamaya.

Hani derlerya kendini arabanın önüne atana eceliyle öldü değil, intihar etti derler ya işte siz de böyle yaparak kendi sonunuzu kendiniz hazırladınız. Ama artık olan olmuş, biten bitmiştir. Sabırdan başka yapacak pek bir şey de yok sanırım -deyyusluğa varmamak şartıyla-

Yazı sonunu bitirirken kendilerince sünnete dayanıp da evliliğin sünnet olduğunu ve bunu ifa ederek evlenenlere diyeceğimi şudur ki Allah Resulü (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde:

“Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını uyandıran, uyanmamazlık yaparsa (istemezse) yüzüne su serpen bir adamın üzerine Allah’ın rahmeti olsun. Geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını uyandıran, uyanmamazlık yaparsa (istemezse) yüzüne su serpen bir adamın üzerine Allah’ın rahmeti olsun” buyruğu neerde sizlerin kendinizce sünnet mantığı güderek kendinizce ibadet yaptığınız evlilikler ve evlenirken seçtiğiniz kişiler nerede.

Bütün yazılarda olduğu gibi bunada istisnaları tenzih ederim,onlara lafımız yok….

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Bakara Süresi 153)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.