Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6023
EURO
10,2687
ALTIN
493,11
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
30°C
Bursa
30°C
Mevzi Sağanak
Perşembe Mevzi Sağanak
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Başınıza Gelen Musibetler Kendi Ellerinizle Yaptıklarınız Sebebiyledir

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

27.05.2020
0
A+
A-

Ve Rabb’inin “O gün onların ağızlarını mühürleriz; yaptıklarını bize elleri anlatır, ayakları da şahitlik eder (1)”. “İşte, bu size vadedilen cehennemdir (2)”. İşte bugün “İnkarınız sebebiyle bugün oraya girin! (3)” dediği o günde halimiz-haliniz ne olacak hiç düşündünüz mü?

Ve Rabbin dedi ki “Size şunlar haram kılındı: Kendiliğinden ölen hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adına kesilen, -henüz canı çıkmadan yetişip şartına uygun tarzda kestikleriniz müstesna-; boğulmuş, bir şey vurularak öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanmış, boynuzlanmış yahut canavar tarafından parçalanmış olup da ölen hayvanların etleri, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanların etleri ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler. Bütün bunlar itaat dışına çıkıştır. Artık bugün kafirler dininizi söndürmekten ümitlerini kestiler. Öyleyse onlardan korkmayın, Benden çekinin. İşte bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Sizin için din olarak İslamı beğendim. Kim günaha meyletmeksizin açlıktan bunalıp çaresiz kalırsa, haram olan etlerden yiyebilir. Çünkü Allah gafurdur, rahimdir (affı ve merhameti boldur) (4)”.

[ads1]

Peki siz bunları niçin terk ettiniz. Gerçekten Allah istediği ve Allah yasakladığı için mi terk ettiniz yoksa bunlardan dolayı mideniz bulandığı için mi terk ettiniz? Eğer Allah için terk ettim diyorsan yalan söylüyorsun.Çünkü yukarıda zikredilenler zorda kalınması durumunda ayetin içinde istisna edilmiştir. Peki mevcut olan bir şeyi, ihtimal üzerine olan şey üzerine tercih etmek akıl işi midir.

Rabbin faldan, kumardan, şeytan işinden, domuz etinden, faizden, zinadan, içkiden uzak durun şeklinde yasakladı ve Allah’a itaat edin, Namazınızı kılın, orucunuzu tutun, zekatınızı verin, imkanınız var ise beni ziyaret (Hac) edin, güzel ahlak sahibi olun, sıla-i rahmi terk etmeyin demesine ve buyurmasına rağmen tüm bunların aksini yaptınız ve tüm bunları yaparken de halen Allah’ı sevdiğinizi ve yaptığınız işte de Allah’ın rızasını gözetiyorum diyeceksiniz.

Ancak tüm “Bunlardan sonra Allah buyurur ki: “Bu gün o gündür ki, doğruların doğruluğu kendilerine fayda verir (5)”. Ancak emir ve yasaklarımıza riayet etmeyip tam aksine hareket eden “Kafirlere şiddetli bir ceza vardır (6)”. Ancak ” İman edip güzel ve makbul işler yapanlara ise mağfiret ve büyük bir mükafat vardır (7)”. Ve “Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte büyük başarı ve mutluluk budur! (8)”

Yüce Allah’ın Kitab-ı Kur’an-ı Kerim’de belirttiği ve bildirdiği her emir ve yasak sizin (insan) içindir ve bu sayede “Allah sizin yükünüzü hafifletmek ister, çünkü insan hilkatçe zayıf yaratılmıştır (9)” ve bu sayede “Evet Allah sizin yuvanıza dönüş yapıp tövbenizi kabul buyurmak istiyorken (10)” insan yinede Rabb’ine karşı muhalefet edip kafa tutarak, kendi elleriyle yaptıklarından dolayı kendi işlerini kendileri zora koştu.

Ve Rabbin devamla diyor ki “Biz bu kitabı, insanların faydası için sana hak ve gerçek olarak indirdik. Artık kim doğru yola girerse kendi yararına olarak girer, kim de yoldan saparsa kendi aleyhine olarak sapar (11)” ve “Allah katından, dönüşü olmayan bir gün (kıyamet günü) gelmeden önce yönünü o gerçek dine çevir! O gün (insanlar) bölük bölük ayrılacaklardır (12)”.

[ads2]

Hangi bölükte olmak istiyorsan eğer o tarafın isteklerini yerine getir. Bölük bölük cennete girenlerin tarafında olmak istiyorsan ihlas ve takva içinde yüzünü Allah’a dön ve ona yönel.O’na karşı kulluk görevlerinin şuuru ve bilinci içerisinde ol, ona göre hareket et. Aksine olmak istemediğin bölükte yani cehennemin yolunu tutanların tarafında olacaksın ve bunun tek sorumlusu da sensin. Çünkü Rabbin kullarına karşı zerre kadar bile olsa zulmetmez ve tüm bunlar kendi ellerinizle yaptıklarınız dolayısı iledir.

Evet “Ayetlerimiz konusunda, haktan sapanlar bize gizli kalmazlar. Şimdi söyleyin bakalım: Cehenneme atılmak mı iyidir, yoksa kıyamet günü büyük duruşmaya tam bir güven içinde gelmek mi? İstediğinizi yapın, çünkü O, bütün yaptıklarınızı görmektedir (13)” ve “İman edip güzel işler yapanları, (evet) muhakkak ki onları, içinde ebedi kalmak üzere altlarından ırmaklar akan cennet köşklerine yerleştireceğiz. (Böyle iyi) işler yapanların mükafatı ne güzeldir! (14)”

Oysa yüce Allah dünyada iken Allah’ın emir ve yasaklarına,Resulüne karşı ters tavır sergileyenler ve bunlara muhalefet edenleri “….çeşitli azaplara da uğrattık. Buna rağmen yine de Rab’lerine boyun eğip O’na yalvarıp yakarmadılar (15)”.

Unutmayın;

Daha fazla uzatmadan son söz diyeceğim Allah’ın şu kelamıdır; İsteyen Rabb’ine itaat eder, isteyen Rabb’ine isyan eder. Çünkü

[ads3]

Herkes, yaptığı işlerin rehini ve esiri olacaktır (16)”

Ve İslam önderlerinden

“Ebu Hazim diyor ki:

Kıyamet gününde müminler şöyle diyecek: Rabbimiz, senin için bize emretmiş olduğun amelleri yaptık. Artık sen de bize vadettiğini yerine getir. İşte yüce Allah’ın ‘Yerine getirmesi istenen biz vaaddir (Furkan’16)’ buyruğu bunu anlatmaktadır (17)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Yasin Süresi 65) (2-Yasin Süresi 63) (3-Yasin Süresi 64) (4-Maide Süresi 3) (5-Maide Süresi 119) (6-Fatır Süresi 7) (7-Fatır Süresi 7) (8-Maide Süresi 119) (9-Nisa Süresi 28) (10-Nisa Süresi 7) (11-Zümer Süresi 41) (12-Rum Süresi 43) (13-Fussilet Süresi 40) (14-Ankebut Süresi 58) (15-Mü’minun Süresi 76) (16-Müddessir Süresi 38) (17-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri -Tefsiru’l Kur’an’il Azim- / C:8 / bkz: 19)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.