Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6023
EURO
10,2687
ALTIN
493,11
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
30°C
Bursa
30°C
Mevzi Sağanak
Perşembe Mevzi Sağanak
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Bazen Kul İşlediği Günah Sayesinde Cennete Girer. Bu Nasıl mı Olur?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

03.05.2020
0
A+
A-

Günah, tevbe ile birleştiğinde bazen kul için birçok ibadetten daha hayırlı olabilir. Bu seleften birinin şu sözünün manasını ifade eder:

Kul bir günah işler de cennete girer. Bazen kullukta bulunur da cehenneme girer

Dediler ki: Bu nasıl olur?

Cevaben dedi ki: ‘Kul bir günah işler de bu onun gözünün önünden gitmez. Ayaktayken, otururken, yürürken günahını hatırlar ve bu onda bir kırıklığa yol açar. Sonrasında ise tövbe istiğfar ve pişmanlık gelir. Buda onun kurtuluş sebebi olur. Diğeri de iyi bir amel işler ve o hiç gözünün önünden gitmez .Ayaktayken, yürürken onu hatırladığında böbürlenir ve kibirlenir. Bu da onun helak nedeni olur’

Günah, ileride birçok ibadete, hasenata ve kalbi muamelelere yol açabilir. Bunda, kulun bu günahından duyduğu Allah korkusu ve haya rol oynar. Zira o devamlı surette bu kusurundan dolayı başını utancından öne eğmekte, ağlayarak pişmanlığını göstermektedir

(Acaba hangimiz yaptığı hatadan yada günahtan dolayı böyle bir pişmanlık içine giriyoruz. Belki pişman olduğumuzu dilimizle telaffuz ediyoruz ama aslında ettiğimiz tövbe için de başka bir tövbe gerekir. Samimiyet ve pişmanlık ,gönül kırıklığı olmayınca….).

Bu etkilerden herhangi biri kul için onu kibre itip şaşırtacak bir ibadetten Allah katında daha değerli, kurtuluşa ve başarıya,yaptığı amelle övünenden, başa kakandan daha yakındır. O, diliyle bunun aksini de söylese, Allah onun kalbindekinin şahididir. Böyle biri, kendisine saygı duyup yüceltmedikleri ve yükseltmedikleri için bütün yaratıklara düşmanlık besler. Kendisine bu şekilde davranmayana karşı kalbinde nefret oluştuğunu görür. Kendisi de kendini hakkıyla yoklasa bu duygunun yerleşmiş olduğunu görür.

Bu yüzdendir ki onu, kendisini yüceltip hakkını teslim etmeyenleri kınarken görürsün. O, Allah’tan böyleleri için gazap umar. Kendisine saygı duyup yüceltenlerden günahlar içinde olanları gördüğünde ise çeşitli mazeret ve ümit kapılarını açar, yaptıkları hususunda kulağını tıkayıp gözlerini kapatır ve diliyle kalbini susturarak ‘Masumiyet (günahsızlık) kapısı, peygamberlerden başka kişiler için kapalıdır’ der. Belki de o, kendisini yüceltip takdir edenlerin günahlarının bu davranışlarından dolayı affedileceğini zanneder.

Allah Teala böyle bir kulu için hayır dilediğinde onu bir günaha iter ve kendisini bu günahla kınar ve ne olduğunu göstererek kullarına yaptığı kötülüğü önler. Bu günahtan dolayı başı önüne düşer ve Allah ondaki kendisine ve kullarına karşı gösterdiği kibir ve başa kakma illetini dışarı çıkarır. Sonuçta bu günah onun için, birçok ibadetten daha yararlı olur.

Nitekim Adem (a.s)’ın günahından dolayı cennetten çıkarılışı kıssasında sanki lisan-ı hal ile şöyle denmektedir.

Ey Adem! Senin zekanın sebebi olan sürçme kadehinden dolayı sabırsızlanma. Kuşkusuz onun sayesinde senden, içinde kalsa asla düzelmeyecek bir hastalık çıkartıldı. Sen ona kulluk elbisesini giydirdin.

Belki sevmediğin bir şeyin sonucu güzel olur.
∟ Umulur ki bedenler, hastalıklarla sıhhat bulur.

Ey Adem! Seni günahla imtihan etmemin nedeni, bana isyan edene lütuf, ikram ve cömertliğimi gösterme isteğimdi. Eğer günah işlemezseniz, Allah sizi götürür de yerinize günah işleyip istiğfar (tevbe) eden ve kendilerini bağışladığı bir topluluk getirir.

Ey Adem! Seni benim huzuruma, krallarını, kralların yanına girişi gibi giriyordun. Bugün ise huzuruma, kölelerin kralların huzuruna girişi gibi giriyorsun.

Ey Adem! Ben seni ve çocuklarını günahlardan arındırdığımda, kime cömertçe lütufta ve bağışta, tevbe kabulünde bulunacağım? Ben ki tevbeleri kabul eden ve merhamet edenim.

Ey Adem! Sana söylediğim ‘Oradan çık’ sözünde sabırsız olma.

Ben onu senin için yarattım ama önce mücadele yurduna in ve orada takva tohumlarını ek. Ben onlara bulutlarla yağmur yağdırırım. Taneler büyüyüp göğrediğinde ve belli bir boya ulaştığında gel ve onları biç.

Ey Adem! Seni cennetten ancak yukarı tırmanmak için vesile araman isteğiyle indirdim.Seni oradan sürerek çıkarmadım. Seni oradan ancak geri dönmen için çıkardım.

Bizimle senin aranda her ne kadar ateışma geçse,

Diyarlarımız birbirinden uzak olsa da;

Söz verdiğin sevgi yerinde durmakta,

Sana isabet eden yanılmalar haksız kalmaktadır.

Ey Adem! Huzurumuzda kendisinden dolayı zelil düştüğün günah, kendisiyle üzerimize zillet ettiğin ibadetten daha sevimlidir

Ey Adem! Günahkarların iniltileri, bize zikir çekenlerin tesbihlerinden daha yakındır.

Ey Ademoğlu! Bana dua ettiğin ve benden umduğun sürece, senden sadır olan günahları bağışların ve bunu önemsemem.

Ey Ademoğlu! Günahların semaya kadar varsa dahi istiğfar ettiğinde seni bağışlarım.

Ey Ademoğlu! Ortak koşmamış olarak yeryüzü dolusu hatayla bana kavuşsan da seni yeryüzü dolusu bağışla karşılarım

Nakledilir ki abidin biri Allah’a dua ederek evini tavaf ediyor ve kendisini günahlardan beri kılmasını istiyordu. Sonunda göz kapakları ağırlaştı ve uyudu. Uykusunda Allah’ın şunları söylediğini duydu:

‘Sen benden, masumiyeti istiyorsun. Bütün kullarım benden masumiyeti istiyor. Eğer hepsini masum kılsam ben kime af ve mağfiretimle lütuf ve cömertlikte bulunacağım. Kimin tevbesini kabul edeceğim? Benim affım, bağışım ve lütfum nereye gidecek?’

Ey Ademoğlu! Bana iman edip de hiçbir şeyi ortak koşmadığında, Arş’ı taşıyan meleklere ve çevresindekilere bana hamd ederek, sen uyurken senin için istiğfarda bulunmalarını emrederim.

Bir kudsi hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

‘Ey kullarım! Siz gece ve gündüz durmadan hata işlersiniz. Ben ise bütün günahları bağışlarım. Kim benim bağışlama gücüne sahip olduğumu bilir ve tanırsa, ona mağfiret ederim ve bunu önemsemem’

Ey günah işlemekte haddi aşarak nefislerine karşı cinayet işlemiş kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak Allah, bütün günahları bağışlayıcıdır. Çünkü O, çok bağışlayıcıdır,çok esirgeyicidir (Zümer 53)’

Ey kulum! Acze düşme. Dua etmek senden, icabet ise bendendir.İstiğfar etmek senden, mağfiretse bendendir. Tevbe etmek senden, seyyiatı hasenata çevirmek bendendir.

Aşağıda bu husus açıklanmaktadır;

Bu yüce Allah’ın şu buyruğudur: ‘Ancak tevbe ve iman edip salih ameller işleyenler başka. Çünkü Allah, onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah gafurdur, rahimdir (Furkan’70)’. Bu tevbeleri iman ve salih amelle birleşen tövbekarlar için en büyük müjdedir. İşte tevbenin hakikati da budur.

İbn Abbas der ki: ‘Allah Resulü’nü bu ayetin nuzulüne sevindiği kadar sevindiğini asla görmedim. Bir de şu ayette sevinmiştir: Muhakkak ki biz sana apaçık bir fetih (yolu) açtık; bu suretle Allah, senin geçmiş ve gelecek günahını bağışlayacak, üzerindeki nimetini tamamlayacak ve seni dosdoğru yola iletecektir (Fetih’1-2)’

Kaynak: İbn Kayyım El-Cevziyye – Medaricu’s Salikun – bkz: 276-278

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.