Dua Etmek

Bedua Etmek ve Lanet Okumak

sponsor

Lanet; ister insana, ister hayvana, ister bitkiye yapılsın bunların hepsi zemmedilmiştir yani yasaklanmıştır. Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;’

Allah’ın öfkesi, Allah’ın laneti ve cehennemle lanet etmeyin; (Bunları söyleyerek birbirinize lanet okumayın)

İslam büyüklerinden Huzeyfe diyor ki; Birbirlerine beddua eden kavim, Allah’ın lanetine layık olur.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Lanet edenler, kıyamet gününde şefaatçi de olamazlar, şahit de olamazlar.

Kimlere Lanet Okumak Caizdir?

► Küfür
► Bid’at
► Fısk

a-) Genellikle lanetlemek, beddua etmektir. Genel ifadesi ‘Allah’ın laneti kafirler, bid’at sahipleri ve fasıklar üzerine olsun’ şeklindedir.

b-) Özel sıfatı ile yapılan lanettir. Yahudilere, hristiyanlara ve faiz yiyenlere lanet olsun şeklinde yapılan lanet bu nevidendir. Bunların hepsi caiz olmakla beraber bid’at sahiplerini sıfatlarıyla lanetlemek çok tehlikelidir. Bu konuda açık bir rivayet olamadığı için neyi bid’at neyin olamadığını bilmek zordur. Uygun olan halkın böyle bir lanet etme şekline engel olmaktır. Yani sen onu nasıl bid’at’çi diye lanetliyorsan, o da aynı şekilde beddua eder. Bu da insanlar arasında çekişmelere yol açar.

c-) Belirli bir şahsı lanetlemektir. En tehlikeli olan da budur. Mesela: Süleyman’a Allah lanet etsin, o kafirdir, fasıktır, bid’atçidir şeklinde yapılan beddua gibi. Bunun izahı şöyledir;

Şer’an laneti sabit olan kimseye beddua etmekte bir sakınca yoktur. Mesela Allah’ın laneti firavun’un ve Ebu Cehil’in üzerine olsun gibi. Böylesinin kafir üzere öldükleri sabittir ve bilinmektedir. Fakat;

Bugün belirli bir şahıs üzerine yapılan bedduaya gelince Allah’ın laneti Veli’nin üzerine olsun, o yahudidir şeklinde yapılan beddua korkunçtur. Bir Yahudi’nin bile Müslüman olarak ölmesi imkan dahilinde iken o şahsın lanetlenmesine nasıl hüküm verilir?

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; ‘Bir kimse, başka bir kimseye küfür veya ahlaksızlıkla itham eder de eğer itham ettiği kimsede bu sıfatlar yoksa, itham ettiği şey (küfr, fısk) kendine geri döner’

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

‘Bir kimse başka birinin küfrüne şahitlik eder (yani kafir olduğunu iddia eder)se, bu iki kişiden biri kafir olur. Eğer küfürle itham ettiği kimseler kafir ise dediği tamamdır. Fakat küfürle itham ettiği kimseler kafir değilse, o zaman kafir kendisi olur’ buyurmaktadır.

Ölüler aleyhinde bulunmak ve onlar hakkında kötü konuşmak daha ağır bir vebaldir.

Haricen Not: Lanetlemek, beddua etmek yukarıda da açıklandığı üzere bu kadar tehlikeli iken en doğrusu işi Allah’a havale edip hakkında ileri geri konuşmamak. İnsanlara beddua, lanet etmeden önce lanet ve beddua ettiğin hususun önce sende bulunup bulunmadığını kontrol etmek zorundasın.

Çünkü kendinde bulunan bir vasıftan dolayı, o vasıfla başkasına beddua edersen, lanet edersen dönüp seni bulma tehlikesi varken, en güzeli diline hakim olmak. Zaten dininin selametini ve kurtuluşunu istiyorsan en güzeli susmak yada hayır konuşmak!

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 355-360

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı