DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Bekarlık Günah mı ve Bekarlığın Hükmü?

21/05/2024
6
A+
A-
Bekarlık Günah mı ve Bekarlığın Hükmü?

Kur’an-ı Kerîm’in evlilik çevresinde dönen hükümlerini içerici Bakara, Nisa, Nur, Ahzab ve Talak Süreleri;

Aşağıda sunacağımız hadisler, İslam Dininde bekarlığın nasıl ve hangi amaçla yasaklandığını bildirmektedir.

İslam Dini, cinsel eylem iktidarını yok etmek eylemi olan hadımlığı ve hadımlaştırmayı yasakladığı gibi, cinsel arzuları sürekli olarak zaafa uğratıp devamlı olarak baskı altında tutmak veya Allah’ın yarattığı cinselliği işlevsizleştirmek işlemini yani bekarlığı da yasaklamıştır. Çünkü o da Şeytan kaynaklı bir işlem olarak yaratılış düzenine aykırılıktır:

  • Ben insanlara telkinde bulunacağım, onlar da Allah’ın yarattığı varlıklardaki özgün yapıyı bozacak, asıl amacından saptıracaklar (Nisa Süresi 119)

İslam’da bekarlığı ilkeleştirmek yoktur. Allah’ın Resulü bekarlığın ilkeleştirilemeyeceğini şöyle açıklar:

  • (Bedeni ve mali güç varken) İslam’da evlenmemek şeklinde bir uygulama yoktur
  • Biz evlenmeyeceğiz diyenler lanete uğrar.

Peygamber Efendimiz (s.a.v): Kadınlara benzemeye çalışan kadınsı erkeklerle, erkeklere benzemeye çalışan erkeksi kadınlara ve bir de cinsel hayattan koparak biz evlenmeyeceğiz diyen erkeklerle biz evlenmeyeceğiz diyen kadınlara lanet etti.

Allah’ın Rasulünün, yaratılış düzenine aykırılık olan iradeye dayalı benzeşmeleri ve manen hadımlaşma olan bekarlığa yapışmayı lanetlemesini, bir diğer anlatımla ilahi rahmetten yoksun bırakacak işlemler olarak nitelemesini bir uyarı yöntemi olarak tabii ve Nisa 119’un özüne uygun buluyoruz.

Evlenmeyen Peygamberimizin izinden sapmıştır ve Peygamberimiz (s.a.v) mazeretsiz bekarlığı şöylece çizgi dışı ilan eder. Evlenmek için (gerekli cinsi ve) maddi gücü olup da evlenmeyen benim izimde yaşayanlardan değildir.

Bekarlar, şeytanların kardeşleri olabilir

Evlenmek için maddi imkanı olduğu halde evlenmeyenler kişiler hakkında; Şeytanların kardeşleri gibi bir benzetme yapmıştır

Şeytanlar (aralarında) şöylece konuşurlar: İbadetli ve ahlaklı kulları (kulluk çizgisinden) saptırabilmek için şeytanların (ahlaksız) kadınlardan daha güçlü bir silah yoktur. Şeytanlar ancak evli olan ibadetli ve ahlaklı kulları saptıramazlar. Onlar arınmış, cinsel haramlardan korunmuş kullardır.

Bekarlıkla ilgili ilahi ölçüleri değerlendirme

İslam’ın genel düsturlarını ve sunduğumuz türden bekarlığın reddini konu alan hadisleri incelediğimiz zaman, bekarlığın şu gerekçelerle yasaklandığını tespit edebiliriz.

1-) Bekarlık, Allah’ın koyduğu yaratılış ve üreme düzenine karşı çıkmaktır. Böylesine karşı çıkış, şeytani yönlendirme ile hilkati, yaratılışı değiştirmek olduğu için haramdır.

2-) Bekarlık, Allah’ın koyduğu yasaların bir bölümü ile sorumlu olmamak için ilahi kulluk denemesinden kaçmaktır. Zira Allah’ı koyduğu ve kulluk denemesinde aracı kıldığı Kur’an yasalarının bir bölümü; akrabalık evlilik, boşanma, miras v. s. ile ilgilidir.

3-) Bekarlık, bedeni ve ruhi rahatsızlıklara sebep olabilecek bir yoksunluk olduğu için nefse zulümdür. İnsan, nefsine karşı zulüm değil, adalet icra etmekle mükelleftir. Çünkü Peygamberimiz, “Nefsinin de senin üzerinde hakkı vardır” buyurmuştur.

4-) Yüce Allah Bakara Süresinin 195, ayetinde “Canlarınızı kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” buyurmaktadır. Bekarlık hayatın tabi arzuları ve ihtiyaçları ile çatışmak olduğu için, nefsi cinsel haramlara sürüklemektir. Manen tehlikeye düşürmektir. Zira, özellikle hiçbir bekar insan cinsel haramlardan güvencede olamaz

5-) Yeryüzünde kadın erkek dengesi bulunduğundan bekarlık, karşı cinsten bir ferdi de bekarlığa mahkum ederek mutsuzlaştırmaktır.

6-) Bekarlık, varlığımıza eş sevgisini koyan, eşlerimizi ilmi, kudreti ve hikmetinin belgesi olarak sunan ve onları küfran-ı nimette bulunulmaması gereken nimetler olarak tanıtan Allah’a; Onun insanına karşı ilgisiz kalmaktır. O’nun önemsenmesini dilediğini basit görmektir.

7-) Bekarlık, batıl din ve ideoloji mensuplarına; Hıristiyan rahiblerine benzemektir. Onlara benzemek ise haramdır. Allah’ın Resulü şöyle buyurmuştur: Evleniniz. Ben sizin çokluğunuzla diğer ümmetlere karşı övünürüm. Sakin ha! Hıristiyan rahibleri gibi bekarlığa yapışır olmayınız.

😎 Bütün bu mahzurları yanı sıra bekarlık, Allah’ın “Evleniniz” emrine, özellikle izinden gitmekle emrolunduğumuz Peygamberimizin sözlü emirlerine ve yaşayış tarzına aykırılıktır. O’na aykırılık ise haramdır, büyük günahtır. Zira Allah’ın Resulü evliliği, “Benim sünnetimdir” buyurarak takdim etmekte, “Benim sünnetimden yüz çevirenler, benim yaşayışım üzerinde değildir” gerçeğini duyurmaktadır.

Burada bilvesile ifade etmek isteriz. Evlilikle ilgili hadislerde geçen “Sünnet” ifadesi bazılarının anladığı şekilde farz karşılığı sünnet veya nafile demek değildir. Bu gibi hadislerdeki “Sünnet” tabiri; yükümlülük ifadesi olarak farzı da, vacibi de, sünneti de içine alan yol ve hayat tarzı manasındadır.”

Evet, İslam’ın genel ve bekarlık-evlilikle ilgili özel düsturlarından çıkararak maddeler halinde sunduğumuz bekarlığı reddedici gerekçeleri bir bütün halinde değerlendirdiğimiz zaman, bedeni ve mali güç varken ve eşe zulmedileceği endişesi yok iken, bekarlıkta ısrar edilmesinin çok yönlü haram olduğu açıkça anlaşılır.

Meseleyi kendi bütünlüğü ve kutsal ölçüleri içerisinde değerlendirmenin vardıracağı sonuç budur.

İslam bilginlerinin bir kısmının görüş beyan ederken meseleyi bütünlüğü içerisinde ele almadıklarından şüphe etmiyoruz.

Hür kadınlarla evlenilememesi halinde esir mümin kadınlar olan cariyelerle evlenilmesini öğütleyen Nisa Süresinin 25. ayetinin son bölümünden bekarlığa meşruiyet çıkaran bazı İslâm alimlerinin görüşlerini yadırgamamak mümkün değildir. Çünkü bizzat bu ayet bile hür kadınlarla evliliği esas kabul etmektedir.

Kur’an-ı Kerim bütün peygamberleri evli ve çocuk sahipleri olarak sunarken, üstelik başta Allah’ın Resulü olmak üzere pek çok peygamberin sınırlı çok kadınlı evliliği gözler önünde bulunurken, Hz. Yahya’nın Al-i İmran Süresinde “Hasur”” olarak tavsif edilmesinden bekarlığın sakıncasızlığına, hatta öğütlenebilirliğine delil çıkarmak hiç mi hiç mümkün değildir.

Kaldı ki Hz. İsa ve Hz. Yahya, Muhammed ümmetini bağlamayacak istisnai örneklerdir. Nitekim Hz. Yahya örneğini de içine alan bir hadis, bu hususta konumuza açıklık getirmektedir.

Allah’ın Resulü şöyle buyurur: Dört zümrenin dünyada ve ahirette lanete uğraması, ilahi rahmetten kovulması dilendi. Melekler de bu dileğin kabul olunması için amin dediler. Bunlar:

  • Allah, kendisini erkek olarak yarattığı halde kendisini kadınlaştıran ve kadınlara benzemeye çalışan erkekler,
  • Allah, kendisini kadın olarak yaratmış iken nefsini erkekleştiren ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar,
  • A’ma’nın (gözü görmeyen birinin) yolunu şaşırtan adamlar ve;
  • Allah Zekeriyya oğlu Yahya peygamberden başka bir kimseyi “Hasur kalmakla vazifelendirmemiş iken, “Hasur” kalan; kadınlardan uzak durup bekarlığa yapışan insanlardır.

Bekarlığın dini hükmünü ortaya koymak için yaptığımız açıklamaların sonuç itibariyle büyük ölçüde İslam bilginlerinin çoğunluğunun görüşlerini yansıttığını ifade etmek isteriz. Çünkü istisnasız bütün İslam bilginleri; “Nefsin galeyana ve zinaya düşme korkusu halinde infaka; (bakmaya) kudretli olanlar için (evliliğin) farz-ı ayın olduğunda..” ittifak etmişlerdir.

Erkek cinselliğini incelerken, Yusuf Suresinin 24. ayetine ve Allah’ın Resulünün bir hadisine dayanarak açıkladığımız üzere, hiçbir insan zina dahil cinsel haramlardan güvende olamayacağına göre, cinsel ve mali gücü olanın evlenmesinin farz-ı ayın olduğu hakikati ortaya çıkar.

Kaldı ki evlilikle ilgili Kur’an ve Sünnet emirleri farziyeti de nedbiyeti (öğüdü) de içine aldığından, evlilik -itikadi olarak değilse de ameli olarak farzdır diyen müctehidler ve büyük bilginler de çoğunluktadır. Evliliğin İslam ümmetinin bütünü üzerinde farz olduğu görüşü de yaygın ve ağırlıklı bir görüştür.

Mazeretsiz sürekli bekarlık haramdır

Genel ve özel vasıflı dini deliller ışığında ve İslam bilginlerinin kavrayışları çizgisinde evliliğin şartlarını taşıyanlar için farz olduğunu açıkladık. Farzın terki haram olduğundan, farz olan evliliğin terki olan bekarlık da haram olur.

Hiç şüphe yoktur ki burada haramlığından söz edilen bekarlık cinsel iktidar ve mali güç varken ve eşe zulüm edileceği endişesi yokken sürdürülen daimi bekarlıktır.

Cinsel iktidar, güç

Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de kendilerinde doyuma ereceğimiz eşler yarattığını ve aramızda cinsel cazibe var ettiğini bildirmesi, erkeği kadın için örtü olarak nitelemesi, evlilikte kadına verilecek mehiri cinsel ilişki ile irtibatlandırması, çocuk için ilişkiyi emretmesi, eşlerimizden bize çocuklar ve torunlar vermesini nimetleri arasında zikretmesi, evlilik için cinsel gücün gerekliğini ortaya koymaktadır.

Bu sebeple cinsel iktidarı olmayan kişi, dini ölçülere göre bekar kalmakta mazurdur. Onun için asıl olan zaten bekarlıktır. Çünkü cinsel güç yokken evlenmek eşe zulüm olacağından haramdır. Bu durumda olan bir kişi, evlense bile karısının mahkeme yoluyla ondan ayrılma hakkı saklıdır.

Kişinin bekarlığından ötürü Allah katında sorumlu olabilmesi için cinsel iktidarı yanı sıra mali gücünün de olması gerekir. Çünkü Kur’an-i hüküm gereği, koca karısının nafakasını sağlamakla yükümlüdür.

Mali gücü olmayana evlenmek farz olmadığı içindir ki, yoksul kişinin bekarlığında dini bir sakınca yoktur. Asıl sakıncalı durum, mehir veremeyecek, ev edinemeyecek ve sürekli olarak nafaka sağlayamayacak olan kişinin evlenmeye kalkışmasıdır.

Bekarlığı mazur kılabilecek üçüncü derecede bir sebep de, kişinin eşine zulmedeceği veya eşine karşı evlilik akdinin gerektirdiği görevlerini ifa edemeyeceği endişesi korkusudur.

Pek tabiidir ki bu, son derece özel bir sebeptir. Hatta sebep olarak görülüp bekarlıkla karar kılınması, manevi tehlikeleri içerir. Çünkü gelecek yalnız Allah’ın tasarrufundadır. Üstelik böylesine düşünebilecek ölçüde ilahi saygı ve korkuya sahip olan bir insanın üzerine düşen görevleri zulmetmeksizin yapması muhtemeldir.

Değindiğimiz bu sebebe, müşkülpesent bazı istisnai tipler için de olsa geçerlilik kazandıran bir hadisi sunalım.

İbn-i Abbas (ra) anlatıyor: Es’am kabilesinden bir kadın, Allah’ın Resulüne geldi ve şöylece ricada bulundu:

Ya Resulüllah Ben dul bir kadınım. Bana kocanın kadını üzerindeki haklarını öğretiver. Eğer kadının yapması gerekenleri yapmayı göze alabilirsem evlenirim. Yok yapamayacağıma kanaat getirirsem dul olarak yaşamımı sürdürürüm.

Allah’ın Resulü ona şöyle buyurdu: Kocanın kadın üzerindeki baş hakkı; Arzulaması halinde kocasıyla ilişkiden kaçınmamasıdır.

Kocasının kadın üzerindeki diğer hakları da şunlardır.

Nafile oruçların ancak kocasının izni ile tutmasıdır. Kocası ile anlaşmaksızın oruç tutan kadın (kadınlık görevinden kaçınmış ve kocasının hakkın çiğnemiş olabileceği için) açlığı ve susuzluğu ile kalır. Çünkü orucu kabul olunmaz.

Kocasının izni olmaksızın (dini ve örfi mazeretleri olmaksızın şüphe nedeni olacak şekilde) evinden çıkmaması; çıkıp sosyal ilişkiler karışmamasıdır. Eğer çıkarsa sema, rahmet ve azab melekleri evine dönünceye kadar ona, ilahi rahmetten dışlanması için beddua ederler.

Allah’ın Resulünün bu cevaplarını dinleyen kadın şöyle dedi: Benim için başka çare yok. Asla evlenmeyeceğim.

Burada, bu hadis vesilesi ile yanlış yorumlara gidilmesini engelleyici bilgiler vermekte fayda görüyoruz:

Eşler, evlilik akdinin gereği olan görevleri yapmakla yükümlüdürler. Bu sebeple evli kadın, ay hali ve lohusalık gibi dini, hastalık gibi tıbbi sebepler olmaksızın cinsel ilişki görevinden kaçınamaz. Kaçınmamalıdır. Çünkü mazeretsiz erteleme bile hak ihlali olarak günahkar kılar.

Bunun gibi kadın, kocasında, bir başka erkekle ilişkiye girildiği şüphesi uyandıracak şekilde, bilgi vermeksizin başına buyruk olarak dolaşamaz, sosyal ilişkiler kuramaz.

Bekarlığın haram olabilmesi için sürekli olması da şarttır.

Zira kişinin cinsel ve mali gücü olur da evlenmek imkanı olmayabilir. Bir başka anlatımla tahsil, askerlik, savaş vs. gibi engeller evliliği erteletebilir.

Bu sebeple geçici bekarlık, haram sınırlarının dışındadır. Ancak, kişi bekarlığın doğurabileceği mahzurları giderecek tedbirleri almakla mükelleftir. Bu tedbirlerin başın da oruç, gece namazı ve cihad gelmektedir.

Allah’ın Resulü evlenilmesini, evlenilememesi halinde korunmaya ağırlık verilmesini öğütleyen hadislerinde şöyle buyurmuştur:

Ey gençler topluluğu! Cinsel gücü olup evlenebilenleriniz evlensin. Zira evlilik gözü şehvetli bakışlardan daha çok koruyucu, cinsel organ (harama aracı olmaktan) daha çok muhaaza edicidir. Evlenemeyenleriniz ise oruca devam etsin. Şüphesiz oruç, oruç tutam (şehvet saldırılarından) koruyan bir kalkandır.

İslam gerçekçiliği zaviyesinden bakarak incelemeye çalıştığımız bekarlıkla alakalı olarak özetlenebilecek gerçek şudur: Bedeni ve mali bir engel olmaksızın İslam’da sürekli bekarlık yoktur.

Cinsel ihtiyaçlar sebebiyle de olsa sınırlı çok kadınlılığı onaylayan İslam Dini, Allah’ın Resulünün diliyle bekarlığı şer ortamı olarak değerlendirir.

Ömer b. Hattab diyor ki; Bekar bir genç gördüğümde doğabilecek şerden ötürü tüylerim ürperir. Ömrümden üç gün kaldığım bilseydim, o üç gün içinde yine de evlenmek isterdim.

Abdullah b. Mesud diyor ki: Ömrümden evlenmeye güç yetirebileceğim on gün kalsaydı ve ben onuncu gün öleceğimi bilseydim, cinsel haramlara düşerim korkusuyla mutlaka evlenirdim.

Ebu’d Derda diyor ki: Allah’ım! Kendisiyle cinsel doyuma ulaşacağım eşim yokken cinsel arzularımın şiddetlenmesinden sana sığınırım.

Kaynak: Ali Rıza Demircan / İslam’a Göre Cinsel Hayat / bkz: 92-102

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.