Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,0580
EURO
9,6752
ALTIN
460,38
BIST
1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
25°C
Bursa
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Sağanak Yağışlı
24°C
Salı Gök Gürültülü
19°C
Çarşamba Gök Gürültülü
20°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
21°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Bela, Musibet ve Hastalıklarla Sınanmak

25.12.2020
0
A+
A-

Hastalıklarla İmtihan Olmak

Bela, Musibet ve Hastalıklarla İmtihan Olmak. Allah’ın insana bahşettiği en büyük nimetlerden birisi de kuşkusuz hayat ve sağlıktır. Her nimet ise bir imtihandır ve külfetiyle kaimdir. Müminde ki sabır ve şükür ahlakının en açık tezahürü de nimet ve külfetle olan ilişkide belli olmaktadır.

Bu bağlamda sağlık nimetine karşı en temel şükür ifadesi, kıymetini idrak ederek onu korumak ve Allah’ın muradı doğrultusunda kullanmak iken; külfetine karşı sabrın göstergesi ise her türlü tedbire rağmen maruz kalınan hastalık, musibet ve zorluğu metanetle göğüslemektir

Zira Hz Adem ile başlayan insanın yeryüzü serüveni boyunca, geçmişten günümüze zorluklar ve musibetler hep olagelmiştir. Tarih boyunca insanlığın musibetle imtihanı sürecinde en zor zamanlar ise salgın hastalıkların yaşandığı dönemler olmuştur. İşte günümüzde de gözle görülemeyecek kadar küçük bir virüsün insanlığın gündemini bir anda nasıl değiştirdiğine ve dünyayı büyük bir endişeye sevk ettiğine ibretle şahit olmaktayız.

Önemli bir hakikat olarak ifade edelim ki sebepler etkenler ve sonuçlar ne olursa olsun, karşılaşılan ve yaşanan her şey, müminler için imtihan gerçeğinden bağımsız düşünülemez. Çünkü bu dünya, bir imtihan yeridir. Haddizatında ömür dediğimiz sermaye, hayat dediğimiz zaman dilimi, aslında imtihan için bize tanınan süredir. Nitekim Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Yüce Alalh şöyle buyurmaktadır::

“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Onlar; başlarına bir musibet gelince, Biz şüphesiz Allah’a aitiz ve şüphesiz O’na döneceğiz. derler (Bakara 155-156.)”

Görüldüğü üzere bu ayet, her türlü sıkıntı, zorluk, yokluk, hastalık, dert ve kederin, dünya imtihanının birer parçası olduğuna ve bu musibetlerin nasıl karşılanması gerektiğine işaret etmektedir. Diğer yandan insanoğlunun maruz kaldığı musibetlerin beşeri (iradi) bir yanının olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Zira Yüce Allah, “Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizin yaptığı işler yüzündendir. Allah yaptık-larınızın çoğunu affediyor (Şura 30)” ayetiyle, musibetlerin meydana gelmesinde insanların kusurlarının da bulunduğunu bizlere bildirmektedir.

Bu perspektiften günümüze baktığımızda, maalesef yer-yüzünün büyük siyasi, iktisadi, ahlaki ve içtimai krizlerle karşı karşıya olduğunu görmekteyiz. Bir yanda alabildiğine israf, bencillik ve rehavet yaşanırken diğer yanda dünya nüfusunun yarıdan fazlası açlık, yoksulluk, sefalet ve sosyal problemlerin kıskacında bir hayata mahkum edilmiştir. Özellikle son bir asırdır sorumsuzca bir yaklaşımla hava, su, toprak, çevre kirletilmiş ve adeta küresel bir fesat ortaya çıkmıştır.

Bunun bir yansıması olarak ortaya çıkan çevre ve iklim sorunları, salgın hastalıklar, milyonlarca insanı korku ve umutsuzluk girdabına sürüklemektedir. Esasen tüm bu olumsuz tablo, insanın eşyayla ilişkisinde gözetmesi gereken sorumluluk, adalet, hakkaniyet ve güzel ahlak gibi değerlerin ihmal edilmesinin elim bir sonucudur. Bu da insan-çevre ilişkisini başta sorumluluk duygusu olmak üzere emanet, güzel ahlak ve salih amel bağlamında yeniden gözden geçirmenin gerekli olduğunu göstermektedir. Aksi takdirde yaşanacak çevresel krizlerin ve küresel musibetlerin, dünyamızı topyekün kaos ve kargaşaya sürüklemesi kaçınılmaz olacaktır.

Bu bağlamda müminlere düşen en temel görev, hayat ve musibet karşısında şükür ve sabır dengesini korumak ve yaşanan hadiselere ibretle bakıp nefis muhasebesi yaparak bu ağır sınavdan başarıyla çıkmaya çalışmaktır.

Nitekim Peygamberimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde; “Müminin başka hiç kimsede bulunmayan ilginç bir hali vardır. Onun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe, nimete kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur. Eğer bir darlığa musibete uğrarsa da sabreder ve bu da onun için bir hayır olur” müjdesiyle bu duruma işaret etmiştir.

Bu sebeple, içinden geçtiğimiz bu zor zamanlar başta olmak üzere tüm musibetler karşısında müminlerin duruşunu ortaya koyan üç temel ilke tedbir, tevekkül ve dua olmalıdır. Zira bu üç ilke, musibetler karşısında güçlü kalma ve zorlukları aşma konusunda en doğru yaklaşımı göstermektedir. Hiç şüphesiz hayatımız,

Yüce Allah’ın bu dünyaya koyduğu ilahi kanunlar çerçevesinde akıp gitmektedir. Bu kanunlara aykırı hareket etmek, Yüce Allah’ın yeryüzüne bahşettiği eşsiz ve mükemmel sisteme muhalefet etmek demektir ki bu, bir Müslümana yakışacak tavır değildir. Bu bakımdan gücümüzün yettiği ve imkan dahilinde olan hususlarda üzerimize düşeni harfiyen yapmak ve gerekli tedbirleri almak tartışılmaz bir zarurettir.

Zira sebeplere sarılmadan arzu edilen hedeflere ulaşmak mümkün değildir. Kaldı ki insanın iradesini kullanması, sebeplere sarılması ve gereken tedbirleri alması temel bir sorumluluk olarak Yüce Allah’ın emridir. Bu anlamda; “…Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever (Bakara 195)” ayeti, bizler için çok önemli ilahi bir prensiptir.

Tedbir, bir yandan sorumluluk bilinciyle davranırken diğer yandan da takdire rıza göstermektir. Yani bütün tedbirlere rağmen maruz kalacağımız felaketlere karşı isyan ve taşkınlık değil, sabır ve metanet kalkanını kuşanarak iman ve sekinetle olaya yaklaşmaktır. Dolayısıyla bu noktada bizler; beşeri tedbiri, ilahi takdire havale ederiz ki bu da ilahi iradeye teslimiyettir. Tedbirden sonra kuşanılacak tavır tevekküldür.

Tevekkül; Allah’a güvenmek, O’na dayanmak, işlerin sonucunu O’na havale etmek ve bu konuda O’na sonsuz bir güven beslemektir. Kuşkusuz, güven duygusu, hayatı yaşanabilir kılan en önemli duygudur. O halde, gözle görülemeyecek kadar küçük bir virüsün tüm dünyayı tedirgin etmesinden ve insanlığın bu ani değişim karşısındaki aciz kalışından ibret alarak yüce Allah’ın eşsiz kudretine, ilim ve hikmetine olan inancımızı bir an bile yitirmeden O’na dayanıp O’na güvenmeli ve O’ndan yardım dilemeliyiz.

Bu muhkem inanç, bize güç ve kuvvet verecektir. Musibetleri göğüslerken her müminin asla unutmaması gereken üçüncü ilkemiz ise duadır. Esasında tedbir ve tevekkül, haddizatında esbaba tevessül olarak nitelendirdiğimiz fiili dua mesabesindedir.

Bir bakıma yüce Allah: “Bana dua edin, duanıza cevap vereyim” davetine fiilen icabettir. Sözlü dua ise takatimizin sınırlarını zorlayan zihni, kalbi ve bedeni yorgunluk, sıkıntı ve çaresizliklerin giderilebilmesi için Allah’ın rahmet ve merhametine gönülden iltica etmektir. Zira Yüce Allah, “De ki: Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?… (Furkan 77)” ilahi fermanı, duanın bizi Allah katında değerli kılan en önemli hususiyet olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. 

Sonuç olarak şunu da ifade etmeliyim ki dünyanın karşı karşıya kaldığı bütün bu musibetler, bizlere, dünyaya huzur getirecek yegane değer olan İslamı insanlara anlatmak ve onları İslamın evrensel değerleriyle buluşturmak için bir imkan da sunmaktadır. Bu noktada Müslümanların, öncelikle kendi aralarında sağlam bir kardeşlik bağı ve güçlü ilişkiler ağı kurarak ortak bilince erişmeleri kaçınılmazdır.

Dolayısıyla bizler, bu anlayışla, İslamın hak ve adalet sistemini, Hz. Peygamber’in (s.a.v) çağlar üstü örnekliğini ve üstün ahlaki vasıflarını insanlık ailesinin her bir ferdine güzel bir dille, hikmetli bir üslupla sunmak ve daha güzel bir gelecek inşa etmek için el birliği ile çalışmak zorundayız. Unutmamalıyız ki gelecek, yarına dair inancı, hayali, umudu, planı ve çalışması olanlar tarafından inşa edilecektir

Kaynak: Diyanet Dergisi  Mayıs 2020 / bkz: Başyazı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.