Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?

22.01.2021
0
A+
A-

Ve Rabbin dedi ki Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir “De ki: “Bana, din ve ibadetimi yalnız Allah’a has kılarak gönülden O’na kulluk etmem emredildi (1)”. O halde ey insanoğlu “Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir (2)”.


Peki sen (biz) ne cevap verdin? Oysa yüce Allah “O göklerin, yerin ve o ikisinin arasında olan her şeyin Rabbidir (3)”, “Kendilerini açlıktan kurtarıp doyuran, korkudan emin kılan Rab’lerine kulluk etsinler! (4)” buyurmasına rağmen insan Allah’a değil kula kulluğu tercih ettiler.

Oysa yüce Allah “Bana dua edin ki size karşılık vereyim. Zira Bana ibadet, yani dua etmeyi kibirlerine yediremeyenler, zelil ve rezil olarak cehenneme gireceklerdir (5)” buyurmamış mıydı?. “Halbuki onlara,ancak dini Allah’a has kılarak, hakka yönelen kimseler olarak O’na kulluk etmeleri, namaz kılmaları ve zekat vermeleri emredilmişti (6)”

“Gece ve gündüzü yaratıp sürelerini belirleyen, Allah’dır. O sizin bu gece ibadetini gözetemeyeceğinizi bildiği için, lütuf ve merhametiyle size yeniden bakıp muaf tuttu (7)”.

Evet yüce Allah kullarına lütuf ve ikramda bulunmuştur ki namazı geceye değil de gündüze bölerek belirli vakitlerde farz kıldı. ama bundan bile yoksun kaldınız. Yok işim vardı, yok dişim ağırdı, yok patron izin vermedi, yok bilmem ne gibi mazeretler öne sürerek ve bu mazeretlerin arkasına gizlenerek insanoğlu namazdan uzaklaştı.

Oysa yüce Allah namazı gündüze değilde geceye bölseydi ki bundan dolayı da kimse neden geceye farz kıldın diyerekten Allah’ı sorgulayamazdı; bu seferde keşke gündüz olsaydı çok rahat kılardık yada eksiksiz yerine getirirdik diyerekten bunu beğenmemezlik yapardınız.

Siz (biz) ne kıt kafalı, dar görüşlü insanlarsınız? Oysa yüce Allah Teheccüt namazını yani sizin deyiminizle gece namazını Allah Resulü’ne farz kılmıştı ve ashabı da kendisiyle beraber bu namazı kılıyordu. ancak yüce Allah kendilerinde olan bu azim ve kararlılığı görünce farz olan teheccüt namazını nafile ibadetler safında barındırdı ve farz ibadeti olmaktan çıkardı.

Sahiden Allah sizi imtihan etmek için göndermesine rağmen, siz Allah’ı mı imtihan etmeye kalkışıyorsunuz? “Şüphe yok ki, insan elbette çok nankördür (8)”, “Fakat nankörlük etmekle onlar Bize değil, kendilerine yazık ediyorlardı (9)”

Peygamberimiz (s.a.v); Kul ile şirkin arasında namazın terki vardır ve başka bir hadis-i şeriflerinde Peygamberimiz (s.a.v); Bizimle onlar (müşrikler, kafirler) arasındaki ahit (fark) namazdır. Dolayısıyla kim onu terk ederse küfre düşmüş olur buyurmaktadır.

Yüce Allah’a sadece namazla kulluk edilemeyeceği aşikardır, ancak şurası da bir hakikattir ki namazsız bir kulluğun gerçekleşmesi de  imkansız olmasa da çok zordur. Tabi ki doğrusunu ancak Allah (c.c) bilir.

“Hud Süresi yedinci ayet-i celile de: O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı hususunda sizi imtihan etmek için…….. şeklinde buyurmuştur. İbn Kesir bu ayet-i celileye şöyle bir açıklık getirmiştir:

Ayette hanginizin ameli daha çok olacağı değil, hanginizin amelinin daha güzel olacağı buyrulmuştur. Bir amelde sadece Aziz ve Celil olan Allah için yapılmadıkça ve Resulüllah (s.a.v)’in şeriatına uygun olmadıkça güzel olamaz. Bir amel bu iki şarttan birini bulundurmazsa geçersiz olur ve boşa gider (10)” ve yukarıda da belirtildiği üzere başka bir ayet-i celile de yüce Allah

“Zira Bana ibadet, yani dua etmeyi kibirlerine yediremeyenler, zelil ve rezil olarak cehenneme gireceklerdir (Mü’min Süresi’60)” şeklinde uyarmakta ve tehdit etmektedir.

Rivayet edilen bir hadis-i şerif de Allah Resulü (s.a.v) başına bir dert ve sıkıntı geldiğinde farz namazların haricinde nafile namaz kılardı. Şimdi sorarım size? İnsanların şu anda içinde bulundukları psikolojik bunalım, hayata küsmek, hayatı bir hiç olarak görmek vs vs neyin eseri?

İşte siz (biz) böyle Haktan uzaklaşacak olursanız, alnınız secdeye gitmezse eğer, Yüce Allah’da sizi sizden uzaklaştırdığı gibi sizi de kendisinden de uzaklaşmanız için size yardımda bulunur ki buda bir ayet-i celile de şöyle geçmektedir

“Sakın şunlar gibi olmayın ki onlar Allah’ı unuttukları için, Allah da kendi öz canlarını kendilerine unutturdu (11)”

“Hud Süresi 114. ayet-i celile de: Şüphesiz iyilikler kötülükleri giderir……… buyrulmuştur.

Yani yapılan iyilikler geçmişteki günahları yok eder. Resulüllah (s.a.v) Hiç bir Müslüman yoktur ki bir günah işlesin, ardından abdest alıp iki rekat namaz kılsın da günahı bağışlanmasın”

“İmam Ahmed b. Hanbel,Hz Osman (r.a)’ın kölesi Haristen şöyle nakleder: Osman (r.a) bir gün oturdu, bizde yanına onunla oturduk. O sırada müezzin de geldi. Osman (r.a) bir kap su istedi. Sanıyorum onda iki avuç dolusu kadar su vardı. Onunla abdest aldı sonra şöyle dedi: Ben Resulüllah (s.a.v)’i şu abdestim gibi abdest alırken gördüm.

Sonra şöyle buyurdu:

‘Kim benim bu abdestim gibi abdest alır, sonra kalkıp öğle namazını kılarsa, onunla sabah namazı arasındaki yapılanlar bağışlanır. Sonra ikindi namazını kılarsa onunla öğle arasındaki yaptığı hatalar bağışlanır. Sonra akşam namazını kılarsa onunla sabah namazı arasındaki hataları bağışlanır. Sonra yatsı namazını kılarsa onunla akşam namazı arasındaki hataları bağışlanır. Sonra belki de geceyi rahat ve nimet içinde geçirir. Sonra kalkıp abdest alır ve sabah namazını kılarsa onunla yatsı arasındaki günahları bağışlanır. İşte bunlar günahları silen iyiliklerdir (12)”

Nitekim geçen rivayette;

Kabü’l Ahbar (r.a) diyor ki;

“Aziz ve celil olan Allah Hz Musa’ya (a.s) indirmiş olduğu metinlerin bir yerinde şunları okumuştum: Ya Musa! Muhammed ümmetinin kılacağı iki rekat namaz var ki -bu sabah namazıdır- bu namazı kim kılarsa bir gece ve bir gündüzlük günahları affedilir ve Benim garantim altına girer.

Ya Musa! Muhammed ümmetinin kılacağı dört rekat namaz var ki -bu öğle namazıdır- bu namazı kılanlara birinci rekat için mağfiret verir, ikinci rekat için amel terazisinde sevaplarının kefesini baskın kılar, üçüncü rekat için kendileri için tespih ve istiğfar edecek melekler görevlendirir ve dördüncü rekat için önlerine gök kapılarını açarım da kendilerini cennet hurileri karşılar.

Ya Musa !

Muhammed ümmetinin kılacağı dört rekat namaz var ki -bu ikindi namazıdır- kim bu namazı kılarsa göklerdeki ve yeryüzündeki tüm melekler kendisi için istiğfar eder. Tüm meleklerin adına istiğfar yaptıkları kimseye de Ben asla azap etmem.Ya Musa!

Muhammed ile ümmetinin güneş batarken kıldıkları üç rekat namaza karşılık onların önlerine gök kapılarını açarım da istedikleri her şeyi yerine getiririm. Ya Musa! Muhammed ümmeti şafağın batışı sırasında dört rekat namaz kılınca, bu namaz onlar için dünya ile dünyadaki her şeyden daha hayırlı olur ve onlar bu namazı kılınca analarından doğdukları ilk günkü gibi tüm günahlarından sıyrılırlar.

Ya Musa !

Muhammed ümmeti benim emrettiğim gibi abdest aldıkları zaman, üzerlerinden düşen her damla karşılığında, kendilerine yerle gök arası genişliğinde bir cennet bağışlarım (13)”

“Enfal Süresi 2 ayet-i celile de: Müminler ancak, Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen………. şeklinde buyurmaktadır.

İbn Abbas (r.a): Münafıklar Allah’ın farzlarını yerine getirirlerken kalplerine hiç bir şey girmez. Allah’ın (c.c) ayetlerinden hiç birine inanmazlar. Allah’a (c.c) tevekkül etmez, insanların gözlerinden uzakta olduklarında namaz kılmaz, mallarının zekatını vermezler.

İşte Allah (c.c) onların Mümin olmadıklarını bildirdi, sonra müminlerin niteliklerini anlatırken şöyle buyurdu: Müminler ancak, Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen, o yüzden farzlarını eda eden, kendilerine Allah’ın ayetleri okunduğunda imanlarını, inançlarını artıran ve yalnız Rablerine dayanıp güvenen, başka hiç kimseden umut beklemeyen kimselerdir (14)”

“Onlardan sonra hayırsız bir nesil geldi ki bunlar kitaba (Tevrat’a) varis oldular, ama ayetleri tahrif etme karşılığında şu değersiz dünya metaını alıp “Nasılsa affa nail oluruz!” düşüncesiyle hareket ettiler. Af umarken bile, öbür yandan yine gayr-ı meşru bir meta, bir rüşvet zuhur etse, onu da alırlar. Peki onlardan, Allah hakkında gerçek olandan başka bir şey söylemeyeceklerine dair kitapta mevcut hükümler uyarınca söz alınmamış mıydı? Ve kitabın içindekileri ders edinip okumamışlar mıydı? Halbuki ebedi ahiret yurdu, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için elbette daha hayırlıdır. Hala aklınızı başınıza almayacak mısınız? (15)”

Ancak şunu da aktarmadan geçmek istemiyorum ki;

Abdullah b. Ömer buyurur ki:

Kambur oluncaya kadar namaz kılsan ve kıl gibi incelinceye kadar oruç tutsan, haramdan sakınmadıkça faydası olmaz (16) ve maneviyat önderlerinden Vehern b. Sürebbi diyor ki;

Yüce Allah buyuruyor ki:

“Sarhoş iken söylediğinizi bilip anlayıncaya kadar namaza yaklaşmayın (Nisa Süresi’43)”.

Bu ayetin anlamı açıktır;

Sadece içkiden değil, dünya uğraşlarından sarhoş iken de namaza yaklaşmayın diyor. Zira Yüce Allah arkasından ‘Söylediğinizi bilip anlayıncaya kadar’ şartını koymuştur. Nice namaz kılanlar var ki, içki içmedikleri halde dünya ile çok meşgul olmaktan namaz da ne okuduğundan haberi yoktur (16)

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Zümer Süresi 11) (2-A’raf Süresi 12) (3-Meryem Süresi 65) (4-Kureyş Süresi 4) (5-Mü’min Süres ’60) (6-Beyyine Süresi 5) (7-Müzemmil Süresi 20) (8-Hacc Süresi 66) (9-Bakara Süresi 57) (10-İmam Hafız İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:5 / bkz: 426) (11-Haşr Süresi 19) (12-İmam Hafız İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:5 / bkz: 502) (13-İmam Gazali-Ebü’l Leys es-Semerkandi / Faziletler Kitabı / bkz: 439) (14-İmam Hafız İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:4 / bkz: 602) (15-A’raf Süresi 169) (16-İmam Gazali-Ebü’l Leys es-Semerkandi / Faziletler Kitabı)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.