Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Beş Vakit Namaz Nasıl Farz Kılındı?

01.01.2021
0
A+
A-

Miraçtan Önce Namaz Kaç Rekattı?

Allah Resulü (s.a.v) Miraç yolculuğunun bir kısmını anlattıktan sonra: (Devamla) buyurdu ki: Allah bana vahyettiklerini vahyetti ve bana bir gün bir gecede elli vakit namazı farz kıldı.

Bende indim. Nihayet Musa’nın yanına geldiğimde: Rabbim, ümmetine neyi farz kıldı dedi. Ben: Bir gün bir gecede elli namaz dedim.

Musa: Rabbine dön, hafifletilmesini ondan dile, çünkü senin ümmetin bunları kaldıramaz. Ben (senden önce) İsrail oğullarını denedim, onları tecrübe ettim dedi.

Miraçta 5 Vakit Namazın Farz Kılınması

Allah Resulü buyurdu ki: Bunun üzerine Rabbimin yanına döndüm. Rabbim ümmetimin yükünü hafiflet dedim. O da üzerimden beş vakit yükümlülüğünü indirdi.

Sonra Musa’nın yanına döndüm, ne yaptın dedi. Ben: Üzerimden beş vakit indirdi dedim.

O: Ümmetin bunun altından kalkamaz, Rabbine dön ve ondan ümmetinin yükünün hafifletmesini dile dedi.

Allah Resulü buyurdu ki: Rabbim ile Musa arasında gidip geldim ve her seferinde o üzerimden beşer vakit indirdi. Nihayet Rabbim şöyle buyurdu:

Ey Muhammed, onlar bir gün ve bir gecede elli vakittir. Asılları değişmemiştir. Her bir namaz karşılığında on (vakit kılmış gibi mükafatları) olacaktır. İşte bunların hepsi elli namaz olur. Her kim bir iyilik yapmak istediği halde onu yapmayacak olursa ona bir iyilik olarak yazılır. Eğer onu yaparsa on (iyilik) olarak yazılır.

Kim bir kötülük yapmak isteyip de onu yapmazsa hiçbir şey yapılmaz. Eğer onu işlerse tek bir kötülük olarak yazılır. Yine indim ve nihayet Musa’nın yanına vardığımda ona durumu haber verdim.

Rabbine dön ve ümmetin için hafifletmesini ondan dile, çünkü senin ümmetinin buna gücü yetmez dedi.

Resulüllah (s.a.v) Rabbime defalarca gidip geldim, artık utanıyorum buyurdu (1)”

ve başka bir rivayette ;

“(Allah Resulü) buyurdu ki: Rabbime döndüm, yarısını indirdi. Musa’ya dönüp geldim ve ona durumu haber verince, Rabbine dön, çünkü senin ümmetinin buna gücü yetmez dedi.

Yine Rabbime döndüm.O: Onlar (farz olarak eda edilecek olanlar) beştir ama (asıl itibariyle) elli vakittir. Benim nezdimde söz değişikliğe uğramaz buyurdu (2)” şeklinde buyurmuşlardır.

Yüce Allah Miraç olayında Resulüne hitaben: “Ey Muhammed, gökleri ve yeri yarattığım gün sana ve senin ümmetine elli vakit namazı farz kıldım. Sen ve ümmetin bunu dosdoğru yerine getiriniz (3)” şeklinde buyurmasına rağmen ve kullarına bir kolaylık, lütuf ve ikramda bulunmasına rağmen

“Onlardan sonra hayırsız bir nesil geldi ki bunlar kitaba (Tevrat’a) varis oldular, ama ayetleri tahrif etme karşılığında şu değersiz dünya metaını alıp “Nasılsa affa nail oluruz!” düşüncesiyle hareket ettiler. Af umarken bile, öbür yandan yine gayr-ı meşru bir meta, bir rüşvet zuhur etse, onu da alırlar.

Peki onlardan, Allah hakkında gerçek olandan başka bir şey söylemeyeceklerine dair kitapta mevcut hükümler uyarınca söz alınmamış mıydı? Ve kitabın içindekileri ders edinip okumamışlar mıydı? Halbuki ebedi ahiret yurdu, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için elbette daha hayırlıdır. Hala aklınızı başınıza almayacak mısınız? (4)”

Oysa yukarıda belirtilen açıklamalardan ve rivayetlerden çıkarılacak sonuç şudur ki buda zaten izahı gerektirmeyecek kadar açıktır: Nitekim Allah Resulü (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde Allah’ın en çok sevdiği amel azda olsa devamlı olanıdır buyruğu ve başka bir hadis-i şeriflerinde buyurduğu üzere (1) biri ona (10) üstün gelen helak olmuştur.

Her ne kadar farz kılınan beş vakit namazı hakkıyla ifa edemesek ve belki de hepsini tam mahiyeti ile yerine getiremesek de en azından hepsini kılmıyorsan yada kılamıyorsan en azından bir vakti yada üç vakti kılabildiğin kadarı ile ifa et.

Çünkü namaz, oruç, zekat vs diğer ibadetlerin farz kılınmasının sebeplerinden biriside Allah’ı hatırlamak içindir.

Yüce Allah’ın lütfu ikramına bakınız ki bir vakti kıldığınız zaman bire karşılık on sevap alırken, başka bir vakti kılmadığınız zaman bire karşılık bir günah yazıyor.

Ancak (istisnaları tenzih ederim) siz değil Allah’ı hatırlamak aklınıza bile gelmiyor. Ezan okunuyor ama okunan ezandan haberiniz yok. Hatırlamayın, anmayın, kılmayın bakalım nereye kadar.

Sen Rabbine olan kulluğunun bir ifadesi ve sana farz kılınmış olan namazı sen Rabbine kılmazsan ve eda etmezsen eğer yarın musalla taşında millet senin cenaze namazını Allah rızası için kılacak. İşte ondan sonra artık olan olmuş biten bitmiştir.

Artık yüce Allah ya affeder yada azap eder orasını bilemeyiz ancak yüce Allah bir ayet-i celile de “Böylece o dessas, çok aldatıcı şeytan sizi Allah’ın affı ve keremi ile aldattı (5)” . “O halde sizi dünya aldatmasın ve çok hilekar şeytan da sizi Allah ile aldatmasın, Allah’ın affına güvendirmesin! (6)” şeklinde buyurmaktadır.

“Abdullah b. Mesud dedi ki: Kendisinden başka hiçbir ilah olmayan hakkı için söylüyorum. Aranızdan kıyamet gününde Cenab-ı Allah’ın kendisi ile birlikte sizden herhangi birinizin on dördüncü ay ile baş başa kalmayacağı hiçbir kimse yoktur. Yüce Allah ‘Ey Ademoğlu! Benim hakkımda seni benden sana verdiklerim arasında ne aldattı? Ey ademoğlu! Bildiklerinle ne kadar amel ettin. Ey Ademoğlu! Resullere ne şekilde karşılık verdin (7)”

“Ali b. Ebi Talha da İbn Abbas’tan Yüce Allah’ın: ‘Rabbime andolsun ki onların hepsine elbette soracağız yapmakta oldukları şeyleri (Hicr Süresi’92-93)’ buyruğu hakkında şöyle dediği nakledilmektedir: Sonra yüce Allah ‘O gün ne bir insana, ne de bir cine günahı hakkında soru sorulmayacaktır (Rahman Süresi’39)’.

İbn Abbas dedi ki: Allah onlara bunu yaptınız mı diye sormayacak. Çünkü o bunu onlardan daha iyi bilir. Ama şunu şunu neden yaptınız (8)” diye sorduğu zaman gerçekten siz (biz) nasıl bir mazeret uydurmayı düşünüyorsunuz. Kaldı ki uydurulan mazeretlerinde bir geçerliliği yoktur ya neyse. Ne diyeceksin Allah’ım çoluk çocuğumun rızkını kazanmak için gece gündüz çalıştım mı diyeceksin ki yüce Allah zaten bunun cevabını

‘Ey iman edenler! Mallarınızda evlatlarınız da sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir (9). “Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı, yalnızca Allah’ın üzerinedir (10)” şeklinde vermişti. Bu ve benzeri sorulara cevaplar gerek Kur’an-ı Kerim’de gerekse Allah Resulü tarafından bildirilmiş hadis-i şeriflerde mevcuttur. Gerçek ve hakikat bu iken;

“Ey insan! Seni yaratıp seni düzgün ve dengeli kılan, seni istediği bir şekilde birleştiren, ihsanı bol Rabbine karşı seni aldatan nedir? (11)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:6 / bkz: 299)(2-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:6 / bkz: 308) (3-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:6 / bkz: 291-292) (4-A’raf Süresi 169) (5-Hadid Süresi 14) (6-Lokman Süresi 33) (7-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:6 / bkz: 169-170) (8-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:6 / bkz: 170) (9-Münafikın Süresi 9) (10-Hud Süresi 6) (11-İnfitar Süresi 6-8)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.