Kaza ve Kadere İman

Bir Kalpte Hem Dünya Hem de Ahiret Sevgisi Bir Arada Olmaz

sponsor

Allah’ın Hükmüne Razı Olmak

Düşündüğümde gördüm ki keder ve sıkıntıların sebepleri Allah’tan uzaklaşmak ve dünyaya yönelmektir. Çünkü dünya nimetlerini kaçıran kişi üzüntüye kapılır. Ancak bir kimseyi Allah (c.c) marifet ile rızıklandırdıysa o kişi rahatlık içinde yaşar. Çünkü bu kişi Allah’ın takdir ettiği şeylere rıza göstererek bu teslimiyetten dolayı diğer şeylerden müstağni olmuştur.

Bu kişi dua etse ve duasının kabul olacağına dair bir alamet görmese bile onun kalbine herhangi bir itiraz hissi gelmez. Çünkü bu kişi Allah’ın kölesidir ve bu kölenin bütün gayesi efendisine hizmet etmektir. Bu vasıfları taşıyan kişi mal toplama hırsına kapılmaz, insanların arasına çok karışma isteği olmaz ve şehvetlerden lezzet alma hazzına kapılmaz.

Çünkü bu kul ya marifet konusunda noksanlığına rağmen halisane bir şekilde ibadetlere sarılır, baki nimetlere ulaşmak için fani nimetleri terk eder ya da marifetin tadına varmış olduğundan her şeyle değil her şeyin sahibiyle ilgilenir.

Ben bu kişiyi halvette görsen bile onun edepli, münacatıyla ünsiyet kurmuş, insanlarla haşır neşir olmaktan uzak yaşayan ve kendisine takdir edilen şeylere razı olan bir kişi olarak görürsün. Onların yaşamı sevgilisiyle baş başa kalan kişinin yaşamı gibidir. Ne başkasını ister ne de başkasıyla ilgilenir. Ancak bir kimseye bu nimetler verilmemişse bu kişi sıkıntılı ve bunalım dolu bir hayat sürer. Çünkü bu kul elde edemeyeceği bir dünyanın peşinden gider ve bundan dolayı da kötü ameller işleyerek ahiretteki nimetleri kaçırmış ve perişan olmuştur.

Allah’tan bizi salih amellere ulaştırmasını niyaz ederiz. Ondan başka güç ve kuvvet sahibi yoktur.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 182

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı