Bakara Süresi Meali ve TefsiriKadın İlmihali

Boşanan Kadınlara İyi Davranmak

sponsor

Bakara Süresi 231 Ayet Meali

Kadınları boşadığınız ve onlar da bekleme müddetlerini bitirdikleri vakit ya onları iyilikle tutun yahut iyilikle bırakın. Fakat haksızlık ederek ve zarar vermek için onları nikah altında tutmayın. Kim bunu yaparsa muhakkak kendine kötülük etmiş olur. Allah’ın ayetlerini eğlenceye almayın. Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetini, (size verdiği hidayeti), size öğüt vermek üzere indirdiği Kitabı ve hikmeti hatırlayın. Allah’tan korkun. Bilesiniz ki Allah, her şeyi bilir.

Bakara Süresi 231 Ayet Tefsiri

Bunlar yüce Allah’ın erkeklere emirleridir. Yüce Allah onlardan biri karısını tekrar dönme hakkı olan boşamayla boşadığında; iddeti bitip sadece tekrar dönme imkanı sağlayacak kadar bir süre kaldığında ona karşı iyi olmasını; ya onu yanında tutmasını, yani iyilikle nikahı altına almasını emretmektedir ki, bu onu nikahına aldığına dair şahit tutması ve onunla birlikte yaşama niyetinde olmasıyla olur. Veya onu serbest bırakmasını emretmektedir ki bu da ona iddeti sonra erene kadar dokunmayıp bitince onunla tartışma, kavga ve hakaretleşme olmadan evinden güzel şekilde çıkarmasıyla olur.

Yüce Allah: ‘Fakat haksızlık ederek ve zarar vermek için onları nikah altında tutmayın’ buyuruyor. Önceleri koca, karısını boşardı ve iddetinin bitmesine yakın bir vakitte, başkasına gitmesini önlemek ve ona zarar vermek maksadıyla nikahı altına alırdı. Sonra tekrar boşar ve kadın tekrar iddet beklerdi. İddetinin bitimine yakın vakitte iddetinin uzaması için tekrar boşardı. İşte Allah (c.c) onları bundan men etti ve tehdit ederek şöyle buyurdu: ‘Kim bunu yaparsa muhakkak kendine kötülük etmiş olur’. Yani, Allah’ın emrine aykırı hareket etme bakımından kendine kötülük etmiş olur

‘Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetini…’ Yani, size peygamberi hidayet ve açık delillerle göndermesi lütfunu ‘size öğüt vermek’, yani emretmek, yasaklamak ve haramları işlemenin cezasını bildirmek ‘üzere indirdiği Kitabı ve hikmeti’, yani sünneti ‘hatırlayın’. Yaptığınız ve yapamadığınız her şeyde ‘Allah’tan korkun’. Bilesiniz ki Allah her şeyi bilir. Sizin gizli veya açık hiçbir şeyiniz Ona gizli kalmaz ve size bunların karşılığını verir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 206-209

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı