Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Buruc Süresi Abdülkadir Geylani Tefsiri

24.11.2020
0
A+
A-

Buruc Süresi Tefsiri


Ceberrut alemi burçlarını ihtiva eden lahutiyyet isimleri semasını ve en büyük rahmet mertebesinden sakinlerine hibe edilmiş olan melekut aleminin saraylarını tahkik edenlerden gizli kalmaz ki. Lahutiyet semasına ulaşmak ve ondakileri elde etmek, nasutiyet aleminin muktezasından ile imkan vasfının gereklerinden şiddetle kaçan ve lahutiyet aleminin ve en büyük fakr ülkesinin sakinleriyle ünsiyet kesp eden kimseler için kolaydır.

Şüphe yok ki onlarla ünsiyet kurmak, insana galip gelen bir cezbeden ve onu celbeden ilahi bir parıltıdan hasıl olur. İlahi cezbenin öncesinde de, insanı gerçek sevgilide fenaya zorlayan sevgi ve aşırı muhabbet vardır. Muhabbet ise insana galip gelip onu celbeden şevkten kaynaklanır. Şevk ise, mezkur halis azimetten sadır olan talep ve iradeden meydana gelir. Azimet ise ancak insanlaran uzaklaşıp uzlet ve halvette kalmanın yanı sıra iffet ve kanaate devam etmek, rıza ve teslimiyete bitişik olmak ve en nihayet bütünüyle her şeyden kesilerek sonsuz ilim ve hikmet sahibi yüce Allah’a tam tevekkül ve bütün işleri O’na tevdi etmekle tabiat kirlerinden arınıp temizlenir.

Bütün bunların öncesinde de, tabii kuvvetlerden miras kalan beşeri kuvvelerin gereklerini kökünden kazıyıp atan riyazet ve ibadetlerin meşakkatine, itaatlerin yorgunluklarına sabretmek ve bunda muvaffakiyetin refakat etmesi vardır.

Sapıklık ve gaflet denizinin dibine batanlar için ise yüce ve büyük olana ünsiyet kesp etmek hiç de kolay değildir. İşte bu sebeple onlar lanetlendiler ve kabul görme ve husule gelme izzetinin sahasından mübalağa ve taklit yoluyla kovuldular.

Rivayet edilir ki;

Bir kralın bir sihirbazı vardı, bu sihirbaz yaşlandı. Kral da yetiştirmesi için bu sihirbazın yanına bir çocuk gönderdi. Çocuğun yolu üzerinde gelip giderken uğradığı ve yanında oturup ondanb ir şeyler dinlediği bir rahip vardı. O böyle gelip giderken bir gün yolda insanları yolundan alıkoyan büyük bir yılan gördü ve çocuk yılanı taşlamaya başladı ve şöyle dedi:

Ey Allah’ım! Eğer rahip sana sihirbazdan daha sevimli ise bu taşla o yılanı öldüreyim. Nihayet attığı o taşla yılanı öldürdü. Daha sonra çocuk körleri ve sedef hastalarını iyileştirmeye, başka hastalıkları da tedavi etmeye başladı. Kralın meclisinden biri de kör oldu ve çocuk onu da iyileştirdi. Akabinde kralın yakını olan o adam iman etti. Kral adama ‘seni kim iyileştirdi’, gözünü kim iyileştirdi’ diye sorunca o da: Rabbim iyileştirdi diye cevap verdi.

Kral buna çok öfkelendi ve yakını olan o adama işkence etti, nihayetinde adam çocuğun yerini söyledi. O çocuğa da işkence etti, nihayet o da işkenceye dayanamayıp rahibin yerini söyledi. Ve kral rahibi bir testere ile ortadan ikiye biçtirdi. Daha sonra çocuk en yüksek bir dağın tepesinden atılmak üzere götürüldi. Tam atacakları sırada şiddetli bir sarsıntı oldu ve yanındakilerin hepsi dağdan aşağı yuvarlandılar. Fakat bu sarsıntıdan çocuk kurtuldu. Daha sonra onu boğmak için gemiyle denizin ortasına götürdüler, fakat bu sefer de gemileri battı ve çocuk hariç hepsi o denizde boğuldu.

Daha sonra çocuk kralın yanına geldi ve ona şöyle dedi: Sana söylediğimi yapmadıkça beni asla öldüremezsin. Sadağımdan bir ok al ve bu çocuğun Rabbi olan Allah’ın adıyla de ve sonra da onu bana at. Kral oku ‘bu çocuğun Rabbi olan Allah’ın adıyla’ diyerek oku çocuğa doğru attı ve ok çocuğun şakağına isabet etti. Nihayet çocuk şakağına elini koydu ve öldü. Bunun üzerine oradaki insanların tamamı iman etti.

Krala denildi ki; ‘işte korktuğun şey başına geldi’. Bunun üzerine kral hendekler kazdırttı ve o hendekler içinde ateşler yaktırttı. Dininden dönmeyenleri o ateş dolu hendeklere attırdı. Derken kucağında henüz emzikli çocuğu bulunan bir kadın geldi. Ateşle dolu hendeğin başında bir an tereddüt geçirdi. Bunun üzerine henüz konuşma çağında olmayan çocuğu yüce Allah’ın kendisine bazı ilhamıyla tıpkı Nebi İsa (a.s) gibi konuştu ve annesine şöyle dedi: Ey anneciğim! Sabret. Çünkü sen hak üzeresin. Bunun üzerine o da hızla ateşe fırlatıldı.

Hasılı, azgınlık ve düşmanlık denizinin diplerine dalmış olan o zalimlerin ‘müminlere kızmalarının‘ ve onlardan bu korkunç ve şiddetli intikam ile intikam almalarının ‘sebebi de, onların yalnız çok güçlü ve övgüye layık olan Allah’a iman etmeleri idi (Buruc Süresi 8)’.

İmanları sebebiyle onlardan nefret ediyorlar ve bir tek olan, hiç bir şeye muhtaç olmayan, hay ve kayyum olan, kendisi dışındaki her şeye,m asivaya mutlak anlamda kahir ve galip olan ve yine hütün hamd ve övgülere zati ve vasfi istihkak ile müstehak olan yüce Allah’a gerçekten iman ve itaat etmelerinden iğreniyorlardı.

İnanan erkeklere ve kadınlara işkence yapıp‘ onları doğru yolu bulup iman etmelerini çirkin bularak, zulüm ve düşmanlık ile yakan ve ‘sonra da‘ yaptıkları bu aşırılıktan ve haddi aşmalardan sonra da Allah’a ‘tevbe etmeyenlere‘ zulümlerinden sübhan olan Allah cihetine yönelmeyenlere ve pişman olarak istiğfar etmeyenlere, o yer yüzünde fesat çıkaran haddi aşmışlara ‘cehennem azabı ve yangın azabı vardır (Buruc Süresi 10)’.

Onlar için, çok merhamet ve şefkat sahibi, çok lütufkar olan yüce Allah’ın huzurundan kovulmak ve mahrumiyet vardır. Yüce Allah’ı inkar edip tevhidini reddetmelerinden dolayı da, müminleri hendeklerde yakmalarının bedeli olarak çok yakıcı bir azap vardır.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz: 375-379

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.