Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Buruc Süresi Tefsiri & İbn Kesir

25.11.2020
0
A+
A-

Buruç Ne Demek?


Buruc Süresi Mekki bir süre olup; Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin birinci yılında bir bütün halinde indirilmiş olup tamamı 22 ayettir. Adını ilk ayetindeki, semada burçlar anlamına gelen buruc kelimesinden almıştır. Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 27, Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 85. süredir (Beyanu’l-Hak)

Buruc Süresi 1. Ayet: Andolsun burçlara sahip göğe,

Buruc Süresi 2. Ayet: Vaad olunmuş o güne,

Buruc Süresi 3. Ayet: Şahitlik edene ve şahitlik edilene,

Buruc Süresi 4-5. Ayet: Lanet olsun tutuşturulmuş ateş hendeklerinin sahiplerine,

Buruc Süresi 6. Ayet: O zaman onlar o ateşin etrafında oturuyorlar,

Buruc Süresi 7. Ayet: Ve onlar müminlere yaptıkları şeyleri görüyorlardı.

Buruc Süresi 8. Ayet: Onların bunlardan intikam almalarının tek sebebi, hükmüne karşı konulamayan (Aziz) ve her övgüya layık (Hamid) olan Allah’a iman etmiş olmaları idi.

Buruc Süresi 9. Ayet: O göklerin ve yerin mülkü yalnız kendisinin olandır. Allah her şeyi çok iyi görür.

Buruc Süresi 10. Ayet: Şüphe yok ki mümin erkeklerle, mümin kadınlara işkence edip sonra da tövbe etmeyenler için (evet) onlar için cehennem azabı ve onlar için bir de yanma azabı vardır.

Resulüllah (s.a.v) yanındakilere şöyle buyurdu: Sizden öncekiler arasında bir kral vardı. Bu kralın bir sihirbazı vardı. Sihirbaz yaşlanınca krala: Benim yaşım ilerledi, ecelim yaklaştır. Bana genç bir çocuk ver de ona sihri öğreteyim dedi. Ona bir genç verdi,o da ona sihir öğretiyordu. Sihirbaz(ın kaldığı yer) ile kral(ın yeri) arasında bir rahip vardı. Çocuk rahibin yanından geçince bazı sözlerini dinledi. Hali ve sözleri çocuğun hoşuna gitti. Sihirbazın yanına gittiği zaman sihirbaz onu dövüyor ve neden geciktin diyordu. Ailesinin yanına gittiğinde de onlar da onu dövüyor ve neden geciktin diyorlardı. O bu halinden dolayı rahibe şikayet edince, rahip ona şunu öğretti: Sihirbaz seni dövmek isterse ailem beni geç gönderdi de, ailen seni dövmek isterse sihirbaz beni geç bıraktı de.

Bir gün insanların karşısına oldukça büyük ve korkunç bir hayvan çıktı. Herkesi (başka tarafa gitmekten) alıkoydu. Bulundukları yerden ileri geçemiyorlardı. Çocuk: İşte bugün rahibin halinin mi Allah tarafından daha çok sevildiğini yoksa sihirbazın halinin mi daha çok sevildiğini öğreneceğim gündür dedi. Bir taş alarak: Allah’ım eğer rahibin halini sihirbazın halinden daha çok seviyor ve ondan daha çok razı isen bu hayvanın ölmesini sağla ki, insanalr geçip gitsinler deyip, o taşı attı. O hayvanı öldürdü ,insanlar da geçip gittiler. Çocuk rahibe bunu haber verince, rahip: Yavrucuğum, sen benden daha faziletlisin ve şüphesiz ki sen sınanacaksın. Sınanacak olursan, sakın beni kimseye söyleme dedi.

Çocuk anadan doğma körü, abraşı ve diğer çeşitli hastalıkları iyileştiriyor, şifa veriyordu. Kralın da bir meclis arkadaşı vardı, gözleri görmez olmuştu. Çocuğun bu halini işitince çok miktarda hediyelerle yanına gitti ve beni iyileştir, buradakilerin hepsi senin olsun dedi.

Çocuk: Ben kimseye şifa veremem, şifayı veren aziz ve celil Allah’tır ancak. Eğer ona iman edersen ben de Allah’a dua ederim, o da sana şifa verir dedi. O da iman edince çocuk Allah’a dua etti, Allah’da ona şifa verdi. Sonra kralın yanına gitti ve daha önce oturduğu yerine oturdu. Kral ona: Ey filan, senin gözlerini sana kim verdi dedi. O da: Rabbim dedi. Kral Ben mi deyince, o hayır benim de Rabbim senin de Rabbin Allah’tır dedi. Kral: Senin benden başka bir Rabbin’mi var dedi. Adam: Evet, benim de Rabbim, senin de Rabbin Allah’tır dedi.

Kral ona işkencesini çocuğu ele verinceye kadar sürdürdü. Söyleyince çocuğa birisini gönderdi ve getirtip ona: Oğlum senin sihirbazlığın anadan doğma körü, abraşı ve diğer hastalıkları iyileştirecek dereceye kadar mı ulaştı?

Çocuk: Ben kimseye şifa vermiyorum, şifayı ancak yüce Allah verir dedi. Kral: ya ben deyince çocuk hayır dedi. Kral çocuğa: Senin benden başka Rabbin’mi var deyince çocuk: Benim de Rabbim, senin de Rabbin Allah’tır dedi. Onu da işkenceye aldı. Rahibi işkenceye verince kadar da işkencesini sürdürdü.

Sonra rahip getirildi ona: Rahibe dininden dön diye teklif edilince Rahip bunu kabul etmeyince kral testereyi başının ortasına koydurttu ve sonunda iki parça halinde yere düştü. Önceleri ama olan arkadaşlarına dininden dön deyince onlar da kabul etmedi ve onlara da Rahibe yaptıklarının aynısını yaptılar. Aynı teklifi çocuğa da edince çocuk bunu kabul etmedi. Onu bir kaç kişi ile birlikte şöyle şöyle bir dağa gönderdi ve :Dağın zirvesine ulaştığınız zaman, eğer dininden dönerse (mesele yok), değilse onu tepeden aşağıya yuvarlayınız dedi.

Çocuğu alıp gittiler. Onu dağın tepesine çıkardıkları zaman: Allah’ım, dilediğin bir yolla sen beni onlardan kurtar dedi. Dağın üzerinde oldukları halde sarsıldı ve hep birlikte aşağıya düştüler. Çocuk yürüyerek geldi ve nihayet kralın yanına girdi.

Kral: Arkadaşların ne yaptı dedi. Çocuk: Allah onlara karşı beni korudu, bana yetti dedi.

Bu sefer onu bir grup kişi ile birlikte büyükçe bir gemide gönderip şöyle dedi: Onunla denizin ortasına geldiğinizde dininden dönerse mesele yok, değilse onu denize atın, boğun. Onlar da onunla birlikte denizin ortasına geldiklerinde çocuk: Allah’ım dilediğin şekilde onlara karşı beni koru ve imdadıma yetiş dedi. Hep birlikte denize battılar ama çocuk tekrar gelip kralın yanına girdi. Kral: Arkadaşların ne yaptı dedi. O: Allah onlara karşı beni korudu, bana yetti dedi.

Sonra kral şöyle dedi: Sana emrettiğimi yapmadığın sürece beni öldüremeyeceksin, sana emrettiğimi yapacak olursan o zaman beni öldürebilirsin, değilse beni asla öldüremezsin.

Kral: Neyi diyorsun dedi.

Çocuk kralın bu sorusuna karşılık: Bütün insanları bir tek düzlükte bir araya getirip topla, sonra beni bir ağacın gövdesi üzerinde as ve benim ok torbamdan bir ok al, sonra da çocuğun Rabbi olan Allah’ın adıyla de. Eğer dediğimi yaparsan beni öldürebilirsin dedi.

Kral, çocuğun dediği gibi yaptı, oku yayının ortasına yerleştirip, ona ok attı ve çocuğun Rabbi Allah’ın adıyla dedi. Ok, çocuğun şakağına isabet etti.

Çocuk elini okun düştüğü yere koydu ve öldü. İnsanlar da çocuğun Rabbine iman ettik dediler.

Krala: Gördün mü –Allah’a yemin olsun ki- korktuğun başına geldi. İşte bütün insanlar iman ettik denildi.

Kral bunun üzerine emir vererek yol ağızlarına hendekler açtı ve o hendeklerde ateşler yakıldı. Dininden döneni bırakırız, dönmeyeni de o hendeğiniçine atarız dedi

Allah Resulü devamla buyurdu ki: Onlar o hendeklere adeta koşarak, biri diğerini iterek atılıyorlardı. Bir kadın süt emzirmekte olduğu bir oğluyla geldi. Ateşe düşmekte tereddüt gösterir gibi oldu.

Çocuk: Anacığım sabret, şüphesiz sen hak üzeresin dedi.

İşte yukarıdaki ayetlerin tefsiri budur (b)

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:12 / bkz:68-73…75

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.