DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Büyük Küfür yani Küfr-i Ekber

06/06/2024
4
A+
A-
Büyük Küfür yani Küfr-i Ekber

Büyük küfür beş kısımdır ki bunlar

Tekzib Küfrü: Bu inkar, peygamberlerin yalancı olduğuna inanmaktır. Kafirler içinde bu kısım azdır. Çünkü yüce Allah peygamberlerini desteklemiş, onlara doğruluklarını ispatlamak için hüccet ikame eden ve mazereti ortadan kaldıran delil ve burhanlar vermiştir.

  • Allah Teala, Firavun ve kavmi hakkında; Gönülleri kesin olarak kabul ettiği halde, haksızlık ve büyüklenmelerinden ötürü onları bile inkar ettiler (Neml 14) demiş;
  • Peygamberine de; Doğrusu onlar seni yalancı saymıyorlar, fakat zalimler asıl Allah’ın ayetlerini bile bile inkar ediyorlar (En’am 35) buyurmuştur.

Bunun da tekzib küfre addedilmesi yanlış olmaz. Çünkü dille yalanlamak söz konusudur.

Tasdikle Birlikte Kaçınma Ve Büyüklenme Küfrü: İblisin küfrü böyledir. Çünkü İblis, Allah’ın emrini inkar etmemiş, böyle bir mukabelede bulunmamıştır. Sadece karşı çıkmış ve büyüklük taslamıştır.

Bu yüzden peygamberlerin doğruluğunu, Allah katından hakkı ve gerçeği getirdiğini kabul eden, ancak karşı koyup büyüklük göstererek boyun eğmeyenler kafir sayılırlar.

Peygamber düşmanlarının küfrü genellikle böyledir. Allah Teala, Firavun ve kavminden bahsederken ;

  • Milletleri bize kul iken, bizim gibi iki insana mı inanacağız (Müminun 47) dediklerini nakletmektedir.

Aynı şekilde diğer kavimlerin peygamberlerine;

  • Siz ancak bizim gibi birer insansınız (İbrahim-10) dediğini haber vermekte ve
  • Semud milleti azgınlığı yüzünden peygamberleri yalanladı (Şems 11) buyurmaktadır.
  • Bildikleri gelince onu inkar ettiler (Bakara-89) ayetinde belirtildiği gibi bu Yahudilerin küfrüdür.

(Muhammed’i) oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar (Bakara-146) ayetinde Ebu Talib’in küfrüne temas edilmektedir. Çünkü O’nu doğrulamış ve doğruluğundan şüphe etmemiş fakat ondaki hamiyet ve taassup ile ecdadına bağlılık, onların dininden ayrılmasına mani olmuştur.

Yüz Çevirme Küfrü: Kişinin kulağı ve kalbiyle peygamberden yüz çevirmesidir. Onu ne tasdik eder ne de yalanlar; ne korur ne de düşmanlık gösterir, kendisine indirileni de hiç dinlemez.

Abdu Yalil oğullarından bir kişinin Hz Peygamber (s.a.v)’e; Ben sana bir söz söyleyeceğim. Eğer doğruysan benim gözümde sen cevap vermeye değecek birisin. Eğer yalancıysan söz söylemeye değmezsin demesi bu kabildendir.

Şüphe Küfrü: Kişinin peygamberin ne doğruluğuna inanması ne de yalanlaması, inanıp inanmamakta tereddüt etmesidir. Şüphe sürekli olmaz.

Bu durumdaki bir kişi, ya Resulün doğruluğuna delil olan şeylerden tamamen yüz çevirir, dinlemez ve iltifat etmez yahut da iltifat edip düşünür ve kendisinde şüphe kalmaz. Çünkü böyle bir durum, özellikle bütün peygamberlerin sıdkına delaleti, güneşin gündüz delaleti kadar açıktır.

Nifak Küfrü: Kişinin diliyle imanını açıklaması, kalbiyle yalanlamasıdır. Bu büyük münafıklıktır.

Kaynak: İbn Kayyım El-Cevziyye / Medaricu’s Salikin / bkz: 308-309

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.