Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5554
EURO
10,1142
ALTIN
495,23
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
36°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Büyüklük Taslamak

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

03.09.2020
0
A+
A-

Bil ki, insanoğlu çok zalim ve çok bilgisiz olarak yaratılmıştır. Bazen yaratılanlara, bazen de yaratıcıya karşı kibirlenir. Yaratıcıya karşı kibirlenmek kibir çeşitlerinin en çirkini olup sebebi, Firavun’un “Ben sizin en yüce Rabbinizim” (Naziat, 79/24) sözünde olduğu gibi sadece katışıksız cahillik ve azgınlıktır. Nemrud’un, göklerin Rabbi ile savaşmak (haşa) için yüksek kuleler yapmasının sebebi de bu cehalet ve azgınlıktır. İşte bundan dolayı yüce Allah Mümin Süresi 60. ayette şöyle buyurmaktadır:

Bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.

“O’na kulluk etmekten çekinip büyüklenenlerin hepsini pek yakında huzuruna toplayacaktır.” (Nisa, 4/172) “Onlara, Rahman’a secde edin, denildiği zaman, Rahman da neymiş, bize emrettiğin şeye secde eder miyiz hiç, derler.” (Furkan, 25/60)

Yaratılmışlara karşı kibirlenmek ise iki kısma ayrılır.

[ads1]

Birincisi nefsin kendisini şerefli görüp diğer insanlar gibi bir beşere boyun eğmeye ve ona uymaya tenezzül etmemesi yönüyle peygamberlere karşı kibirlenmektir. Bu bazen davetin başlarında meydana gelir ve kişiyi peygamberin işi hakkında düşünmekten alıkoyar. Böylece kişiyi cehaletin karanlığında bırakarak bu husus haklı olduğu zannına kaptırıp peygambere uymasına engel olur. Bazen de kibir sahibi, Allah elçisinin doğru söylediğini bildiği halde nefsi hakka uyma hususunda kişiye itaat etmez. Yüce Allah böyleleri hakkında şöyle buyurmaktadır: “Kendileri de bunlara yakınen inandıkları halde, zulüm ve kibirlerinden ötürü onları inkar ettiler.” (Neml, 27/14) “Dediler ki, kavimleri bize kölelik ederken bizim gibi olan bu iki adama inanır mıyız?” (Mü’minin, 23/47) “Dediler ki, siz de bizim gibi bir insansınız.” (İbrahim, 14/10) “Bizimle karşılaşmayı ummayanlar dediler ki, bize ya melekler indirilmeliydi ya da Rabbimizi görmeliydik. Andolsun ki onlar kendileri hakkında kibre kapılmışlar ve azgınlıkta pek ileri gitmişlerdir.” (Furkan, 25/21) “(Firavun dedi ki) Yanında ona yardımcı melekler gelmeli değil miydi?” (Zuhruf, 43/53) “O ve askerleri yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladılar.” (Kasas, 28/39)

Bu şekilde davrananlar hem Allah, hem de elçisi karşısında büyüklenmişlerdir. Vehb b. Münebbih şöyle söylüyor: “Musa (a.s) Firavun’a dedi ki iman et, elindeki mülkün sende kalsın. Firavun dedi ki, Haman’a bir danışayım Firavun Haman’a danıştıktan sonra dedi ki, sen kendisine tapılan bir rabken şimdi başka bir rabbe tapan bir kul oldun. Böylece Firavun Allah’a tapmaya ve Hz. Musa’ya uymaya tenezzül etmedi.”

[ads2]

Yüce Allah müşriklerin şöyle söylediklerini bizlere anlatmaktadır: “Dediler ki bu Kur’an iki şehirden bir büyük adama indirilse olmaz mıydı?” (Zuhruf, 43/31) Müşrikler bu sözleriyle, dünyada Resulüllah (s.a.v)’den daha üst konumda bulunan birilerinin peygamber olmasını talep ettiler ve şöyle dediler: “Aramızdan Allah’ın kendilerine lütuf ve ihsanda bulunduğu kimseler de bunlar mı?” (En’am, 6/53) Bu söz de bir alt derecede olsa bile Allah’a karşı büyüklenme anlamına gelir. Çünkü Allah’ın emrinikabul etme ve elçisi karşısında mütevazı olma konusunda büyüklenmektir.

Yaratılmışlara karşı kibirlenmenin ikinci kısmına gelince, kişinin kendisini büyük görerek kulları küçümsemekle onlara karşı kibirlenmesidir ki bu kibir çeşidi de iki yönden büyük bir günahtır:

a-► Kibir ve azamet sahibi olan aciz bir kula değil, her şeyin sahibi olan ve her şeye gücü yeten Allah’a layık bir sıfattır. Kibirlenen kişi, sadece yüce Allah’a layık olan bir sıfatta O’nunla rekabete girmiş demektir. Bu durumdaki kişi, kralın tacını alıp başına koyan ve onun tahtına oturan köleye benzer. Böyle yapan kişi krala çok büyük bir saygısızlık etmiş ve onu hafife almıştır. İşte bundan dolayı yüce Allah daha önce zikrettiğimiz gibi şöyle buyurmuştur: “İzzet izarım ve kibriya ridamdır. Kim bunlardan birinde benimle rekabete girerse ona azap ederim.” Kulları karşısında büyüklenmek ancak Allah’a layık bir sıfat olduğuna göre kullar karşısında büyüklenen kişi Allah’a karşı suç işlemiş olmaktadır. Çünkü sultanın yakın adamlarını hakir gören ve onlar karşısında kendini yüce gören kişi, sadece sultanın hakkı olan bir şeyi tekeline almış demektir. Bu durumda sultanla rekabete girmiş olur.

[ads3]

b-► Kibir insanı yüce Allah’ın emirlerine muhalefet etmeye çağırır. Çünkü kibirlenen kişi, yüce Allah’ın kullarından birinden hak sözü işittiğinde onu kabul etmeye tenezzül etmez ve onu inkar etmek üzere parçaları sıvar. İşte bundan dolayı tartışmacıların çoğunun aralarından birinin diliyle ortaya çıkan hakkı kabul etmeye tenezzül etmeyip onu inkar etmek üzere parçaları sıvadıklarını görürsün. Bu, şu sözleri söyleyen kafirlerin huylarından biridir:

“Bu Kur’an’ı dinlemeyin! Okunurken gürültü yapın, umulur ki bastırırsınız!” (Fussılet, 41/26)

Hakkı ortaya koymak için değil de karşı tarafı bastırmak ve ağzını açtırmamak için tartışma yapan herkes bu huyda kafirlere ortak olmuş demektir. Gurur ve büyüklenme bazılarını öğüt kabul etmemeye sevk eder. Tıpkı yüce Allah’ın buyurduğu gibi: “Ona, Allah’tan kork, denildiği zaman gururu kendisini günah işlemeye sürükler.” (Bakara, 2/206)

Kullara karşı büyüklenmek, kişiyi yüce Allah’ın emirlerine karşı büyüklenmeye sevk eder. Tıpkı İblisin Adem (a.s)’a karşı büyüklenmesinin, yüce Allah’ın ona secde etme emrini yerine getirmesine engel olduğu gibi… İşte bundan dolayı Resulüllah (s.a.v) kibri bu iki afetle açıklayarak şöyle buyurmuştur: “Kibir; hak karşısında gurura kapılmak ve insanları küçümsemektir.”

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: 2 / bkz: 125-127

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.