Dünya Hayatı ve Gerçeği

Cennete Girmek İçin Ne Yapmalıyım?

sponsor

Rivayet edilir ki; Allah; Adem (a.s)’ı yarattığı zaman, ona hitaben; İnşa ettiğini yıkılmak için inşa et, doğurduğunu da ölüm için doğur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki; Mümin iki korku arasında bulunuyor

1-) Geçen ömrü hakkında: Allah’ın geçen ömrüne dair kendi hakkında yaptığı muameleyi ve verdiği hükmü bilmez.

2- ) Geriye kalan ömrü hakkında korkar. Çünkü gelecekte kendine neler takdir ettiğini bilmez.

Öyle ise; kendinden kulluğu dünyasından ahiretin, ölmeden evvel ölümü ve ihtiyarlıktan evvel (gençliğinde) de ihtiyarlığı için azık temin edin. Çünkü dünya sizin için yaratıldı. Sizin yaratılmanız ise Ahiret içindir. Varlığını kudret elinde olan Allah’a yemin olsun ki; Öldükten sonra insanın affolmasına sebep hiç bir amel yapılmaz.

Ayrıca kul öldükten sonra gideceği yer ya cennettir veya cehennem.

Musa Peygamber diyor ki; Ateş ile suyun bir kapta bulunamayacağı gibi, dünya sevgisi ile ahiret sevgisi de bir arada bulunmaz.

İsa Peygamber’e denildi ki; Kendine yetecek kadar sığınabileceğin bir ev yapsan iyi olmaz mı? İsa Peygamber de; eski harabe sığınaklar bana yeter.

Ebu Derda diyor ki;

Benim bildiğimi bilseydiniz kendi halinize ağlamak için dağlara çıkardınız. Mecburi ihtiyacınızın haricinde dünya malına değer vermez, ona bakmazdınız. Fakat ne yazık ki; kalplerinize uzun emeller yerleşmiş, ahireti anmaktan gafil bulunuyor. Varınızı yoğunuzu dünyalık kazanamaya harcıyor, hiçbir şeyi idrak edemeyen cahillerden oluyorsunuz. Hatta öyle ki, biz kısmınız sonunda maruz kalacağı tehlikeyi düşünmeyip, şehvetinin peşinde koşan hayvandan daha kötü oluyor. Ne oluyor? Neden dinlemiyorsun?

Neden birbirinizi sevmiyorsunuz?

Hepiniz din kardeşi değil misiniz? Dünyaya inanıp bağlandığınız kadar, ahirete inanıp bağlansaydınız, ahirete olan bağlılığınız dünyadan daha çok olurdu. Ufak bir şeyi kaybettiğiniz zaman buna felaket adını veriyorsunuz ve onun için matem tutuyorsunuz. Fakat dininizde yaptığınız ihmallerden üzülmüyor ve bu durum kimsenin halinden belli olmuyor. Bu yaptıklarınız sizin Allah’tan uzaklaştığına dair en büyük delildir.

İslam büyüklerinden Hz Ali diyor ki; 

Kendisinde altı özelliği toplayan kimsenin cennete girmek için başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Cehenneme düşme korkusu da kalmaz.

1-) Allah’ı bilen ve O’na itaat eden

2-) Şeytanı bilen ve ona isyan eden

3-) Ahireti bilen ve ona hazırlanan

4-) Batılı tanıyan ve ondan uzak duran

5-) Dünyayı bilip onu bırakan,terk eden

6-) Hakkı bilen, hakka uyan kimsedir.

İslam büyüklerinden Süleyman Darani diyor ki;

Dünyaya bağlanıp dünyaya meyledenlere; ne kadar çok verilirse verilsin yine de daha fazlasını isterler. Ahirete bağlanıp ona meyledenlere de ne kadar çok verilirse verilsin, onlar yine verilenden daha fazlasını isterler. Bu isteyişin sonu yoktur.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 592-602

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı