Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Cin Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

02.01.2021
0
A+
A-

Cin Süresi‘nde, Hrıstiyanlar’ın Mesih’i nasıl Allah’ın oğlu ve O’nunla birlikte ilah yaptıklarına ve inançlarının doğasına gönderme vardır

Cin Süresinde, Hrıstiyanlar’ın Mesih’i nasıl Allah’ın oğlu ve O’nunla birlikte ilah yaptıklarına ve inançlarının doğasına gönderme vardır. Bu söylemler, yeryüzünün değişik bölgelerinde yaygınlık kazanmış ve nesiller bu söylemlerle dünyaya gelmişlerdir. Ne zaman ki Kur’an gelmiş, Allah’ın tek olduğunu, çocuklarının olmadığını vurgulayarak bunları şiddetli bir şekilde reddetmiştir. Hristiyanlara göre onların inancı; cinlere tebliğ edilmiş, bu yüzden Hristiyanlar, cinlere bağlanmış ve onların yeryüzünde dolaştıklarına inanmışlardır. Oysa bu durum şu ayetlerle çelişmektedir:

‘De ki:Bana şu vahyolundu: Cinlerden bir topluluk beni dinlediler ve dediler ki: Gerçekten biz hayrete düşüren bir Kur’an dinledik. O doğruya götürüyor. Bundan ötürü biz de ona iman ettik. Rabbimize hiçbir kimseyi asla ortak koşmayacağız (Cin Süresi 1-2)’

Cinlere tabi olanlar, onlardan ayrılmaya ve bu inancın yanlış olduğunu anlamaya başladılar. Bu inanç, onları Allah’ın kendisinden çocuk olmayan eş edinmesine götürdü.

‘Doğrusu Rabbimizin şanı yücedir. O kendisine ne bir eş, ne de bir çocuk edinmiştir (Cin 3)’. ‘Kendilerine tebliğ edilen bu şeylerin vehmin derinliklerindeki şeyler olduğunu söylüyorlar. Meğer bizim beyinsiz (İblis veya cinlerin kafirleri), Allah hakkında saçma şeyler söylüyormuş (Cin Süresi 4)’

Ardından bir kimsenin Allah karşısında yalan söyleme düşüncelerine dair bu yaygın olan kabuldeki gafilliklerinden ötürü mazeretlerini sunuyorlar:

‘Doğrusu biz insanların da cinlerin de Allah’a karşı asla yalan söylemeyeceklerini sanmıştık. Bir gerçek de şudur ki: İnsanlardan bazı kimseler, cinlerden bazı kimselere sığınırlardı. Bununla da onların azgınlıklarını arttırırlardı (Cin Süresi 5-6)’

Herkes, gök kapılarının kapalı olduğunu, bu yüzden vahiy getiren meleğin inmeyeceğini, sahih imanı aslına döndürmek ve Allah’ın birliğinden ve bütün meleküt içindeki otoritesinden önceki elçilerin tebliğ ettiğini destekleyecek başka bir risaleti beşerin yüklenmeyeceğini sanmaktadır.

Fakat Allah, Araplar’dan son peygamberini göndermiş ve Allah’ın ne bir çocuğu ne de bir babası olmadığını ilan ederek risaletini her yere ulaştırmıştır. Bu risalet yanlış yapanlar için sürprizdir.

Onlar da sizin sandığınız gibi Allah’ın hiçbir kimseyi asla diriltmeyeceğini sanmışlardı (Cin Süresi 7)

Yanlış, ta başta, devletin şiddete başvurup korumak ve eğitmek için binalar yapınca gölgesini gönüllere bırakması ve konumunu uzun sürede yerleştirmesi esnasında yapıldı. Roma sömürgesi teslis inancını yaydı. İsteyerek ya da istemeyerek bunu yavaşça yerleştirmeyi başardı. Şayet Muhammed, gönderildiği hak ile zırhlanmasa, can ve malı ortaya koymasaydı Roma bunu ustaca yerine getirebilirdi.

Buralarda ve oralarda kitabı yüklenen ve kulakları çınlatan devetçiler olmasaydı cinler, Allah’ın tek olduğunu, çocuğu ve babası olmadığını nereden bileceklerdi?

Cinler, evrende olan değişiklikleri ve inen vahyin hiçbir eksik bırakılmayacak şekilde korunduğunu anladılar

‘Gerçekten biz göğe doğru yükselmek istedik de onun güçlü bekçilerle ve alevli ateşlerle doldurulmuş olduğunu gördük. Halbuki gerçekten biz dinlemek için bir yer bulup oturuyor idik. Şimdi ise kim dinlese, kendisini bekleyen alevli bir ateş buluyoruz (Cin Süresi 8-9)’

İşin ilginç olanı, Kur’an’ın semadan inişine eşlik eden bekçiler, O’nun yeryüzündeki seyrinde de bırakmamışlardır. Harf harf, ses ses, O’nun korunması ezbere dönüşmüştür.

Cinler, ikna olarak ve tasdik ederek İslam’a inanmışlardır.

‘Gerçekten biz hidayeti işittiğimizde ona iman ettik. Kim Rabbine iman ederse o (ecrinin) eksiltilmesinden de, kendisine zulmedilmesinden de korkmaz (Cin Süresi 13)’

Birçok sayıda cinin, hak için kayıtları koparıp sadece ona bağlandıkları bir gerçek

‘Bunda şaşılacak bir şey yok. Ademoğulları da böyle yapmamış mı? Ve biz, bizden de Müslümanlar var, hak yolundan sapanlar da var. Kim Müslüman olursa, işte onlar doğru yolu aramışlardır.Yoldan sapanlar da cehenneme odun olmuşlardır (Cin Süresi 14-15)’

Biri bana ‘Cinlerden hiçbir kimseyi tanıyor musun? diye sormuştu. Onun asıl niyetini anladım ve dedim ki: Onlardan hiç kimseyi görmedim’.

Bunun üzerine dedi ki: Görmediğin şeyi nasıl doğruluyorsun?

Dedim ki: Her var olan gözükmez. Çok küçük olduğu için mikroplar ve çok uzak olduğu için yıldızlar gözükmez. Kur’an bunu cinler hakkında, şöyle ifade ederek belirtiyor: ‘Çünkü o ve onun kabilesi, sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler (A’raf 27)’

Evrenin beşer dışında uzaklıklarının ışık yıllarıyla ölçülmesi mümkün değildir.

Bir kitabımda dedim ki: Bin katlı bir saray yapan biri, diğer katları havalansın diye bırakarak sadece birinci katta oturmaz. Onu niçin yapsın?

Süre burada üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir gerçeği belirtiyor. Şüphesiz Marifetullah yetmez. Zorlukta ve darlıkta her zaman O’nun haklarının yerine getirilmesi gerekir.

Bir kısım insanlar, Allah’a bağlanıyor ve O’nun nimetlerinden yararlanıyorlar. Ancak onlar kendilerini Allah’tan ayırarak sadece nefisleri için yaşıyorlar. Bu sınıfın genelini böyle gördüm. Yeryüzünde küfrün yayılışı, kendisinden esinlendikleri kavimlerin gidişatlarına ondan soyutlanmayışlarına bağlıdır. Bunlar hakkında Allah şöyle buyuruyor:

Şayet yolda doğru gitselerdi onlara bol su verirdik (rızıklarını bollaştırırdık(. Ki onları onunla imtihan edelim. Kim Rabbini anmaktan yüz çevirirse (Rabbi) onu alt eden bir azaba sokar (Cin Süresi 16-17)

Asıl yerine kınama, Allah’ın sana verdiğini aleyhinde kullanmaktır.

Bu sürenin sonlarında risalet sahibinin tebliği yerine getirdiğine ve Allah’ı diğer ilahlardan soyutladığına tanıklık edilmektedir.

De ki: Ben ancak Rabbime yalvarırım ve hiç kimseyi O’na ortak koşmam. De ki: Ben size ne zarar ne de fayda verme gücüne sahip değilim. De ki: (Allah bana bir kötülük dilerse) beni Allah’tan başka kimse kurtaramaz ve O’ndan başka sığınacak kimse de bulamam (Cin Süresi 20-22)

Şimdi günümüzde bir grup din adamı, kendilerinin hata yapanları bağışlatacaklarına ve ölümsüz yurdun anahtarlarının kendi ellerinde olduğuna inanıyorlar. Bu inanışları Allah’ı bilmemenin ve O’nunla kötü ilişkiye girmelerinin yegane meyvesidir. Peygamberlerin sonuncısı olan Muhammed’e gelince, O’nun için başka bir durum söz konusudur.

De ki: Size vadedilen şey yakın mıdır yoksa Rabbim onun için uzun bir süre mi koyacaktır bilmiyorum. O gaybı bilendir. Kendi görünmez bilgisini kimseye göstermez (Cin Süresi 25-26)

O, şirk ve hyrafe ile savaşan, bütün dünyaya tevhid inancını bırakan ve kendisine uyanları gece gündüz, doğuda ve batıda enine boyuna ‘Allah uludur, Allah uludur, Allah’tan başka ilah yoktur nidalarını söylemeye ayıran, tek olan Allah’ın kuludur

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 785-789

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.