DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Cinsel İlişki Esnasında Tesettür Şart mı?

31/05/2024
7
A+
A-
Cinsel İlişki Esnasında Tesettür Şart mı?

Cinsel ilişkide örtüsüz çıplaklık ve cinsel organlara bakmak, hiç şüphesiz haram değildir, günahkar kılmaz. Eğer haram kılınsaydı, insanla ilahi buyruklar arasında sürtüşme olurdu. Çünkü birbirleriyle sevişip ilişki kuran ve bu ilişkileri yıllarca devam edip duracak olan eşlerin, her ilişkide örtüsüz çıplaklıktan bütünüyle korunmaları ve birbirlerinin cinsel organlarını görmemeleri mümkün değil gibidir.

  • Eşler arasında çıplaklığın ve cinsel organlara bakmanın caiz (helal) olduğu hadislerle sabit bir gerçektir.

Eşler arasında örtüsüz çıplaklığa ve avret yerine bakmaya ruhsat veren hadisler

Ebu Behz (r.a) babasından rivayet ediyor:

  • Allah’ın Resulüne (s.a.v) sordum: Ey Allah’ın Peygamberi! Hangi organlarımızı örtelim, hangilerini örtmeyelim?
  • (Üreme organı ve yakın çevresini oluşturan) avret yerini eşinden veya (nikahlı) cariyenden başka herkesten koru.
  • Ey Allah’ın Resulü. Birimiz yalnız kaldığı zaman da avret yerini örtmeli mi?
  • Allah insanlardan daha çok kendisinden utanılmaya layık olandır

Açıkça anlaşılacağı üzere bu hadis, kişinin cinsel organını hür veya esir kökenli cariye eşinden koruması gerekmediğini, fakat bu hususta Allah’a karşı utançlı olunmasının faziletini beyan etmektedir.

Burada belirtilen ve yanlış anlaşılmamaya sebebiyet vermemesi için yazılmayan bazı hadis-i şerifler ışığında eşler arasında çıplaklığın ve cinsel organlara bakmanın helal olduğunu açıklamaktadır.

Çıplak bir şekilde cinsel ilişkiye girmekten sakındıran tavsiyeler

Açıklanan hadislerden öğrendiğimiz üzere, cinsel ilişki sırasında eşlerin örtüsüz olması ve birbirlerini görmesi helaldir. Temel hüküm budur. Ancak olgun iman, Allah’a ve meleklere karşı utanmayı gerekli kıldığı gibi örtünmeyi de güzel kılmaktadır.

Kur’an’ın açıklamasına göre Allah bizi her an görmektedir. İradeli sözlerimizi, işlerimizi kayda alan ve görüntüleyen meleklerle koruyucuyu ve müjdeleyici melekler de bize eşlik etmektedir.

Bu sebeple Allah’a ve meleklerine karşı utançlı olup, çıplak halde ilişkiye girilirken bile üzerimize bir örtü alınabilir. Bu anlamda örtünmeyi öğütleyen hadislerinde Allah’ın Resulü şöyle buyurmaktadır.

Biriniz eşi ile ilişkide bulunduğu zaman örtünsün. Üzerine örtü almadığı zaman melekler utanarak çıkarlar. Şeytanlar da hazır olurlar. Şeytanlar hazırken yapılan ilişkiden doğacak çocuk üzerinde ise Şeytanların ortaklığı olur.

Cinsel organa bakmadan sakındıran öğütler

a- Allah’ın Resulünün eşlerinden saygı değer annemiz Hz. Aişe şöyle anlatıyor: Ben Allah’ın Resulünün cinsel organına bakmadım, onu görmedim.

Bu hadis üzerinde hüküm bina edilebilir güvenilirlikte olmamakla beraber bazı İslam bilginleri Hz. Aişe’nin bu duyurusuna dayanarak cinsel organlara bakmamanın daha faziletli bir davranış olacağını dile getiriyorlar.

Hz. Aişe’nin (r. anha) bu açıklamasını tavsiye olunur bir davranış olarak değerlendirmekte zaruret de vardır. Çünkü Hz. Aişe’nin bu duyurusunu, rivayet ettiği diğer hadislerle birleştirdiğimizde, şu şekilde yorumlamak zorunlu olmaktadır:

Ben özel olarak bakmadım. Hissedilebilecek şekilde özel olarak bana bakılmadı.

Aşağıda sunacağımız hadis de böyle bir yorumun gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Hz. Aişe (r. anha) anlatıyor: Cünüplükten ötürü ben ve Allah’ın Resulü bir kapdan yıkanıyorduk. Ellerimiz o kabın içine girip çıkıyordu.

b- Allah’ın Resulü cinsel organlara bakılmamasını öğütleyen bir diğer hadislerinde şöyle buyurur:

Sizden biriniz eşi veya (nikahlı) cariyesiyle cinsi münasebette bulunduğu zaman eşinin cinsel organına bakmasın.

Bakılmaması tavsiyesi, erkek için de kadın için de geçerlidir. Bu hadisi sıhhati, doğruluğu bakımından eleştiren varsa da peygamberi emrin tavsiye niteliğinde olduğuna aykırı görüş beyan eden yoktur.

Niçin yasaklanmadı da kaçınılması öğütlendi?

Kesin olarak yasaklanmamakla beraber cinsel organlara bakmamanın öğütlenmesi son derece anlamlıdır

Cinsel ilişki helal iken bakmak haram kılınamazdı. Çünkü korunmak son derece güçtür.

Kaçınılması öğutlenmeliydi. Çünkü yıllar boyu devam edecek cinsel hayatın çekiciliği ve şiiriyetini sürdürebilmesi için eşler arasında korunulacak bazı sınırların, utanılacak bazı davranışların bulunmasında zaruret vardır.

Kaldı ki yaratılışlarındaki haya duygusu yozlaştırıcı kültürlerin tahribatına uğramamış insanlarda, özellikle kadınlarda utanma duygusu, yaratılıştandır.

Sürekli arzulanır olabilmesi için hususiyle kadının -kocasına karşı da olsa- utanma örtüsüne bürülü olması lazımdır. Ne var ki bu örtü tül olmalı, kadınlık görevlerini yapmaya engel çul olmamalıdır.

Burada bir hususa daha değinmekte yarar vardır.

Eşlerin vücut yapısı ve bedenlerin temasına yatkın sevişme tarzı bakmayı da gerekli kılmamaktadır. Böyle olmakla beraber cinsel duyguları artırarak şehveti geliştirecekse bakılmasının uygun olacağını ileri süren İslam alimlerinin mevcut olduğunu da hatırlatabiliriz.

Kaynak: Ali Rıza Demircan / İslam’a Göre Cinsel Hayat / bkz: 219-224

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.